Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Revoluce u U:fona. Volné minuty na Česko i Evropu

aktualizováno 
Nejmladší mobilní operátor sjednocuje všechny své tarify do jednoho. Místo složitých výpočtů a porovnávání nabízí jeden z nejvýhodnějších mobilních tarifů v Česku. Nízký paušál zahrnuje volání ve vlastní síti zdarma i volné minuty po Česku i Evropě. Výhodný tarif ale sráží horší pokrytí a minimální výběr přístrojů.

U:fon | foto: U:fon

Čtvrtý český mobilní operátor U:fon zřejmě konečně našel tvou tvář. Nedávno ohlásil svou proměnu v nízkonákladového mobilního operátora (více zde). Jedním z prvních kroků je výrazné zjednodušení dosavadní tarifní struktury. Místo zhruba osmi původních tarifů, které navíc rozlišovaly "pevné" a mobilní služby, bude U:fon nabízet pouze jediný tarif. Jde tím v podstatě trochu proti proudu, ostatní mobilní operátoři mají nabídku tarifů velmi komplikovanou, takže pro uživatele není vůbec snadné zvolit pro sebe ten nejvýhodnější tarif.

Jediný tarif je jasným signálem, že U:fon se konečně rozhodl, na jaké zákazníky chce mířit. Když porovnáme paušál a minutové sazby, je Unifon bez debaty jedním z nejvýhodnějších tarifů na trhu. Vůbec poprvé se navíc setkáváme s tím, že paušál zahrnuje i mezinárodní volání. Volné minuty, které jsou součástí tarifu, totiž platí nejen v Česku, ale i při volání na pevné linky v Evropě. Něco podobného dosud nabízeli operátoři jen za speciální příplatek. Využitelnost tarifu ovšem snižuje horší pokrytí i tragická nabídka terminálů, která je daná použitím technologie CDMA.

Pozor na pokrytí

Oproti původním ambiciózním plánům na rozšiřování pokrytí U:fon trochu ubral. V současné době pokrývá zhruba 65 % území Česka (to odpovídá přibližně 80 % populace) zřejmě se to brzy výrazně nezmění. Potvrzuje to i vyjádření marketingové a obchodní ředitelky U:fona Jany Studničkové. "Naše pokrytí není a ani v dohledné době nebude dosahovat 100 % území. Na druhou stranu všichni, kdo mají v místě svého bydliště dobré pokrytí, pohybují se především v jeho okolí a netráví většinu času na cestách," uvádí Studničková. Právě pokrytí je zřejmě největší slabinou U:fona a jeho nového tarifu. Při používání U:fona je potřeba si pokrytí mnohem více hlídat, je to podobné jako při startu nových mobilních operátorů na konci devadesátých let.

Někteří uživatelé U:fona si stěžují i na horší kvalitu přenosu hlasu. To je částečně dáno použitou technologií CDMA. Z počátku byly problémy částečně způsobeny i horší kvalitou dodávaných mobilních telefonů. Ty svojí výbavou stále zaostávají za tím, nač jsou zvyklí uživatelé u současných telefonů GSM. I v tomto směru udělal U:fon určitý pokrok a přístroje nyní vypadají o něco lépe než před rokem. Navíc tady přichází zásadní změna – uživatelé si mohou sami vybrat stolní nebo mobilní telefon podle svých preferencí.

U:fon - telefony pro pevnou linku LG

Až dosud totiž U:fon odlišoval tarify se stolními telefony, které měly nahrazovat pevnou linku a mobilní tarify. Nový tarif je už jediný a uživatel si může zvolit libovolně mezi stolním a mobilním telefonem. Stejně tak si může vybrat mezi klasickým geografickým číslem (např. v Praze začínající dvojkou) nebo mobilním číslem začínajícím předvolbou 790. Geografické číslo je výhodné pro ty, kterým volají hlavně přátelé z pevných linek, funguje ale jen v příslušném regionu. Volání zdarma v rámci sítě funguje bez ohledu na typ čísla.

Levné volání kamkoli

Volání a SMS zdarma v rámci vlastní sítě nabízí U:fon jako jediný bez příplatku, u ostatních operátorů je většinou potřeba aktivovat si nějaké tarifní zvýhodnění a ještě jen na předem vybraná čísla. Nové tarify ale nabízejí i poměrně atraktivní ceny na volání mimo síť U:fon. Minuta volání na pevné linky v Česku stojí pouhých 90 haléřů, to je cena, která snese srovnání i s pevnými tarify O2. Také volání na mobily za necelé tři koruny hodně šlape na paty konkurenčním mobilním operátorům. Například O2 ji nabízí až u tarifu Neon XL s paušálem dva tisíce korun, u T-Mobile od tarifu Kredit 1 000. Vyšší oproti konkurenci je jen cena SMS, která u U:fona stojí 1,90 Kč.

