Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Rychlý mobilní internet nabírá dech. Testujeme 3G sítě operátorů

aktualizováno 
Letos se snad konečně dočkáme v Česku rozumné nabídky 3G. Ke stávajícím dvěma operátorům se přidal Vodafone a koncem loňského roku také T-Mobile. Všichni přitom tvrdí, že rozšiřování pokrytí je jejich prioritou. Otestovali jsme jejich stávající sítě, rychlostmi i kvalitou jsou srovnatelné.

Rychlost mobilního připojení - Mobilní připojení od Vodafone. | foto: Jan Lodl, Mobil

O2 má zatím bezkonkurenčně nejlepší pokrytí republiky signálem 3G, přesto se z rychlého mobilního internetu mohu těšit jen obyvatelé krajských měst. Vodafone a T-Mobile zatím své 3G sítě jen testují a signál je dostupný jen v několika málo oblastech. U:fon měl v testu nejvyrovnanější výsledky.

K rychlému mobilnímu internetu se čeští operátoři stavěli dlouho hodně macešsky. Nakonec jediný, kdo deklaroval zájem postavit 3G síť s rozumnějším pokrytím, byl U:fon. Jenže jeho 3G síť pracuje s jinou technologií, než je v Evropě běžné.

GSM operátorům se do investic moc nechtělo, Telefónica O2 pokryla Prahu a Brno, a pak dlouho přešlapovala na místě. Loni se ale naštěstí do 3G pustila pořádně a dnes se díky O2 dá připojit k rychlému internetu ve všech krajských městech. O zbylých dvou operátorech bylo ještě donedávna škoda mluvit. Vodafone se vysmíval licenčním podmínkám a spustil si 3G na části Prahy 9 a 10, T-Mobile si experimentoval se svým Internetem 4G.

Modemy pro mobilní internet

Naštěstí loni museli oba přiznat, že udělali chybu. Vodafone začal pomalu svoji 3G síť rozšiřovat, i když dělá velké tajnosti s tím, kde všude už jeho 3G funguje. T-Mobile to stihl těsně na konci roku, když spustil testování 3G v prosinci. Jak ale ukázal náš test, v obou případech jsou nové sítě poměrně přínosem. Oba operátoři podporují rychlejší varianty HSDPA/HSUPA a měření to naznačila. Jejich výhodou je prozatím menší zatížení 3G sítě, a tím i lepší dostupnost. S tou naopak občas bojuje O2. To si ale zákazníky jednoznačně získává nejlepším pokrytím a také možností kombinace s CDMA (to ale neumí používaný modem Huawei). U:fon sice nebodoval co do maximální rychlosti, ale zato si držel stabilní rychlost připojení prakticky ve všech testech.

Modemy pro mobilní internet

Příjemnou novinkou prvního letošního testu jsou modemy. Všichni čtyři operátoři totiž zvolili varianty modemů s vlastní Flash pamětí. K modemům už tak nejsou třeba žádná CD s ovladači. Modem stačí jednoduše připojit do USB portu a o vše ostatní už se postará automatický průvodce. O2 a Vodafone sází na osvědčené modemy Huawei se čtečkou paměťových karet Micro SD, Vodafone bez ní. T-Mobile vsadil na ZTE a U:fon na méně známou firmu Vertext. Zejména u něj je ale posun ve srovnání s předchozím modelem hodně citelný.

Čtyři modemy, pět míst a asi sto testů

Pro porovnání jsme pochopitelně využili modemy všech čtyř operátorů. Testovali jsme na pěti různých místech, na čtyřech místech v Praze, a pak také ve Zlíně. V Praze jsme vědomě zvolili lokality, na kterých bylo možné vyzkoušet 3G připojení nejen O2, ale také T-Mobile respektive Vodafone. To nám umožnilo porovnat rychlosti 3G sítí všech operátorů. Ideálním místem je pro tento případ okolí letiště Praha-Ruzyně, kde jsou k dispozici skutečně všechny čtyři 3G sítě.

Rychlost mobilního připojeníRychlost mobilního připojení

Rychlost připojení jsme měřili na serverech Rychlost.cz a Speedtest.net. Standardně jsme na každém místě změřili rychlost každého z operátorů oběma měřiči. V případě, že některé z měření vykázalo nepravděpodobnou odchylku, měření jsme opakovali. V několika případech vyhodnotil například měřič Rychlost.cz připojení jako nula atp. Vždy se měřilo za stejných podmínek, testy všech operátorů probíhaly bezprostředně po sobě. Všechny testy byly provedeny na stejném notebooku a modemy byly vždy připojeny i do stejného USB portu.

O2 – široce dostupná rychlost

Telefónica O2 v testu jednoznačně profitovala z toho, že se jako jediná 3G věnuje už delší dobu. Mohla tak nabídnout bezkonkurenčně nejlepší pokrytí ze všech operátorů. Jak jsme už zmínili v úvodu, 3G od O2 je dostupné ve všech krajských městech. Bez problémů tak fungovalo i ve Zlíně. Až na jednu výjimku se rychlost připojení pohybovala nad půlmegabitovou hranicí, podle Speedtest.net dokonce v několika případech atakovalo připojení rychlost 2 Mb/s, což snese srovnání i s pevným připojením.

