Samsung Galaxy S II je supersmartphone nové generace

  • 157
Krátce jsme otestovali předsériový vzorek očekávaného Samsungu Galaxy S II. Špičkový smartphone nové generace představuje budoucnost mobilních telefonů, na první pohled to ovšem nedává moc najevo.

Nový Samsung Galaxy S II je jedním z prvních chytrých mobilů s dvoujádrovým procesorem. Je tak představitelem nové vlny supervýkonných smartphonů, které se svými schopnostmi budou chtít pomalu vyrovnat běžným počítačům. Na první pohled jsou ale tyto schopnosti umně skryty a Galaxy S II tak působí jako běžný pokračovatel linie top modelů korejského výrobce.

Skutečný výkon totiž bude vidět až v náročných aplikacích, na kterých by si běžné modely vylámaly zuby. My jsme zkoušeli jeden z předprodukčních prototypů, ostrý test provedeme až s produkčním vzorkem. Spíše než na výkon a jednotlivé funkce se tak v následujících řádcích zaměříme na dojmy a očekávání, která Galaxy S II vyvolává.

Tenké tělo s kvalitnějším zpracováním

Samsung Galaxy S II je hodně jiný než předchozí model Galaxy S. A vlastně o dost jiný než řada dalších dotykových modelů. Podle fotografií mnoho lidí Samsung obviňuje z kopírování vzhledu iPhonu 4. Jenže v reálu se mu telefon vůbec nepodobá, jedinou drobnou podobností je příklon k hranatějším tvarům.

Samsung Galaxy S II

Půdorysné rozměry se oproti předchozímu modelu mírně zvětšily, ale to není příliš markantní. Každopádně Galaxy S II je pořádná "plachta" a pro mnohé uživatele už bude nepříjemně přerostlý a bude jim dělat problém jeho držení v ruce. Na druhou stranu je tělo telefonu pouze 8,5 milimetru tenké, hrany přitom nejsou zbytečně ostré, a tak se Galaxy S II drží v ruce vcelku příjemně. Nijak výrazně nevadí ani drobný hrb ve spodní části těla, který už měla předchozí generace.

Mechanické zpracování a vůbec celkové provedení telefonu je oproti staršímu modelu podstatně příjemnější. A to právě navzdory extrémně tenké konstrukci. Použité materiály jsou stále relativně obyčejné plasty, tentokrát se ale výrobci podařilo docílit celkově vyšší tuhosti konstrukce a lepšího slícování. Třeba zadní kryt baterie, který je velmi tenký a ohebný jako list papíru, na drží na svém místě jako přibitý. Na rozdíl od staršího telefonu nevydá ani hlásek, což platí pro celý mobil. Chválíme i vzorkovanou úpravu krytu a vůbec většiny těla telefonu. Mastnota, špína a otisky prstů tak nejsou na těle téměř vidět. Poměrně dobře je na tom z tohoto hlediska i displej. Také se příliš nezapatlává.

Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S II

Velkým překvapením může být nízká hmotnost Galaxy S II. Pouhých 116 gramů se rozloží do hodně velké plochy. Na tak výkonný smartphone je SII až neuvěřitelně lehký. Kdo má rád v ruce pocit, že drží pořádný kus železa, bude tímto modelem zklamán. Ale celkově lze říci, že Galaxy S II působí v ruce a při používání podstatně lépe, než se zdá na první pohled. 

Displej nemá konkurenci

Apple iPhone 4 sice může mít nejjemnější zobrazení, ale na barevné podání, kontrast a jas displeje Galaxy S II prostě nemá. Nová jednotka s úhlopříčkou 4,3 palce a rozlišením 800 × 480 pixelů si zaslouží jen a jen chválu. Oproti staršímu displeji se ještě vylepšily parametry, podání černé barvy je téměř přesné a z barev až oči přecházejí. Škarohlídi si mohou také odškrtnout mírnou zubatost některých linií v obraze, která byla způsobena mřížkou PenTile. Nový Super AMOLED Plus displej používá klasickou mřížku subpixelů, a tak není na místě ani kritika v tomto ohledu.

Samsung Galaxy S II

Displej kryje sklíčko Gorilla Glass, takže by měl být odolný vůči poškrábání. Ovládat mobil přes takhle velký kapacitní displej je velmi jednoduché. Skvělá je i čitelnost displeje na přímém slunečním světle, v rozumné míře se podařilo eliminovat i odlesky okolí.