U:fon sjednotil všechny své tarify do jediného. Jmenuje se Unifone a lze si ho pořídit ke stolnímu i klasickému mobilnímu telefonu.

U:fon přitom stanovil paušál u svého tarifu velmi nízko. V základní variantě na 290 korun, což zhruba odpovídá levnějším tarifům konkurence. Navíc existuje i varianta Unifon Duo, která za stokorunový příplatek (tedy za 390 korun měsíčně) zahrnuje dva telefony, dvě telefonní čísla a v podstatě tedy dva paušály. V tomto případě pak měsíční paušál vychází na 195 korun měsíčně. Obě varianty přitom zahrnují volné minuty. V případě klasické varianty Unifonu je to 30 minut, u varianty Duo je to dvakrát dvacet. Plusem je, že volné minuty lze využít i pro volání na pevné linky v rámci Evropy.

K oběma variantám tarifu si lze pořídit telefon od koruny. Podmínkou je v tomto případě uzavření smlouvy na dva roky. Jak už bylo řečeno, nabídka telefonů U:fona je téměř nulová oproti operátorům využívajících standard GSM. Za korunu si ale lze vybrat ze dvou typů stolních telefonů a tři typů mobilů (recenze U:fonových mobilů najdete zde a zde).

Internet za dvě stovky navíc

Poměrně atraktivní jsou i tarifní zvýhodnění, která U:fon ke svému tarifu nabízí. Zřejmě nejzajímavější je mobilní internet za 200 korun měsíčně. FUP je v tomto případě stanoveno na akceptovatelných 8 GB za měsíc. Pokud ale chcete využívat U:fona i pro připojení k internetu, musíte zvolit vhodný telefon s podporou EVDO. U:fon má v nabídce dva. Model Slim a pak vysouvák U300. Pro domácí použití je pak možné pořídit si směrovač, ke kterému lze připojit klasický analogový telefon. Za podobnou cenu jako u U:fona lze u ostatních operátorů získat internetu v mobilu. Například O2 nabízí Internet v mobilu za 150 korun, Vodafone za 177 korun. V nedávném testu Mobil.cz přitom připojení od U:fona zabodovalo. Čtěte zde.

Ubiquam U300 pro U:fonaUbiquam U300 pro U:fona

Kromě internetu si lze k Unifonu pořídit 200 volných minut na volání do českých a evropských pevných sítí, případně 50 minut na volání do všech českých sítí (včetně konkurenčních mobilních) a všech evropských pevných sítí. V obou případech jde o stokorunový příplatek. To je opět poměrně atraktivní cena ve srovnání s konkurencí. Zvlášť, když si uvědomíme, že za 390 korun měsíčně lze mít 230 minut na volání do zahraničí a navíc neomezené volání a SMS ve vlastní síti.

Co nabízí konkurence

Zejména kvůli bezplatnému volání v rámci vlastní sítě lze U:fona s konkurencí srovnávat jen velmi obtížně. V každém případě za 300 korun měsíčního paušálu si lze u O2 pořídit tarif Neon S. Ten zahrnuje 40 minut na volání, tedy o 10 minut více než U:fon. Volné minuty jsou ale omezeny jen na české sítě. Do vlastní sítě zdarma lze s tímto tarifem volat jen o víkendu a svátcích, zvýhodnění se ale nevztahuje na SMS. Ta stojí 1,60 Kč, tedy o třicetník méně, minuta volání ale vyjde skoro na dvojnásobek, konkrétně 5,90 Kč.

U:fon Unifone

V případě T-Mobile se nabízí kreditní tarif Kredit 300. Ten v případě varianty HIT nabízí 360 korun na volání či SMS. Vzhledem ke stejné ceně za minutu volání jako u O2 Neon S to zhruba odpovídá 60 minutám na volání. To je tedy dvojnásobek U:fona. Nicméně za volání zdarma v rámci vlastní sítě by bylo nutné pořídit si tarifní zvýhodnění Moje rodina za 589 korun měsíčně v případě dvou účastníků, případně si aktivovat Přátele v síti+ za 500 Kč měsíčně (platí pro 5 čísel).

