Model QS krásně padne do ruky. Pozor však na hladké plastové těle, aby telefon nevyklouzl.

Model QS krásně padne do ruky. Pozor však na hladké plastové těle, aby telefon nevyklouzl. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Nový hráč děsí konkurenci. Recenze Vonino EGO QS

  • 69
Na náš trh kromě osvědčených výrobců směřuje spousta menších firem, které se snaží prorazit nejenom cenou, ale i parametry lákavými pro zákazníky. Právě tohle je případ i modelu EGO QS startujícího za cenu těsně pod pět tisíc korun.

Vonino EGO QS (někdy rovněž uvedený pod označením QS450) nastupuje do té nejtvrdší kategorie, ale svoji převahu si snaží udržet pomocí několika klíčových parametrů. Předně je to velice kvalitní konstrukce a zpracování celého přístroje, která stále není v této kategorii zařízení samozřejmostí. Bohužel jinak perfektní linie kazí výrazně vystouplá čočka fotoaparátu.

Kapitoly recenze

Další technické parametry zařízení rovněž nejsou k zahození a v těle přístroje tepe čtyř jádrový procesor taktovaný na 1,2 GHz a společnost mu udělá 1 GB RAM. Nemůžeme si tak stěžovat na žádné zasekávání či delší načítání. Úhlopříčka displeje se zastavila na hodnotě 4,5“ při rozlišení „pouze“ 540 × 960. HD rozlišení by samozřejmě bylo lepší, ale při dané ceně bychom chtěli stále přeci jenom trochu moc. Daleko praktičtější je přítomnost dvou slotů na SIM kartu.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

  • kvalita zpracování
  • dvě SIM karty
  • svižnost uživatelské prostředí
  • štíhlost zařízení

Proč nekoupit?

  • vystouplá čočka fotoaparátu
  • starší verze OS
  • chybějící podsvícení tlačítek
  • horší fotoaparát

Kdy? V prodeji

Za kolik? 4 890 Kč s DPH

Telefonu se však nevyhnuly nejrůznější dětské nemoci. Předně je to chybějící podsvícení senzorových tlačítek pod displejem, starší verze systému Android 4.2.2 a spíše podprůměrný fotoaparát, který použijete maximálně na momentky. V celkovém součtu s přihlédnutím k ceně rozhodně ostudu neudělá a je jedním z důvodů, proč by se neměli i menší výrobci přehlížet.

Vzhled a konstrukce – příjemné překvapení

Prakticky na výbornou musíme zhodnotit konstrukci celého zařízení. To je chráněno v bytelné plastové skořápce, která ani po delším používání nevydala sebemenší hlásku. Vše perfektně lícuje a ani zavedení výrobci často nedosahují těchto výsledků. Na hladkém plastovém těle se však, jak už bývá, zachytávají otisky prstů, takže leštění bude na denním pořádku. Pozor však na možnost vyklouznutí.

Pohled na Vonino EGO QS
Pohled na Vonino EGO QS

Ke konstrukci máme pouze jedinou výtku a ta se týká již zmiňované čočky fotoaparátu, která jako velký hrb vystupuje na zadní straně. Naštěstí je dostatečně mohutná a umístěná ve středu, takže kolébání na stole není tak patrné. Celkové rozměry zařízení činí 134 × 65 × 8,6 mm a hmotnost se zastavila na celkem odpovídajících 150 gramech. Při běžném používání při rozložení hmotnosti v celé dlani na první pohled trochu vyšší hmotnost příliš nepocítíte.

Výrobce musíme trochu pokárat za nepodsvícená tlačítka pod displejem a přítomnost starého Menu tlačítka, které začal v poslední generaci nahrazovat i velmi setrvačný Samsung. Vítáme přítomnost klávesy mezi dvojicí pro regulaci hlasitosti sloužící k ovládání MP3 přehrávače. Krátké stisknutí pozastaví přehrávání a delší ho naopak spustí. K odezvě nebo tuhosti jednotlivých hardwarových tlačítek nemáme sebemenší výtky.

Pohled na Vonino EGO QS
Pohled na Vonino EGO QS

Velikost vnitřní paměti činí papírové 4 GB, z nichž je pro uživatele po prvním spuštění přístupná větší polovina. Nechybí naštěstí paměťové karty microSD. Upozorňujeme, že sloty na SIM karty jsou ve formátu mini a micro. V základním balení kromě tradiční nabíječky, microUSB kabelu a běžných sluchátek nic dalšího nenaleznete.