Telefon pohání nejnovější verze androidu – 2.3 Gingerbread. Ta ale není oproti verzím 2.2 a 2.1 příliš rozeznatelná. Navíc se ještě obtížněji odlišuje, které změny má na svědomí systém a které úpravy uživatelského prostředí jsou od Samsungu. S II totiž používá prostředí TouchWiz 4.0.

Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S II

Systém fungoval i u prototypu poměrně svižně, byť síla dvoujádrového procesoru se oproti jiným (jednojádrovým) modelům nijak výrazně neprojevila. Připisujeme to ještě nedoladěnosti systému. Třeba v benchmarku Quadrant dosáhl při našich testech Galaxy S II na metu zhruba 1 950 bodů, což je výrazně více než kterýkoli jednojádrový mobil. Zároveň tyto výsledky odpovídají výsledkům získaným zahraničními kolegy. To také znamená, že v testech je zatím Galaxy S II slabší než jeho dvoujádroví konkurenti LG Optimus 2X, Optimus 3D nebo Motorola Atrix. Jsme zvědavi, jestli se výkon po odladění nějak výrazněji zvedne, nebo jestli bude vlastní dvoujádrová platforma samsungu slabší než Nvidia Tegra 2 či TI OMAP 4430.

V praxi jsme zatím nemohli pořádně otestovat ani výdrž telefonu. Jednak jsme na to měli málo času, prototyp se ovšem také velmi rychle vybíjel a ukazatel stavu baterie si ukazoval co se mu zachtělo. Dá se ale předpokládat, že časté nabíjení bude i přes sníženou spotřebu displeje více než nutné. 

Pokročilé funkce nepřekáží

Při představení Galaxy S II nás Samsung doslova zahrnul seznamem funkcí a programů, kterými bude Galaxy S II vybaven. Prozatím třeba není jasné, v jaké míře budou v Česku dostupné nové služby aplikací Music Hub, Readers Hub a Games Hub pro snadný přístup k muzice, knihám a mobilním hrám. V prototypu tyto aplikace fungovaly jen v omezené míře nebo vůbec.

Samsung Galaxy S II
Samsung Galaxy S II

Nezkoušeli jsme ani avizované hardwarové šifrování dat nebo technologii Cisco VPN (funkce určené pro firemní klientelu). Bohužel nefungovala ani daleko prozaičtější funkce jako fotoaparát. Jsme opravdu zvědavi na to, jak bude fungovat osmimegapixelový čip ve spolupráci s automatickým ostřením a konečně i přisvětlovací diodou. Výrobci totiž v poslední době kvalitu fotoaparátů docela zanedbávají, ale Samsung patří v tomto ohledu k té lepší části produkce.

Ačkoli jsme příliš pokročilé funkce telefonu nezkoumali, můžeme uklidnit možné obavy ze zahlcení uživatelů ikonami a řadou nepřehledných voleb. Aplikace a široké možnosti nastavení při běžném používání někým, kdo telefon naplno nevyužije, nijak nepřekáží. Kdo chce, do nastavení a všech možností telefonu se ponoří, kdo ne, vystačí si se základním nastavením a používáním mobilu jako doposud.

Splní velká očekávání

Samsung Galaxy S II by se již relativně brzy mohl dostat do prodeje. Přesný termín zatím neznáme. Podle našich prvních zkušeností se ale jistě vyplatí si na tento kousek počkat. Pochopitelně se ale také můžete poohlédnout po dvoujádrové konkurenci, kterou tvoří především LG.

Samsung možná v prvotním souboji s LG Optimus 2X ztratí několik zákazníků kvůli pozdějšímu uvedení na trh, ale vypadá to, že kvalitou displeje a úrovní softwarového vybavení jej snadno předčí. Pokud dnes uvažujete o koupi staršího a stále aktuálního modelu Galaxy S, také se maximálně několikaměsíční čekání pravděpodobně vyplatí. Jednak klesne cena Galaxy S, nový model pak přinese řadu pokročilých funkcí, které starší varianta nenabízí.

Už první testy naznačují, že Galaxy S II je smartphone s minimem kompromisů a jen těžko budeme u finálního kusu hledat nějaké zásadní důvody ke kritice.