Rychlý mobilní internet sviští jen ve městech

  • 29
Připojení k internetu přes mobil? Donedávna bylo vnímané pouze jako nouzová varianta v místech, kde nebyla jiná možnost. Nyní se ale operátoři snaží své zákazníky přesvědčit, že dokáže plně nahradit například připojení přes kabelovku.

Pravdu mají pouze zčásti: rychlý mobilní internet stále zůstává výsadou velkých měst, obyvatelé těch menších se i nadále budou muset spokojit s pomalejší technologií.

Do bitvy na poli rychlého internetu zatím naplno vstoupil Eurotel a T-Mobile. Vodafone nabízí v současné době pouze připojení za použití technologií EDGE a GPRS, které jsou ale výrazně pomalejší.

Dva největší operátoři nabízejí poměrně slušnou rychlost připojení, která vás měsíčně bude stát necelou tisícovku. Abyste se připojili, stačí vám PC karta do notebooku, nebo modem. T-Mobile nabízí obojí při uzavření smlouvy za korunu, u Eurotelu vás vhodné zařízení přijde nejméně na 1995 korun.

Každý z nich ale využívá pro připojení jinou technologii. U T-Mobilu šlape rychlý internet prostřednictvím datové sítě UMTS TDD, u Eurotelu do světa internetu vstoupíte díky CDMA. Ta pro svůj přenos využívá pásmo, na kterém se šířil signál analogové sítě NMT. Eurotel nabízí ale i internet v síti třetí generaci UMTS, případně její vylepšenou formu HSDPA.

Eurotel: Staré mobily ustoupily internetu

Když spustil Eurotel svůj rychlý Internet přes technologii CDMA, neudělal tím příliš radosti lidem, kteří ještě stále vlastnili analogové telefony s předčíslím 601.

Protože operátor potřeboval uvolnit síť, museli se tito uživatelé vzdát svých mnohdy výhodnějších tarifů a přejít do nejpoužívanější sítě GSM.

Namísto nich si nyní přes 80 tisíc zákazníků užívá druhého nejrychlejšího mobilního internetu (podle měření dsl.cz) v Česku. „Od uvedení na trh v srpnu 2004 je k dispozici více než 80 procentům populace,“ říká mluvčí společnosti Martin Žabka.

Nejrychlejší je 4G

Podle měření serveru dsl.cz vítězí v rychlosti mobilního připojení Internet 4G od T-Mobilu. Je to zčásti i kvůli přísnějším datovým omezením, než mají služby Eurotelu. Uživatelé tak nemohou stahovat takové množství dat.

Služba T-Mobilu také na trh vstoupila později, a díky tomu, že ji používá řádově méně lidí než internet u Eurotelu, je síť volnější a umožňuje rychlejší připojení.

Když T-Mobile loni na podzim svůj Internet 4G s velkou slávou uváděl na trh, sliboval, že do poloviny letošního roku bude dostupný více než polovině obyvatel Česka. Skutečnost je ale jiná. Další budování UMTS sítí má zpoždění, a tak si mohou vysokorychlostního připojení zatím užívat pouze obyvatelé Prahy a blízkého okolí.

K jejímu rozšíření by ale mělo dojít v nejbližších týdnech či měsících. „V tuto chvíli je technologií pokryto již více než 15 měst (například Brno, Olomouc, Ostrava či Teplice) a pokračuje testování funkčnosti a kapacity sítě,“ sdělil MF DNES Zdeněk Maršál z T-Mobilu.

Zádrhelem, který může zákazníkům T-Mobilu rychlé surfování znepříjemnit, je to, že mimo Prahu se signál bude šířit na jiné frekvenci, než v hlavním městě. Současné modemy a PC karty tak budou mimo metropoli nefunkční.

„Po skončení testování ale naším zákazníkům nabídneme zařízení, které bude fungovat na obou sítích a také ve standardu EDGE a GPRS,“ slibuje Maršál. Kolik bude stát, a zda ho stávající zákazníci dostanou výměnou za současný modem nebo kartu zdarma, ale v T-Mobilu dosud nevědí.

Vodafone zatím vyčkává

Nejpomaleji se k internetu připojíte u Vodafonu. Nejmladší operátor dosud síť 3. generace nespustil a zaměřuje se spíše na on-line služby přímo v mobilním telefonu. Podle mluvčího Jakuba Hrabovského ale zákazníkovi záleží především na kvalitě a cenové dostupnosti služeb. „Je možné, že v budoucnu nabídneme i služby vedené přes pevné linky,“ nevylučuje poněkud odlišný přístup Hrabovský.

Podle publicisty Martina Zikmunda to nemusí být špatná taktika: „Myslím si, že sítě 3. generace jsou tak trochu ve slepé uličce, protože už nyní začínají být k dispozici lepší technologie.“