Samsung Galaxy A3

Samsung Galaxy A3 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Samsung Galaxy A3 (2016): předražená střední třída zabalená do luxusu

  • 56
Zvláštní strategie obnovování starších modelů se Samsungu patrně vyplácí. Nejedná se totiž o první obnovení staršího zařízení. Ne vždy je to ale změna k lepšímu. Jak je to v případě Samsungu Galaxy A3 (2016)? Pojďte se s námi podívat, jak funguje v praxi.

Během loňského prosince korejský gigant oficiálně představil novou verzi svého o rok staršího modelu. Novinka se u nás začala prodávat 29. ledna za cenu necelých 8,5 tisíce.

Co je zač?

Samsung Galaxy A3 (2016) je chytrý telefon využívající operační systém Android 5.1.1 Lollipop s charakteristickou nástavbou TouchWiz. Zařízení má displej s technologií Super AMOLED, úhlopříčkou 4,7 palce a HD rozlišením (1 280x720 pixelů). Oproti svému předchůdci si tedy polepšil - je o trochu větší (původní úhlopříčka 4,5 palce) a přesto má větší jemnost zobrazení (původně 245 bodů na palec, nově 312). Na displej je dobře vidět i při ostrém slunci. Díky použité technologii působí všechny barvy (včetně černé) věrně, občas mohou působit až přehnaně hutně.

Ačkoliv se telefon zvětšil, stále jej lze považovat za kompaktní zařízení.

Pro koho je určen?

Výrobce zacílil na spíše nenáročné uživatele (alespoň co se výkonu týče) toužící po prémiově vypadajícím kompaktním přístroji.

Operační paměť o velikosti 1,5 GB (po prvním spuštění dostupných 522 MB) již rekordy dávno netrhá, na běžné užívání však stále dostačuje. Společně s čtyřjádrovým procesorem (čipset Snapdragon 410) taktovaným na 1,5 GHz se starají o relativně plynulý chod systému. Uživatel může pocítit drobné zasekávání, pokud nechá spuštěno větší množství aplikací nebo pokud používá aplikace náročnějšího charakteru (zejm. graficky pokročilejší hry).

Samsung Galaxy A3
Samsung Galaxy A3

Vnitřní paměť má kapacitu 16 GB, z nichž je při prvním spuštění volných necelých jedenáct. Paměť je možné rozšířit o microSD kartu do kapacity 128 GB. „Šuplíček“ určený pro její uložení je zároveň určen i pro nanoSIM.

Zařízení podporuje technologie NFC, OTG (On-The-Go) a rychlé datové připojení LTE (všechna pásma využívaná v ČR). Poslouží i k poslechu rádia na frekvencích FM. U telefonu nám schází čtečka otisků prstů.

Zabudovaná baterie s kapacitou 2 300 mAh dostačuje na běžný cyklus „přes den na nohou - v noci na nabíječce“, avšak při větším zatížení nezbývá než hledat zdroj „šťávy“ už odpoledne.

Jak si výrobce poradil s designem?

Samsung se rozhodl pro unibody konstrukci s využitím tvrzeného skla Gorilla Glass 4 a hliníku. Sklo pokrývá celou přední (s výjimkou středové klávesy) i zadní stranu, zabroušené rámečky jsou pak vyrobeny z hliníku. Zaoblené sklo u okrajů displeje připomíná některá konkurenční zařízení (např. Nubia My Prague, iPhone 6, ad.).

Telefon je v ruce díky použitým materiálům velice příjemný. Bohužel na skle zůstávají viditelné otisky, a pokud se uživateli výrazněji potí ruce, je třeba dbát zvýšené pozornosti, protože pak telefon v rukách klouže.

Samsung Galaxy A3
Samsung Galaxy A3

Podobně jako u dalších přístrojů společnosti Samsung bychom tlačítka pro ovládání hlasitosti a tlačítko napájení hledali na jedné straně marně.

Konektor pro sluchátka se nachází poněkud netradičně na spodní straně telefonu společně s nabíjecím konektorem a reproduktorem.

Reproduktor sice nepatří mezi nejhlasitější, kvalita zvuku je však v celém rozsahu hlasitosti více než rozumná. Jeho umístění má své klady i zápory. Při používání přístroje na výšku jde zvuk přímo k uživateli, při hraní her však není větší problém jej přikrýt rukou a veškerý zvuk tím udusit.

Jak telefon fotí?

Zadní kamera s přisvětlovací diodou a světelností f/1,9 má nastavitelné rozlišení od 2,4 do 13 Mpix, v závislosti na požadovaném poměru stran (4:3, 16:9 nebo dokonce 1:1). Automaticky je nastavena na rozlišení 9,6 Mpix s poměrem 16:9. Za dobrých světelných podmínek a dokonce i za umělého osvětlení zachycuje ostré snímky s živými barvami a překvapivou hloubkou detailů. V systémové aplikaci je navíc možné použít celou řadu módů, které jsou od výrobce zdarma ke stažení. Noční snímky vyžadují pevnější ruku, je na nich patrný šum (zejm. při využití tzv. módu noc), ale i tak předčí výsledky očekávání.

Samsung Galaxy A3 - testovací fotografie (mód Noc)
Samsung Galaxy A3 - testovací fotografie
Samsung Galaxy A3 - testovací fotografie
Samsung Galaxy A3 - testovací fotografie

Přední kamera (vhodná i pro videohovory) s rozlišením 5 Mpix a světelností f/1,9 pořizuje decentní snímky s věrnými barvami, které na sociálních sítích nikomu ostudu neudělají.

Stojí Samsung Galaxy A3 za to?

Telefon se Samsungu sice povedl, ale suma za něj požadovaná není zcela adekvátní. Slabší výkon, relativně malou vnitřní paměť a nedlouhou výdrž baterie jen těžko převáží prémiový, precizně zpracovaný design ze skla a hliníku.

Nemění to ale nic na faktu, že toto zařízení je při současném trendu zvětšování úhlopříček na trhu s Androidem poměrně ojedinělé. Telefony s úhlopříčkou pod 5 palců a kvalitním zpracováním se shánějí poměrně těžko.

Nemůžeme se zbavit pocitu, že vývojáři od Samsungu reagovali na iPhone 6 (16 GB verze stojí cca 17 000 korun), který nabízí obdobnou úhlopříčku, design sestavený ze skla a kovu, ale jinou výbavu. Ta se vzhledem k rozdílnosti ceny i operačních systémů, jež zařízení využívají, dá porovnat jen těžko. Hodnocení by zároveň bylo silně závislé na osobních preferencích uživatele.

Budeme-li lovit ve vodách Androidu, najdeme celou řadu zajímavých substitutů, které nezřídka za stejnou, nebo nižší cenu nabízejí podstatně vyšší výkon. Jedním z nich je například Vodafone Smart ultra 6 s cenovkou 4 977 korun (bez tarifu). Nabízí větší operační paměť, výkonnější procesor, dokonce větší rozlišení displeje. Úhlopříčka 5,5 palce je však pro spoustu uživatelů příliš.

Dalším náhradníkem by mohl být i čínský kolega Huawei P8 lite s úhlopříčkou 5 palců, který je na našem trhu k sehnání za zhruba 6,5 tisíce korun. Parametry je s A3 více méně srovnatelné, pokulhává pouze plastovým provedením, jež působí lacině.

Zajímavou náhradu bychom našli v telefonu Acer Liquid Z530 16GB LTE, který je sice parametricky slabší a ani plastovým tělem se kvalitě Samsungu neblíží. Láká však na cenu, která je menší než poloviční a pohybuje se okolo 4 tisíc.