Renovujeme telefon Nokia 6110

Několik typů jak oživit Váš dosluhující telefon Nokia 6110.
Můj telefon Nokia 6110 má za sebou více jak rok perné služby pánovi, který provolá několik hodin denně ve všech povětrnostních i jiných podmínkách. Ještě nedávno jsem si říkal, že mi dosluhuje a nadešel čas na výměnu - tlačítka netlačila, displej příliš nedisplejil a i firmware měl ve své verzi 3.05 (release z listopadu 1997) k poslednímu updatu docela daleko. Když k tomu připočtu naštípnutý kryt, elektroniku vypadávající z telefonu vždy, když jsem jej vyndal z pouzdra, dalo by se říci - telefon je na odpis.

Stříbrný kryt se zle fotí - v reálu vypadá podstatně jinak Telefon jsem podrobil radikální přestavbě za cca. 1000 Kč a úspěch mne tak mile překvapil, že jsem se namísto článku „Jak umírají telefony" rozhodl sepsat těchto několik tipů, kterak dosluhující telefon oživit.

Především - v případě Li-Iont akumulátoru, jenž dosluhuje, není jiná cesta, než vyhodit a pořídit nový - zapřemýšlejte o vibračním vyzvánění. Li-Iont pack jsem já naštěstí měnit nemusel - u většiny telefonů Nokia 6110 je spíše problém v nepřiléhajícím šuplíčku na SIM kartu. Zde většinou pomůže přilepení čehokoliv vystouplého na baterii v místech, kde přiléhá k šuplíčku na SIM kartu. V nouzi pomáhá přeložený papír docela dobře. Zdrojem 99 procent elektronických problémů s Nokia 6110 (dokud ji nevytopíte), je právě tento šuplíček - konektory na baterku jsou naštěstí vyřešeny poměrně obstojně, takže netrpí nedoléhavostí. Nový šuplíček stojí docela dost - okolo 100 Kč, zle se shání a vypodložení papírkem je méně elegantní, ale podobně účinné řešení.

Další oblíbený problém je kryt. Pokud s telefonem více elaborujete, patrně jste si vyčvachtali všechny šroubečky, případně máte kryt naštípnutý. Zde doporučuji koupit si nový kryt - ceny jsou nevysoké, nové kryty stojí od 250 Kč výše - já jsem dal přednost chromové verzi, ta již byla dodána s bílou klávesnicí (hnusná, nechal jsem si černou) a náhradním sklíčkem. Výměnu příliš nedoporučuji provádět samodějstvím - šroubečky jsou sice na imbus, ale vsaďme se, že tento profil doma nemáte - to byste měli solidně vybavenou dílničku. Pokud použijete normální imbusy, šroubečky zničíte a povětšinou bez úspěchu. Většina prodejen, kde se zároveň telefony demontují, umí kryt telefonu vyměnit bez poškození šroubečků za pár desetikorun. Pokud žádnou takovou v okolí nemáte, zkuste v Sokolské 40 zdejší bazar mobilů.

Pokud si již necháváte vyměnit kryt, je ta pravá chvíle nechat si trochu vyčistit klávesnici - prach jí rozhodně nesvědčí a dostává se pod kontakty snadno. Věřte - po takovém profouknutí se ihned píše podstatně lépe.

Antény na Nokia 6110 jsou poměrně odolné - i při pádu na dlažbu se málokdy zlomí. Pokud se ovšem zlomí v krčku - tedy v černé plastové objímce, je třeba vyměnit celý zadní kryt, což je práce pouze pro autorizovaný servis. Ovšem taková blikající anténa z vaší Nokia 6110 udělá ihned nový model. Blikající antény se prodávají v mnoha barvách plastového krytu, já jsem sehnal pouze zelenou, kterážto se k stříbrnému coveru příliš nehodí, ale co naplat. Vyměnit anténu u Nokia 6110 není příliš jednoduché - není šroubocvací, jako třeba u Ericssonů, musíte na ni použít hrubou sílu a táhnout a kroutit.

Blikací anténa má efekt především vzhledový - telefonování v přítmí s takto vybaveným telefonem vypadá úchvatně. Já blikací anténu oceňuji především proto, že vidím, kdy telefon komunikuje s BTS - v takovém případě anténa bliká. Samozřejmě se tak děje i v případě, že právě netelefonuji. Často se lidé ptají, jak je to s citlivostí telefonu vybaveného blikacím udělátkem - citlivost telefonu se tím nesnižuje, diodka není na anténu napojena, využívá se tu indukce. Blikající diodky jsou na českém trhu zvláštností, ale jejich větší dovoz se prý připravuje - až budou někde více v prodeji, určitě dáme vědět.

Posledním problémem pro renovaci je firmware. Aktuální je verze 4.73, následné revize po současnou 5.24 nepředstavují žádný podstatný update vyjma seznamu jmen mobilních sítí, což většinu z nás nemusí trápit. Pokud máte verzi starší, než 4.73, můžete s ní někdy mít problémy - typický problém je znovuzaregistrování signálu, když jste před tím byli mimo signál, verze pod 4.11 mají problémy s IR komunikací. V Cellnetu nový firmware flashují zdarma jen v případě, když prokážete, že stávající verze má chybu - což ne vždy bývá zcela snadné a většinou to také nemá smysl. Do telefonů bez češtiny české menu nedostanete.

Snad jsme vám takto v několika odstavečcích popsali, co je dobré udělat, aby telefon Nokia 6110 byl jako nový. Zejména výměna krytu prospěje inovaci jeho vzhledu. Pokud máte speciální zájem o kryty, inspirovat se můžete i článkem popisujícím možnosti pro telefony Nokia 5110. Bohužel - průhledný kryt pro Nokia 6110 se mi v Čechách objevit nepodařilo.

Abyste měli správně vybavený telefon Nokia 6110, chybí vám jen servisní menu. O něm bude ale samostatné povídání příště.


Témata: Nokia, tipy