Rušička mobilních telefonů

Rušička mobilních telefonů | foto: Mobil.iDNES.cz

Rušičku mobilů pořídíte za pár korun – v okolí si nikdo nezavolá

  • 127
Používání rušiček mobilních telefonů je u nás nelegální. Jak jsme však zjistili, není v zásadě žádný problém takovou rušičku získat. Pěkně potají tak může téměř kdokoli rušit signál mobilních telefonů.

Rušičky mobilů jsou někde povolené, někde zakázané. Především v Asii k nim mají místní správy poměrně benevolentní přístup, a tak si svou rušičku mobilních telefonů může pořídit kdokoli. U nás je tomu ale přesně naopak.


Rušičku používat nesmíte, hrozí sankce

Používání zařízení pro rušení signálu sítí mobilních operátorů je v České republice protizákonné. Výjimku mohou od ČTÚ dostat pouze některé státní orgány a instituce, například Ministerstvo obrany nebo Ministerstvo vnitra.

Při použití rušičky hrozí osobě, která jí provozuje, nemalá finanční pokuta. Ta může dosáhnout až výše 5 000 000 korun a určuje se podle míry závažnosti ovlivnění signálu.

V dnešním světě internetu je pak již jen malý krůček k tomu, aby si ji pořídil kdokoli i ve státech, kde se tato zařízení prodávat a používat nesmějí. Existují sice prodejci, kteří vám rušičku do států, kde je použití zakázané, nepošlou, těch je však menšina.

Rušení signálu nestojí mnoho

V internetových aukcích a obchodech tak narazíte na překvapivě velké množství zařízení pro blokování signálu mobilních telefonů. Model, který vidíte na fotografiích, pochází z jednoho hong-kongského internetového obchodu.

Rušička mobilních telefonů

Rušičky mobilů nejsou ani příliš drahým zbožím. Po chvíli hledání se dopátráte kusů, které stojí tolik, co nejlevnější mobilní telefony na trhu. Rušička popisovaná v našem článku stojí v přepočtu 900 korun - a to i s poštovným.

Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů

Pravda, rušička, kterou pro nás vyzkoušel laboratorně nezávislý odborník, je v našich končinách polovičatým přístrojem – ruší sice americké sítě CDMA, 3G sítě, sítě DCS, ale v sítích GSM ruší pouze pásmo 900 MHz. U nás se přitom velmi často, především ve městech, používá i pásmo 1800 MHz, které tato konkrétní rušička ponechává netknuté. Případný zájemce na internetu jistě najde i rušičky pro všechna GSM pásma. Bývají však o něco dražší než zmíněný vzorek.

Hovor jen tak nepřerušíte

Pro potvrzení, že lze rušičku snadno získat, je však i tento přístroj dostatečným důkazem. Bez problémů dorazila poštou. Malé nenápadné balení rozhodně neprozrazuje, co se skrývá uvnitř. K rušičce není přiložen žádný návod, ostatně ani není nutný – k malé černé krabičce stačí přimontovat antény, připojit ji do zásuvky a přístroj nabít.

Rušičky v ČR

Rušičky mobilních telefonů měly být na území České republiky použity ve vybraných věznicích. Vězeňská správa však od tohoto záměru brzy ustoupila. Legálně by totiž mohla rušit signál pouze na území věznic, což však není technicky možné. To potvrdily i testy, které si příslušné úřady nechaly vypracovat. Nakonec se přistoupilo k řešení problému z opačné strany - namísto rušiček se sáhlo po detektorech mobilních telefonů.

Rušička mobilních telefonů byla i hlavním tématem nedávné návštěvy amerického prezidenta G. W. Bushe v Praze. Jeho konvoj si měl s sebou dle našich informací přivést zařízení, které v jeho okolí dokáže spolehlivě odrušit mobilní signál. Jde o součást bezpečnostního opatření prezidentského konvoje. Tuto informaci nám však nikdo nepotvrdil a podle našich testů prezidentský konvoj rušičku ani nepoužil. Pokud by tomu bylo naopak, porušila by americká delegace platné české zákony.

Rušička mobilních telefonů

Pak už jen stačí zmáčknout tlačítko na boku, které rušičku zapne. V okolí zhruba deseti metrů se pak nikdo nedovolá; v případě této rušičky tedy jen ve chvíli, kdy je telefon přihlášen k BTS na 900 MHz. Rušička ve svém okolí také spolehlivě blokuje signál CDMA na frekvenci 450 MHz. V České republice na této frekvenci provozuje datové sítě O2 (CDMA standard), takže případně může rušit i internetové připojení.

Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů

Zajímavé je, že rušička nedovede vyrušit již probíhající hovor. Pokud ji prostě zapnete ve chvíli, kdy někdo telefonuje, tento telefonát vyrušen není. Nezávislý odborník, který rušičku laboratorně zkoušel, ale dodává, že datové technologie rušička úspěšně vyruší i v případě již aktivního spojení.

Vysvětlení je dle něj jednoduché: rušička nemá dostatečný výkon na to, aby probíhající hovor ukončila. To se podaří pouze v případě, že je v co největší blízkosti vysílajícího telefonu.

Reálná krabička, co se může hodit

Rušička mobilních telefonů tedy není žádný tajuplný mýtus. Je to reálné zařízení, které je však běžnému uživateli prakticky k ničemu. Přesto však existuje spousta způsobů jejího použití. Většina z nich má, stejně jako samotné použití rušičky, nelegální podstatu.

Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů Rušička mobilních telefonů

Tyto přístroje například používají zloději pro rušení GSM alarmů. Je to velmi jednoduché a obrana je velmi složitá – navíc se k těmto účelům používají výkonnější přístroje, takže vám nepomůže ani umístění vysílací jednotky někam doprostřed domu, kam by tato rušička svým působením nedosáhla.

Dovedeme si však představit i praktické a zcela legální způsoby použití rušiček. Krom toho, že by je jistě mnozí rádi viděli instalované ve vozech MHD, v divadlech, kinech nebo věznicích, mohla by být rušička užitečným pomocníkem třeba při choulostivých obchodních jednáních, kdy je zapnutý mobilní telefon jedním z nejjednodušších způsobů odposlechu. Vatikán by ji naopak jistě uvítal při volbě nového papeže.

Kde jsou rušičky k mání?

V mnoha zahraničních státech jsou rušičky mobilních telefonů zcela legální a tak je možné je zakoupit v internetových obchodech (například DealExtreme, Brando) nebo internetových aukcích (eBay).

V Česku by se zařízení pro rušení signálu mobilních sítí prodávat neměla, přesto je v nabídce několika firem naleznete. Některé firmy vám rušičku neprodají pro použití v ČR a bavit se s vámi budou jen v případě, že budou určeny na vývoz do států, kde je jejich použití v souladu se zákonem. Mezi takové patří třeba HAKOplus nebo SafeCom.

Pak se ovšem také najdou takové společnosti, které prodají rušičku prakticky komukoli. Mezi ty patří Odposlechy.com nebo firma Goldsilver provozující web detekce.com. Obě firmy sice zájemce upozorňují na nelegálnost použití rušičky, ale třeba na stránkách detekce.com se doslova dočteme: "Pracujeme diskrétně a nechceme vědět kdo jste a proč to potřebujete!"