Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ničitel zažitých pravidel. Recenze LG G2

Společnost LG se s modelem G2 pustila tak trochu na tenký led, porušila několik zažitých pravidel a nová naopak přidala. Tím nejpodstatnějším faktem je určitě umístění všech hardwarových tlačítek na zadní stranu zařízení.
Displej je skutečně jedním z největších lákadel modelu G2.

Displej je skutečně jedním z největších lákadel modelu G2. | foto: Michal Havryluk, Mobil.iDNES.cz

Model G2 je jedním z nejlepších mobilů, které v současné době můžete koupit, a nebojí se konkurovat ani modelům jako je Samsung Galaxy S4 nebo HTC One. Dokonce je i v některých případech s přehledem překonává. Vychází z něj velmi povedený model Nexus 5, který je oproti G2 daleko konzervativnější a jeho největší devizou jsou rychlejší aktualizace operačního systému.

Kapitoly recenze

Naopak LG vybrousilo softwarovou podobu zařízení na špičkovou úroveň a přidalo spoustu užitečných funkcí, které nejsou jenom zajímavou hračkou, ale jejich užitečnost oceníte při každodenním používání. Stačí zmínit například volbu téměř libovolné kombinace předních dotykových tlačítek, režim hosta telefonu či celou řadu šikovných gest. Nutno podotknout, že Samsung je na tom v rámci proměny základní verze Androidu o nejrůznější dodatečné funkce ještě dále.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • vynikající displej
  • výdrž baterie
  • výtečný poměr ceny a výkonu
  • spousta užitečných drobností
  • skvělý fotoaparát
  • špičkový výkon

Proč nekoupit?

  • netradiční umístění tlačítek
  • chybějící paměťové karty
  • snadné upatlání

Kdy? V prodeji

Za kolik? 12 990 Kč s DPH

Výkonu má model G2 na rozdávání a jeho čtyřjádrový procesor s taktem 2,3 GHz bezpečně utáhne jakýkoliv náročný program nebo hru. Přidejte si k tomu výtečný fotoaparát, podporu všech v dnešní době myslitelných funkcí včetně infračerveného portu, NFC až po stereo reproduktory a získáte jedno z nejlepších zařízení se skvělým poměrem ceny a výkonu. To vše totiž získáte za zhruba 13 tisíc korun.

Slabiny telefonu se skrývají zejména v absenci paměťových karet, snadno zašpinitelném zadním krytu nebo prozatím nižší verzi operačního systému Android. Ta se zastavila na číslovce 4.2.2, ale snad již někdy na přelomu roku obdrží tento model aktualizaci na verzi KitKat. Zápory to tedy rozhodně nejsou fatální, a pokud si zvyknete na zmiňované odlišné rozmístění tlačítek, koupí modelu G2 rozhodně neprohloupíte.

Vzhled a konstrukce – daktyloskopický kryt

Přestože telefon disponuje obří úhlopříčkou 5,2 palce, nedává to na sobě příliš znát a po stránce rozměrů se šetřilo téměř všude. Nejpatrnější je to na bočním okraji displeje, který je téměř u hrany zařízení. Vyhozena byla i zbytečná hardwarová tlačítka pod displejem a vše zajišťuje softwarová varianta. Ta může mít dokonce jednu ze šesti různých podob podle toho, kde preferujete umístěné tlačítko Zpět a Menu. Můžete zvolit i tlačítko navíc, které bude mít funkci buďto stažení horní lišty nebo Quick Memo pro napsání poznámky přímo na aktuální obrazovku.

Pohled na LG G2
Pohled na LG G2

Boky zařízení jsou perfektně zaobleny a nehyzdí je ani jediné tlačítko. Vypínací tlačítko a dvojice pro regulaci hlasitosti je totiž umístěna těsně pod čočkou fotoaparátu v horní polovině zadního krytu. Zpočátku to bude nezvyk ovládat tato tlačítka hodně odlišným způsobem, ale velmi rychle si uvědomíte, že ukazováček je připravený v oblasti tlačítek prakticky neustále. Manipulace tak bude po nějakém čase paradoxně daleko rychlejší než u tradičního rozložení.