Asi nejsložitější je situace u Vodafone, který uvedl na trh nové tarify na míru. Vodafone na svých stránkách nabízí za 310 korun kombinaci 50 minut a 50 SMS zdarma, přesněji v rámci paušálu. Případně lze zvolit například 20 minut volání plus jedno číslo v programu Kamarádi. Minuta volání se ale v tomto případě stojí 5 Kč, respektive 5,50 Kč. To je opět zhruba dvojnásobek U:fona.

U:fon Unifone

Možný je také opačný pohled. Když si řekneme, že chceme neomezené volání ve vlastní síti a mobilní internet. U U:fona přijde tato kombinace na 490 korun měsíčně. V případě O2 je nutné si pořídit tarif Neon XL za 2 tisíce korun měsíčně. Tady ale zákazník získá ještě 600 minut na volání v rámci českých sítí. Připojení k internetu stojí 150 korun. U:fon nabízí 30 minut, případně dalších 200 za stokorunový příplatek. Takže pořád zbývá 370 minut navíc, což při 2,90 Kč za minutu znamená 1 073 korun. To ale v případě, že všechna volání budou na mobil. I tak ale vychází U:fon o více než 450 korun levněji.

U T-Mobile stojí tarif Grand stejně jako Neon XL. V tomto případě operátor nenabízí volné minuty, ale 1 000 korun na volání. Při stejné ceně za minutu volání jako u U:fona to znamená zhruba 340 minut. To je i při započtení příplatků o 110 minut (asi 320 korun) více než u U:fona. Srovnatelné internetové zvýhodnění Surf&Mail+ ale přijde na dalších 238,80 Kč. Takže stojí zhruba 910 korun u U:fona proti 2 238,80 Kč u T-Mobile.

Nové přístroje v nabídce U:fona

Vodafone klasický neomezený tarif nenabízí. Pokud si zvolíte neomezené volání i SMS a přidáte internet v mobilu, budete měsíčně platit 3 227 korun měsíčně. V tomto případě se ale neomezené volání a SMS vztahují na všechny české sítě. Na druhou stranu, pokud byste u U:fona chtěli provolat zmíněnou částku, museli byste mimo síť U:fona provolat zhruba 950 minut, což je na hranici možností. Znovu ale zopakujme, že u všech tří operátorů získáte lepší pokrytí a budete mít také lepší výběr telefonů.

Autor:
Nejčtenější

(Ilustrační snímek)
Apple odmítá odblokovat funkci iPhonu, která může zachránit životy

Ve výbavě smartphonů od Applu chybí speciální funkce, která dokáže s vysokou přesností určit místo, odkud člověk volá na pohotovostní linku. Upozornila na to...  celý článek

Zavirované komunikátory neznámých jmen se dostaly do obchodu Google Play....
Zavirované komunikační aplikace se dostaly do obchodu Googlu. Nemáte je?

Útočníci použili otevřený kód komunikátoru Telegram a přidali do něj funkce škodlivého softwaru SonicSpy. Tři funkční, ale škodlivé komunikátory byly pod...  celý článek

Google Pixel 2 od HTC.
Pixel 2 na prvním obrázku. Vypadá to na hodně konzervativní přístroj

Letos se dočkáme druhé generace smartphonů Pixel od Googlu. Základní model některými vlastnostmi možná nepříjemně překvapí. Jinak bude ze staré školy.  celý článek

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
Operátoři jednají ve shodě, domnívá se dTest. Požaduje prošetření

Sdružení dTest podalo podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a Evropské komisi k prošetření možného jednání operátorů ve vzájemné shodě. Domnívá se...  celý článek

(Ilustrační snímek)
O2 zůstane O2 minimálně do roku 2022, možná ještě o pět let déle

Operátor O2, majoritně vlastněný skupinou PPF, se domluvil se španělskou společností Telefónica na prodloužení používání ochranné známky O2. Tu může používat...  celý článek

Nokia vyhrála patentovou válku s Applem
Záhada drahých tarifů. Plnou cenu platí jen někdo

Je to paradox, T-Mobile dlouhodobě získává za zákazníka s tarifem v průměru jen 350 korun měsíčně, navíc suma trvale mírně klesá. Jenže přesně tolik stojí jeho...  celý článek

Vyfoťte, vystavte, prodejte
Vyfoťte, vystavte, prodejte

Prodávejte jednoduše přes mobilní aplikaci Bazar eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.