Rychlost mobilního připojení

Nejslabší výkon pak podalo O2 paradoxně na pražském letišti, což lze vysvětlit pravděpodobně velkým zatížením konkrétní základnové stanice. V místě totiž bylo podle údajů modemu i telefonu dostupné HSDPA připojení, přesto se rychlosti pohybovaly jen kolem 200 Kb/s. Ve srovnání s konkurenty zaostává O2 trochu v rychlosti uploadu (směr od uživatele do internetu), který se pohyboval jen kolem 150 Kb/s.

Měření rychlosti připojení
   Rychlost.cz Speedtest.net
Praha 4 - Libuš  Rychlost mobilního připojení  Rychlost mobilního připojení
Praha 4 - Chodov  Rychlost mobilního připojení  Rychlost mobilního připojení
Praha 6 - Ruzyně  Rychlost mobilního připojení  Rychlost mobilního připojení
Praha 9 - Černý most  Rychlost mobilního připojení  Rychlost mobilního připojení
Zlín  Rychlost mobilního připojení  Rychlost mobilního připojení

T-Mobile – slibný experiment

Rychlý mobilní internet od T-Mobile je zatím ve stádiu zkušebního provozu. To dává poměrně slušnou jistotu relativně malého zatížení sítě. Na druhou stranu najít 3G pokrytí v Česku, není zatím ani trochu snadné. My jsme šli na jisto a výsledky jsou skutečně slibné

Rychlost mobilního připojení

V obou případech se rychlost připojení pohybovala relativně vysoko, slušné byly i hodnoty uploadu. Mimo 3G se ale zákazníci musí spokojit s EDGE. Tato technologie stačí pro základní práci, ale na dnešní dobu je už i pro mobilní připojení příliš pomalá. Přece jen, i běžné webové stránky jsou stále náročnější na objemy dat.

Měření rychlosti připojení
Rychlost.cz Speedtest.net
Praha 4 - Libuš Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 4 - Chodov Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 6 - Ruzyně Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 9 - Černý most Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Zlín Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení

Vodafone – zatížené EDGE, rychlé 3G

Zřejmě nejčernější svědomí vůči 3G má Vodafone, který měl v souladu s licenčními podmínkami už dávno pokrývat 3G signálem celou Prahu. Oficiálně ale Vodafone nabízí 3G jen na části Prahy 9 a 10. Tiskové oddělení Vodafone nám odmítlo upřesnit, kde jsou další funkční BTS. Nakonec se nám ale signál 3G podařilo zachytit na Praze 6 a na části Prahy 5.. Dobře informovaný zdroj blízký Vodafone nám neoficiálně sdělil, že spuštění dalších 3G základnových stanic i mimo Prahu se chystá ještě v tomto pololetí.

Rychlost mobilního připojení

Právě na Praze 6 dosáhl Vodafone vůbec nejlepšího výsledku, kdy se rychlost připojení naprosto vyrovnala ostatním operátorům a přesáhla hranici 1,5 Mb/s. Vodafone se přidal k U:fonovi a začal nabízet i balíček USB modemu s předplacenou kartou umožňující připojit se za rozumný denní paušál v případě, kdy mobilní připojení potřebujete. Za modem pak zaplatíte 1 977 korun a za každý den připojení stojí17 Kč. Limit FUP je ale pouze 5 MB.

Měření rychlosti připojení
Rychlost.cz Speedtest.net
Praha 4 - Libuš Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 4 - Chodov Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 6 - Ruzyně Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 9 - Černý most Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Zlín Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení

U:fon – nižší rychlost, ale stabilní

Nejmladší operátor měl v minulosti velké problémy se stabilitou a propustností své sítě. Podle všeho v poslední době trochu omezil maximální rychlosti. Během testu tak podával U:fon prakticky na všech místech stabilní výkon. Sice už se rychlosti nepohybovaly přes megabit jako v minulosti, ale zase jsme se nesetkali s propadem na 50 až 60 Kb/s, jak se to stávalo dříve. Rychlost připojení se pohybovala mezi kolem 200 Kb/s, což považujeme za solidní. Byť platí totéž, co jsme říkalio EDGE, je to spíše na základní práci. Velmi dobré výsledky nabídl ale U:fon u uploadu.

Rychlost mobilního připojení

Právě U:fon přišel jako první s předplaceným internetem. Za nový modem Vertext W110L zaplatíte 1 890 korun, za denní připojení pak 30 Kč. Limit FUP je v tomto případě nastaven na 4 GB týdně, což je na rozdíl od Vodafone dostatečné.

Měření rychlosti připojení
Rychlost.cz Speedtest.net
Praha 4 - Libuš Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 4 - Chodov Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 6 - Ruzyně Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Praha 9 - Černý most Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení
Zlín Rychlost mobilního připojení Rychlost mobilního připojení

Autor:
Nejčtenější

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Další z rubriky

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Ukradený mobil může znamenat statisícový účet
Ukradli jim u moře mobil. Měli platit účty za desetitisíce korun

Nemáte na mobilu nastavený zámek a na SIM nastavený PIN? Tak raději nejezděte do Španělska. Tamní gangy kradou mobily, ale ne jen proto, aby zpeněžili...  celý článek

Ilustrační snímek
O2 zrychluje datové přenosy. V Praze je prý nejrychlejším operátorem

Výstavba nových vysílačů, navýšení kapacity sítě i využívání více kapacitních vrstev najednou umožnilo společnosti O2 docílit vyšší průměrné rychlosti 4G LTE....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.