Vodafone live! 2006

Vodafone live! 2006 | foto: Vodafone

Takto předpotopně vypadal „mobilní internet“ před devíti lety

  • 42
Devět let není až tak mnoho, třeba tehdejší mobily budou ještě dnes bez problémů fungovat. Tedy až na internetové funkce. Tehdy totiž frčel WAP a speciální portály. Neomezené prohlížení zpráv stálo měsíčně120 korun a jedna hra od 30 korun.

V roce 2006 byl hitem WAP. Mobilní sítě zvládaly datové přenosy přes GPRS a EDGE a telefony sice měly barevné displeje, ale v kvalitě neporovnatelné s těmi současnými. Nástup dotykových smartphonů byl ještě daleko, první iPhone a konkurenti přišli na trh až o rok později a reálně se jejich trend začal šířit ještě později.

Když Vodafone v Česku spouštěl svůj portál live!, tak pro tuto službu nabízel několik speciálně upravených telefonů. Mezi nimi hity jako Motorolu V3i (populární žiletku), Nokie 6234, 6131 nebo N70, Sony Ericsson W810i a další kousky.

Nokia N70 (dobová recenze zde) byla v roce 2006 špičkový smartphone včetně podpory sítí třetí generace. Motorola V3i pak populární stylovka (dobová recenze zde). Jenže na mobilní internet, jak jej známe dnes, ani jeden z těchto mobilů připraven nebyl. Problém byl především s displejem, který měl malé rozlišení i malou úhlopříčku. Nokia měla 2,1 palce, Motorola 2,2 palce. Když to srovnáme s dnešními smartphony, tak i ty nejlevnější mají minimálně 3,5 palce. Displeje byly samozřejmě nedotykové.

A s rozlišením to bylo ještě horší. Nokia měla 176 × 208 bodů, Motorola pak 176 × 220 bodů. Jemnost displeje byla z dnešního pohledu tristní, Nokia měla 130 bodů na palec, Motorola 128 bodů na palec. Dnes mají i nejlevnější smartphony rozlišení 480 × 800 pixelů při jemnosti přes 200 bodů na palec. Aktuální smartphony cenově adekvátní tehdejším cenám Nokie N70 nebo Motoroly V3i jsou na tom ještě výrazně lépe.

Displeje byly pro běžnou práci dostatečné, problém byl právě s internetem. Jak to vypadalo, si můžete prohlédnout na hlavní fotografii nebo na fotkách v tomto článku. Na displej se vešlo pár informací a jeden miniaturní obrázek. To vše v dost mizerné kvalitě.

I způsob konzumace internetu přes WAP byl dost odlišný od toho dnešního přes datové připojení. Cena za připojení byla dost vysoká, a tak operátoři nabízeli vlastní portály s poměrně širokou škálou informací. Navíc suplovali i dnešní aplikační portály Googlu, Microsoftu nebo Applu. Pokud si na WAP už nepamatujete, doporučujeme následující článek, který vás vrátí v čase zpět.

Když byl mobilní internet v plenkách. Za WAP byste se dnes nedoplatili

Nokia 7110 – 1999 Nokia 7110: Velký displej a podpora protokolu WAP byla to, co...

Za procházení nabídky se neplatilo, ceny byly stanovené za čtení zpráv a stahování aplikací. Tak třeba u zpráv se platilo zvlášť za každou rubriku (zprávy, sport, další). Za den to vyšlo na sedm korun za rubriku, takže za zprávy a sport se denně platilo 14 korun. Zvýhodněný balíček neomezeného měsíčního prohlížení stál 60 korun za rubriku a 120 korun za všechny. Samozřejmě jen za informace v rámci portálu.

Tehdy módní obrázky, melodie a tapety se platily zvlášť, ale až za jejich stažení. Obrázky a melodie stály 30, nebo 60 korun za kus, hry 30 až 90 korun za kus. Zvýhodněný balíček předplatného pak nabízel třeba pět obrázků za cenu tří.

V nabídce byl i lechtivý obsah. Platilo se za prohlížení i stahování. Denní stálo 30 korun, měsíční 200, za stažení obrázku se platilo 30 korun.

Vhodné mobily pro Vodafone Live! stály od čtyř tisíc do 12 577 korun za Nokii N70. V dotaci je operátor nabízel od 77 korun.