Pro toho, komu by však přeci jenom tento způsob zapínání neseděl, LG přidalo jednoduché gesto dvojitého poklepání kdekoliv na displej, které telefon probudí nebo uspí. Tuto funkci si rozhodně rychle zamilujete a budete litovat, že něco podobného není také na konkurenčních modelech. Nemůžeme si ani stěžovat na horší rozpoznání tohoto gesta a při používání jsme prakticky nikdy nemuseli povel opakovat. Hodí se dodat, že pro vypnutí displeje mimo domovskou obrazovku je potřeba poklepat na horní notifikační lištu, což není úplně šikovné, ale moc jiných variant zde není.

Pohled na LG G2
Pohled na LG G2

Musíme si však postěžovat na velmi snadno upatlatelný zadní kryt, který je na náš vkus možná až příliš hladký a neměli jsme velkou jistotu při držení mobilu. Pocit to byl zhruba podobný jako u modelu Nexus 4, který měl sklíčko i na krytu zařízení. Model G2 je při svých funkčních schopnostech velice lehký a jeho hmotnost se zastavila na 143 gramech. S ohledem na použití obří úhlopříčky displeje jsou skvělé i rozměry 139 × 71 × 8,9 mm.

Model G2 bohužel nedisponuje paměťovými kartami a budete se muset spokojit s 16 nebo 32GB variantou. My jsme měli k dispozici první zmiňovanou verzi, kdy pro uživatele zbylo zhruba 10,6 GB, což je pro fanoušky her či multimédií šibeniční hodnota. V základním balení nic víc kromě nabíječky s oddělitelným USB kabelem a špuntových sluchátek nenaleznete.

Operační systém – užitečné drobnosti

LG musíme rozhodně pochválit za skvěle odladěný operační systém, kdy jsou všechny reakce na povely opravdu bleskurychlé. Lví podíl na tom bude mít určitě čtyřjádrový procesor taktovaný na 2,3GHz (Qualcomm MSM8974) a 2 GB paměti. Žádná náročná hra tedy nebude překážkou a výkon bude stačit i na dlouhou dobu dopředu. Trochu si však musíme postěžovat na přítomnost zpátečnického Menu tlačítka, které mělo být už dávno zatraceno.

Kromě úpravy nabídek v zařízení, výtečné správy domovské obrazovky si LG pohrálo s dodatečnými funkcemi. Kromě v této cenové kategorii téměř běžného sledování vašich očí (resp. obličeje) při čtení textů, kdy displej nezhasne, a celé řady dalších gest je to kupříkladu funkce rychlého přepnutí z jedné aplikace do druhé pomocí pohybu tří prstů. Do pozadí si můžete takto přidat celou řádu aplikací a přepínat mezi nimi rychleji než přes standardního správce aplikací.

Mezi další šikovné funkce jistě patří schránka pro texty a obrázky Clip tray, kam uložíte až dvacet položek. Svoje využití najde i tzv. režim hosta, kdy se uživatel dostane buďto do privátního nebo do jakéhosi veřejného režimu, kde je zpřístupněno pouze několik vámi vybraných aplikací. Tento režim je tedy ideální, pokud chcete půjčit telefon dítěti nebo známému bez toho, aniž byste se museli bát o svá citlivá data. Hodí se dodat, že režim je v rámci operačního systému Android k dispozici běžně pouze pro tablety.

Displej a výdrž baterie – přední příčky

LG G2 disponuje 5,2palcovým IPS displejem s Full HD rozlišením, které rozhodně patří mezi špičku toho, co si v dnešní době můžete pořídit. Barvy jsou opravdu syté a jasné a nemůžeme si výrazněji stěžovat ani na čitelnost na přímém slunečním světle. O špičkových pozorovacích úhlech snad není ani potřeba spekulovat. Líbí se nám i fakt, že displej opravdu dominuje čelní straně a zasahuje téměř k okrajům zařízení.

Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2

I přes výtečné vlastnosti příliš neutrpěla výdrž baterie. Ta má totiž kapacitu úctyhodných 3000 mAh a zařízení dokáže při běžném používání napájet zhruba dva dny. Často jsme se však dostávali i přes tuto hodnotu. Jako vždy dodáváme, že vždy záleží na konkrétním způsobu používání. Pro srovnání doplňujeme, že mnohem větší model Samsung Galaxy Note 3 má kapacitu 3200 mAh, ale jeho výdrž je něco lepší.

Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2

Funkce – výtečný fotoaparát

LG napěchovalo model G2 funkcemi až po okraj a kromě infračerveného portu, NFC a LTE se můžete těšit kupříkladu na stereo reproduktory na spodní straně zařízení s funkcí Dolby Mobile. Velké zázraky nečekejte, ale oproti konkurenci hlasité přehrávání zní rozhodně lépe.

Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2
Uživatelské prostředí LG G2

Velmi bohatá je i nabídka aplikací zahrnující zálohování aplikací a dat, FM rádio, vynikající poznámkový blok (škoda chybějícího stylusu), kancelářský balíček Polaris nebo program Life Square, což je váš malý mobilní deník. Zařízení je i ve znamení snadného streamování obsahu na ostatní zařízení či jejich ovládání.

Výraznou kapitolou je 13Mpix fotoaparát s automatickým ostřením, přisvětlovací diodou a zejména optickou stabilizací obrazu. Užitečná je rozhodně i funkce HDR, kdy je současně vyfoceno více snímku v různém režimu, které jsou následně spojeny v jednu lepší fotku.

LG G2 foto
LG G2 foto
LG G2 foto
LG G2 foto

Po stránce kvality se model G2 řadí k tomu nejlepšímu na trhu a byli jsme spokojeni i při pořizování snímků za horšího osvětlení, kdy nebyl šum natolik patrný, jak tomu bývá zvykem. Při nahrávání videa (Full HD až 60 snímků za vteřinu) je proklamovaná rovněž funkce Audio Focus, kde se telefon snaží zaměřit na vámi vybraný zdroj zvuku. V reálných podmínkách tato funkce však příliš využitelná není.

Konkurence – nebezpečné dvojče

LG G2 je opravdu velmi nebezpečným konkurentem pro zavedenou špičku v podobě modelů jako je Samsung Galaxy S4, HTC One nebo série Xperia Z od Sony. V mnoha ohledech je navíc překonává a tím nejpodstatnějším parametrem je zde cena. LG začalo válku o zákazníka na úrovni zhruba 13 tisíc korun a o půl roku starší vlajkové modely stále zůstávají nad úrovní 15 000. To je pro model G2 hodně velká příležitost. Nohy mu však může podrážet netradiční umístění tlačítek na zadní straně, což pro mnoho konzervativních zákazníků může být klíčový problém.

Dalším výrazným sokem je dvojče v podobě modelu Nexus 5, který je u nás k sehnání zhruba o patnáct set korun levněji. Nenabídne však takové drobnosti, jako je infraport, lepší fotoaparát a v neposlední řadě upravené uživatelské prostředí plné zajímavých aplikací, které se letos LG rozhodně povedly. Nexus 5 tak berte tedy pouze, pokud chcete rychlé aktualizace operačního systému a trochu ušetřit.

  • Samsung Galaxy S 4 Samsung Galaxy S4 je špičkový smartphone s pětipalcovým displejem a tloušťkou pouhých 7,9 mm. Fotoaparát se chlubí vysokým rozlišením 13 megapixelů. Uživatelská paměť má velikost 16, 32 nebo 64 GB. Nechybí ani slot na paměťové karty microSD.

    Cena: 16 299 Kč

  • HTC One HTC One míří proti vlně smartphonů s pětipalcovými Full HD displeji, razí totiž filozofii, že méně je někdy více. Telefon skvěle padne do ruky, a to díky tvarovaným zádům. Fotoaparát má také řadu chytrých funkcí, které HTC zahrnulo pod pojem Zoe. Fotoaparát s puštěnou funkcí Zoe pořídí pět snímků vlastně ještě během toho, kdy se spouští a než zmáčknete spoušť.

    Cena: 14 999 Kč

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Doma si natáhnete neviditelné kabely k internetu. Huawei ukázal inovace

17. dubna 2024

Huawei na každoroční roadshow ukázal v Praze své inovace pro letošní rok. Vedle průmyslových...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K mobilu teď dostanete televizi zdarma a levnější jsou také iPhony

16. dubna 2024,  aktualizováno  10:12

Výrobci mobilních telefonů se už zase začínají předhánět ve výhodných nabídkách. Přímé slevy jsou...

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Možná s nenápadnou výbavou, ale je to poctivě postavená stylovka

22. dubna 2024

Oppo se v kontextu dalších čínských výrobců prezentuje jako prémiová značka. Rozhodně se nesnaží o...

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
RECEPČNÍ

Quality Hotel Brno Exhibition Centre
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 550 - 30 550 Kč

Manželé Babišovi se rozcházejí, přejí si zachovat rodinnou harmonii

Podnikatel, předseda ANO a bývalý premiér Andrej Babiš (69) s manželkou Monikou (49) v pátek oznámili, že se...

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...