Řidič Uberu v Novém Dillí znásilnil ženu, která si ho objednala na odvoz z večeře domu

Řidič Uberu v Novém Dillí znásilnil ženu, která si ho objednala na odvoz z večeře domu | foto: Uber

Uber má problém. Jeho řidič dostal doživotí za znásilnění

  • 26
S doživotním trestem odešel od soudu v indickém Novém Dillí řidič alternativní americké taxislužby Uber. Byl shledán vinným z únosu, znásilnění a zastrašování mladé pasažérky, na kterou zaútočil loni v prosinci. Případ opět rozpoutal téma sexuálních útoků na ženy v Indii.

Dvaatřicetiletý Šiv Kumár Jádav byl před soudem usvědčen, že loni v prosinci znásilnil v Novém Dillí zaměstnankyni jedné finanční společnosti, která si jej najala na cestu z večeře domů. Jádav po útoku odvezl oběť do jejího domova a pohrozil jí, aby o znásilnění nemluvila s úřady. Pětadvacetileté ženě se však podařilo zapsat si číslo auta a vyfotografovat si ho. Policie následně útočníka zadržela, muž však před soudem vinu odmítl.

Uber byl po útoku kritizován mimo jiné za to, že Jádava přijal, ačkoli byl již tři roky před tímto činem zatčen kvůli podezření ze znásilnění jiné ženy. Tohoto obvinění byl však později zproštěn. Prosincový incident nicméně vedl k tomu, že indické úřady fungování služby Uber v Novém Dillí zakázaly. Později byl však její provoz obnoven.

Téma sexuálních útoků na ženy se ocitlo v Indii v centru pozornosti v roce 2012 po brutálním hromadném znásilnění mladé studentky v autobusu v Novém Dillí, které skončilo smrtí oběti. Na protest tehdy vyšly do ulic stovky tisíc lidí. Jejich hněv přiměl vládu ke změně zákonů, které nyní pachatele znásilnění trestají přísněji. Čtveřice z celkem sedmi obviněných mužů byla za znásilnění studentky odsouzena k trestu smrti (více zde).

Společnost Uber založená v roce 2009 v San Francisku v posledních letech rychle expanduje. V současnosti funguje v 58 zemích světa, ve kterých je dostupná v celkem 300 městech. Její tržní hodnota dosáhla ke konci loňského roku 40 miliard dolarů (téměř 988 miliard korun) a díky tomu, že si firma zajistila další financování, může se její hodnota podle analytiků vyšplhat až na 50 miliard dolarů (téměř 1,24 bilionu korun).

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na určené místo. Aplikace slouží současně i jako taxametr a platební nástroj. Ačkoliv jde o levnou a dostupnou službu přepravy ve městech, naráží na celou řadu problémů. Výjimkou nejsou například protesty taxikářů či spory o právní aspekty poskytování takové služby.

,