Samsung Galaxy A3

Samsung Galaxy A3 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Samsung končí s plastem. Kov nasazuje i u levnějších modelů

  • 39
Smartphony od Samsungu jsou sice populární, ale v poslední době jejich konkurence hodně sílí. Nová řada A má být odpovědí na kritiku. Přináší špičkové zpracování a povedený design. Krátce jsme vyzkoušeli dostupný model A3. Ten sice neohromí výbavou, ale má potenciál stát se hitem.

Samsung prochází v poslední době obměnou. Firma začala u svých smartphonů klást větší důraz na design, zpracování a materiály, naopak opustila některé staré pořádky. Chystá se změna i v softwarové oblasti, alespoň částečná. Teď by ještě měli v Koreji dostat rozum a upravit cenovou politiku, protože smartphony od Samsungu jsou docela drahé.

Nový model Galaxy A3 je jedním ze zcela jasných důkazů obrody značky. Elegantní kovové tělo, perfektní zpracování, odlehčené prostředí Touch Wiz, to vše značí velký posun oproti dosavadním obyčejným modelům. Bohužel podle nám dostupných informací bude model A3 drahý, odhadovaná cena je asi osm tisíc korun. Výbava je přitom na úrovni telefonů v cenové kategorii 3 až 5 tisíc korun. Průšvih je také v tom, že nové modely řady A se na náš trh nejspíš dostanou až počátkem příštího roku, to už může být konkurence z hlediska ceny opět o dost jinde.

Kromě obyčejnějšího modelu A3 se 4,5palcovým qHD displejem (960 × 540 pixelů), osmimegapixelovým fotoaparátem (a pětimegapixelovým čelním), čtyřjádrovým procesorem a 1 GB RAM se bude prodávat ještě trochu vybavenější model A5 s pětipalcovým displejem. Zatím jsme si ovšem mohli vyzkoušet jen menší a levnější typ A3.

Moc hezký elegán

Samsung přišel s novým designovým směrem poprvé u modelu Galaxy Alpha a hned poté následovala dvojice phabletů Note 4 a Note Edge. Krátce poté se začaly objevovat informace o tom, že tyto nové modely jsou teprve předzvěstí velké ofenzivy i v nižších patrech nabídky.

Luxusní model Galaxy Alpha se nám velmi líbil, a tak jsme na levnější, avšak dokonce celokovové modely byli hodně zvědavi. A musíme přiznat, že typ A3 překonal veškerá naše očekávání. Je to opravdový elegán, celokovová konstrukce je jednak velmi pevná, ale také příjemná na omak. Zdá se být i trvanlivá. Telefon jsme sice neházeli na zem, ale kov se zdá být méně náchylný na vrypy a odštěpy než hliníkové tělo některých jiných smartphonů.

V ruce působí velmi dobrým dojmem a překvapí relativně nízká hmotnost 110 gramů. I díky tomu by telefon nemusel při pádu utrpět tolik šrámů jako jiní soupeři. Je ovšem trochu paradoxní, že telefon ve skutečnosti působí obyčejnějším dojmem, než by se podle popisu zdálo. Kovové tělo je sice luxusní, ale pocit je spíše umírněnější. Modely Galaxy Alpha i Galaxy Note, které mají zadní plochu z měkčeného plastu, působí luxusnějším dojmem.

Možná za to mohou velmi umírněné a jednoduché linky A3. V dané třídě ovšem nemá A3 vůbec obdoby, neznáme celokovový smartphone s podobnou výbavou nebo cenou a na to možná bude Samsung hřešit. Namísto konkurenční výhody si prostě za kovové tělo nechá Samsung hodně připlatit. Pokud bychom měli design nějak jednoduše charakterizovat, je Samsung Galaxy A3 opět takovým návratem k modelu Galaxy S II, jen s ještě jednoduššími liniemi.

Celokovové provedení samozřejmě znamená, že telefon nemá výměnnou baterii, ale kapacita akumulátoru 1 900 mAh se zdá být dostatečná. Zajímavostí je, že telefon nemá na těle žádná plastová přerušení, žádné pásky, které by měly umožnit průnik signálu. Konstruktéři to vyřešili tak, že v určitých partiích je zadní část krytu tenčí, takže přes ni mohou antény vysílat.

Další konstrukční zajímavostí Galaxy A3 budou sloty na SIM a paměťové karty. U dvousimkové varianty totiž bude druhý ze šuplíčků sloužit právě buď pro SIM, nebo pro microSD, do slotu půjde vložit vždy jen jedna z těchto karet. O dostupnosti konkrétních variant zatím nemáme informace. Ale můžeme doufat, že za danou cenu se alespoň dočkáme LTE varianty (má i NFC).

Odlehčené prostředí

Po softwarové a funkční stránce není Galaxy A3 na první pohled ničím zvláštní. Jeho výbava je relativně standardní, ničím neohromí. Podobné prvky získáme u smartphonů s cenou kolem čtyř tisíc korun. Můžeme jen doufat, že třeba fotoaparát bude mnohem kvalitnější, než je u levných přístrojů obvyklé. A třeba čelní foťák s rozlišením 5 Mpix je také určitým posunem kupředu. Nadstandardní je také porce 16 GB vnitřní paměti.

Smartphone pohání operační systém Android 4.4.4 s typickým prostředím Touch Wiz. V jeho případě má ovšem dojít k určitým změnám. Samsung nazývá použitý typ prostředí jako Touch Wiz Lite. Má jít o odlehčenou verzi, která nemá být tak náročná na hardware. Na první pohled však vypadá stejně jako aktuální verze v top-modelech. Pod povrchem ovšem budou změny.

Především můžeme čekat, že různé chytré funkce a různá nastavení mohou chybět. Při krátkém zkoumání telefonu jsme se bohužel k detailům nedostali, ale třeba Magazine UI nebo nová podoba menu nastavení tu nechybí. Na druhou stranu na nás systém a jeho reakce působily dobrým dojmem. Telefon byl svižný i přesto, že šlo o předsériový vzorek. Doufejme, že v praxi tomu bude také tak.

Ostatně třeba s vykreslováním na displej by čtyřjádro Snapdragon 410 nemělo mít problém. Rozlišení 960 × 540 pixelů totiž není nic extra náročného. A na úhlopříčce 4,5 palce sice stačí, nicméně náročnější uživatelé tu spokojení určitě nebudou. Jinak ovšem pocitově Galaxy A4 stírá rozdíl mezi špičkovými modely a cenově dostupnými kousky.

Krok správným směrem

I přes některé ústupky v konstrukci a výbavě je Galaxy A3 velmi atraktivní smartphone. Posouvá Samsung k progresivním výrobcům, kteří i v nižších třídách chtějí zákazníkům nabídnout designově atraktivní produkty. Modely Galaxy A3 a A5 budou v tomto snažení pouze začátkem. O úspěchu rozhodne nejen marketingová kampaň Samsungu, ale nakonec i cena, která se zatím zdá být trochu vysoká. A je otázkou, jak dlouho může Samsung držet pozici opravdu prémiové značky z hlediska ceny.

Modely řady A ukazují, že se Samsung konečně po několika letech rozhodl výrazněji posunout dál. Kromě konstrukce a designu teď potřebuje firma posunout i uživatelské prostředí. I to je z hlediska vzhledu trochu „vousaté“. Ve změnu však můžeme doufat třeba s příchodem Androidu 5.0 Lollipop. A pak už bude zbývat jen ta cenová politika.


Témata: Samsung