Operátoři začínají obcházet konec roamingu

Operátoři začínají obcházet konec roamingu | foto: Profimedia.cz

Volání v roamingu může vyjít hodně draze i v Evropě. Pozor u Jadranu

  • 40
Do konce roamingu v EU zbývá pár dní, od 15. června totiž mobilní operátoři nebudou moci za mobilní služby využité na území členského státu účtovat více než doma. Ovšem ne všechny evropské státy jsou unijními členy, ostražitost se tak vyplatí nejen při letním pobytu u Jaderského moře, ale i při zimních radovánkách v Alpách.

Nejen Chorvatsko, ale stále častěji i okolní balkánské státy patří mezi oblíbené letní destinace Čechů. Ačkoli po geografické stránce si jsou tyto státy blízké, z jiného hlediska mezi nimi existuje propastný rozdíl. Zatímco Chorvatsko je totiž členem EU, tak například Černá Hora nikoliv.

Při pobytu třeba v Dubrovníku tak bude možné nejpozději od poloviny června (u nových tarifů T-Mobilu již od 2. dubna, u Vodafonu od 11. června) volat, posílat SMS a využívat data za stejné ceny a za stejných podmínek jako v Česku, naopak při dovolené například v černohorském městě Herceg Novi se použití mobilu s českou SIM výrazně projeví na celkové měsíční útratě.

Za minutový odchozí hovor totiž v takovém případě zákazník zaplatí v závislosti na poskytovateli mobilních služeb i více než 42 korun, minuta příchozího jej vyjde na až 24 Kč a odeslání SMS na až 12 korun. Surfování na internetu se zde určitě neobejde bez hotelového wi-fi, tuzemští operátoři si totiž za megabajt dat naúčtují i více než 250 korun (viz tabulka).

Volání z Chorvatska a z Černé Hory po 15. červnu
Odchozí hovorPříchozí hovorSMSData
O2 (z Chorvatska)v závislosti na tarifu (maximálně 3,50 Kč/min.)zdarmav závislosti na tarifu (maximálně 1,50 Kč)-
O2 (z Černé Hory)42,35 Kč/min.24,20 Kč/min.12,10 Kč240 Kč/MB
T-Mobile (z Chorvatska)v závislosti na tarifu (maximálně 3,50 Kč/min.)zdarmav závislosti na tarifu (maximálně 1,50 Kč)-
T-Mobile (z Černé Hory)35 Kč/min.18 Kč/min.9,60 Kč75 Kč/MB
Vodafone (z Chorvatska)v závislosti na tarifu (maximálně 3,49 Kč/min.)zdarmav závislosti na tarifu (maximálně 1,51 Kč)-
Vodafone (z Černé Hory)30,52 Kč/min.17,81 Kč/min.9,68 Kč252,08 Kč/MB

Pozor nejen na „neunijní“ Švýcarsko

Ostražitost se vyplatí ovšem i blíže než na balkánském poloostrově a konkrétně ve Švýcarsku, potažmo jeho blízkém okolí. Ani to není totiž členským státem EU, a tak se na něj nevztahuje unijní regulace. Doposud jej sice někteří operátoři zvýhodňovali lepšími sazbami, od 15. června ovšem o toto privilegium nadobro přijde - nově bude spadat do vyšších a tudíž výše zpoplatněných zón.

Ohlídejte si u O2 nastavení roamingu. Jinak budete platit i v EU

Při zimních radovánkách třeba v italské části Alp, bude-li se uživatel pohybovat v příhraničí se slabým pokrytím sítí italského operátora, tak může dojít k paradoxní situací. Telefon se totiž může připojit na silnější síť švýcarského operátora, čímž se ovšem změní i princip účtování mobilních služeb - namísto hovoru v síti italského operátora podléhajícímu evropské regulaci tak může minutový hovor vyjít i na více než 42 korun (viz tabulka výše, Švýcarsko spadá do stejné zóny jako Černá Hora).

K obdobným situacím může dojít ovšem například i v Bulharsku či Řecku. I tyto oblíbené dovolenkové destinace českých turistů sousedí s „neunijními“ státy, ať už jde o Turecko, Makedonii, Srbsko (sousedí jen s Bulharskem) či Albánii (sousedí jen s Řeckem).

Drahé zůstávají i oblíbené letní destinace

Například Turecko patřící mezi oblíbené dovolenkové destinace českých turistů tak spadá z pohledu operátorů do výše zpoplatněné zóny, i zde tedy platí stejné sazby jako v Černé Hoře či ve Švýcarsku.

Pro roaming drahý je i Egypt, u něhož ovšem nastává jiná situace. T-Mobile a Vodafone jej shodně řadí do druhé zóny (stejné sazby jako v Černé Hoře), u O2 spadá ovšem do třetí zóny. Minutový odchozí hovor tak u O2 vyjde na 66,55 Kč, minuta příchozího na 54,45 koruny a odeslání SMS stojí 12,10 Kč. A megabajt dat? Těžko uvěřitelných 300 korun.

Nižším sazbám často brání nedostatečná spolupráce, v některých případech možná i neochota ze strany roamingových partnerů. Roamingové sazby účtované tuzemskými operátory se totiž odvíjejí od cen, které si za provoz cizí SIM ve vlastní síti účtují zahraniční operátoři. Tuzemští operátoři ovšem zákulisí komentovat nechtějí s ohledem na obchodní tajemství. Je ale obvyklé, že operátoři v mimoevropských turisticky oblíbených zemích využívají svého postavení a roamingové poplatky šponují do závratných výšin.