Rychločtení pomocí aplikace Spritz je zatím pouze prototyp, vyzkoušet můžete...

Rychločtení pomocí aplikace Spritz je zatím pouze prototyp, vyzkoušet můžete volně dostupné alternativy. | foto: Pavel Kasík, Technet.cz

Umíte číst rychle? Spritz vám do hlavy natlačí 900 slov za minutu

  • 66
Hodinky mají sice malý displej, ale pro rychločtení to nemusí být nevýhoda. Firma Spritz představila překvapivě účinnou metodu rychlého přeblikávání textu po slovech, čímž umožní i laikům dosahovat závratných rychlostí při čtení.

O chytré hodinky se pokouší řada firem, Samsung, Google i Apple, a o nositelný hardware tak zřejmě nebude nouze. Problém však může být v nedostatku užitečných aplikací. Hodinky mají oproti chytrému telefonu neskonale menší displej a také méně prostoru pro dotykové ovládání. Mohou vám tedy ukázat, kdo volá, ale k přečtení e-mailu jsou celkem nevhodné. Než pár odstavců projedete na miniaturním displeji, raději vytáhnete z kapsy smartphone.

Samsung si je této slabiny vědom a pracuje na zajímavém řešení. Chce do svých hodinek Gear integrovat aplikaci pro řízené rychločtení Spritz. I netrénovaný čtenář s ní prý dokáže přečíst 400 slov za minutu.

Na stránkách Sptritzinc.com si můžete vyzkoušet čtení, ovšem pouze na připravených textech. Technologie Spritz zatím není dostupná komerčně.

Rychlé čtení Spritz na hodinkách Samsung Gear nabízí zajímavou možnost, jak využít malý displej ke čtení dlouhých textů.

S trochou praxe se pak řada lidí dostane i na tisíc slov za minutu, což už je úctyhodný výkon. Neznamená to, že byste si text užili, jde spíše o jakési "natlačení" slovo za slovem přímo do mozku.

Blikání místo očních pohybů

Rapidní sériová prezentace textu

Experimentální model Rapid serial visual presentation se v psychologii využívá už od roku 1975 pro testování lidské paměti. Nové technické možnosti přinesly i experimenty s uživatelskými aplikacemi, třeba právě pro rychlé čtení.

"Přibližně 80 % času při čtení trávíme fyzickým přesouváním oka z místa na místo," uvádějí zakladatelé firmy Spritz. Při běžném čtení jsou to právě oční pohyby a fixace, které nás zdržují. Lekce rychločtení se proto soustřeďují na procvičování těchto fixací, a také na počet slov, která během jedné fixace dokážete vstřebat.

Je vhodné odlišit metodu Spritz (rapidní sériovou prezentaci textu) od rychlého čtení, které lze aplikovat na knihy. "S rychlým čtením nemá aplikace Spritz nic společného," myslí si Michal Zwinger, spoluzakladatel Rozečtise.cz. "Rychlé čtení znamená umění výborně a rychle číst, ne nechat si text rychle zobrazit aplikací."

Podstata čtení Spritz spočívá v zobrazování jednotlivých slov se zvýrazněním prostředního písmena - respektive tzv. OPR, tedy optického bodu pro rozpoznání slova. Oči se tak nemusejí pohybovat z místa na místo a ze slova na slovo a displej může slova "tlačit" rychleji. Aplikace Spritz všechna slova zobrazí v rychlém sledu na jednom místě, a čtenář tak sleduje jen jeden bod.

Nevěříte, že to funguje? Zkuste si to přímo na stránkách Spritz nebo v následujících ukázkách (vytvořených pomocí bookmarkletu Squirt).

Takhle vypadá tento článek při rapidní sekvenční prezentaci slov rychlostí 300 slov za minutu. Průměrná rychlost čtenářů při čtení souvislých textů je přibližně 200-250 slov za minutu.

Tohle už je 600 slov za minutu, což je o trochu rychleji, než zvládne neškolený čtenář při prezentaci jednotlivých slov. Stíháte?

A tohle už je opravdu pro náročné. 900 slov za minutu chce trénink:

Celkově nelze tento způsob čtení doporučit na "hluboké texty", texty v jazyce, který vám není zcela blízký nebo texty plné vlastních jmen, se kterými nejste obeznámeni. Hodí se naopak na čtení textů, které již znáte, nebo o které se zajímáte jen okrajově. Není však vyloučeno číst touto metodou i knihy - 500stránkový román takto vcucnete přibližně za tři hodiny.