Operační systém – drobné změny

Čtyř jádrový procesor (Mediatek MT6589M) taktovaný na 1,2 zajistí dostatek výkonu pro běžnou práci se systémem a se zasekáváním se rozhodně nestřetnete. Samozřejmě musíte počítat s tím, že telefon této cenové kategorie není určený na příliš velké herní hrátky. Kapacita paměti RAM činí 1 GB. Verze operačního systému Android se bohužel zastavila na verzi 4.2.2 a příliš bychom nečekali, že někdy povyskočí někam výše.

Výrobce si dovolil v rámci systému několik drobných úprav, které se týkají především barevného podání systém laděného nyní spíše do modré. Změnou prošly prakticky veškeré ikony v lecčems připomínající ty z iOS. Do hlubších změn však uživatelská nástavba Vonino Touch již nešla a pod vnějším pozlátkem se již nachází starý dobrý vzhled tradičního Androidu. Nejsou tak přeskládány ani nabídky v rámci nastavení, což určitě vítáme.

Displej a výdrž baterie – vše v mezích

Úhlopříčka displeje činí 4,5“, což je společně s rozlišením těsně pod kolonkou HD naprostý standard. Většinou se výrobcům podaří něco pokazit s kvalitou zobrazení, což se naštěstí IPS displeji modelu QS nestalo. Podání barev je dostatečně syté a přitom nepřepálené. Čitelnost na přímém slunečním světle je více než dobrá a celkově tento model poráží relativně velké spektrum konkurence.

Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS

Papírová kapacita baterie činí 1800 mAh, což při běžném používání značí lehce pod dva dny provozu. Samozřejmě hraní her, datové připojení a používání navigace umí telefon vysát během několika hodin. V našem případě to bylo několik minut hovoru, příležitostné brouzdání na webu a pravidelné využívání několika málo aplikací.

Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS

Funkce – dvě SIM nadevše

Vonino do telefonu předinstaloval velkou řadu aplikací od kancelářských až po ty sloužící k připojení na sociální sítě. Najdou se mezi nimi i drobné praktické programy pro zálohování, stříhání videa nebo třeba cloudové úložiště. Dvojice SIM karet zastane všechny běžné úkony jako konkurence, kdy si nastavíte obě karty pro činnosti, které jsou s nimi nejvýhodnější. Na příjmu jsou samozřejmě obě karty současně.

Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS
Uživatelské prostředí Vonino EGO QS

Od fotoaparátu v této cenové kategorii by pouze málokdo čekal nějaké zázraky, a přestože není oproti konkurenci nijak výrazně špatný, nepoužijete ho pro více než občasné momentky. K lepším výsledkům mu chybí především ostrost, méně šumu a zlepšení barevné věrnosti snímků. Po stránce technických parametrů zahrnující rozlišení 8 Mpix, přisvětlovací diodu a automatické ostření by přitom mohlo jít o více než dobrý kousek.

Vonino EGO QS foto
Vonino EGO QS foto
Vonino EGO QS foto
Vonino EGO QS foto

Konkurence – bohatší než čekáte

Výběr dvou SIMkového telefonu v kategorii kolem pěti tisíc nebyl již dlouho tak bohatý jako dnes a kromě zavedených značek a modelů jako je HTC Desire 500, Huawei Ascend G700, Sony Xperia M Dual, Acatel OT Idol nebo Samsung Galaxy Core Duos můžete sáhnout i po méně známých (minimálně v mobilním světě) výrobcích. Mezi ně bychom zařadili modely Gigabyte Gsmart Alto, Sencor Element P400 nebo Acer Liquid Z5 nebo dražší E3.

Jaké z těchto zařízení zvolit již závislí na vašich konkrétních požadavcích či přeci jenom i preferencích vůči již zavedené značce. Žádný z výše uvedených modelů není vyloženým premiantem a každý tak může překvapit. Nás po stránce své kvality přesvědčil právě model QS a do této společnosti výtečných zařízení se zajisté může řadit.

  • HTC Desire 500 HTC Desire 500 je vybaven čtyřjádrovým 1,2GHz procesorem Qualcomm, kterému asistuje grafická jednotka Adreno 203 a 1 GB operační paměti. Datově náročné budou také snímky a především videa zachycená hlavním 8MPix fotoaparátem s BSI snímačem, vybaveným procesorem HTC ImageChip. Nahrávky bude možno pořizovat v rozlišení 720p při 30 snímcích za sekundu.

    Cena: 5 690 Kč