Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Velké srovnání levných dvousimkáčů. Imperius proti Evolve

aktualizováno 
Postavili jsme proti sobě dva na první pohled rozdílné telefony, které toho však mají uvnitř hodně společného. Spojuje je především podpora dvou SIM karet, téměř stejná cena a operační systém Android. Jeden má však neskutečně velký displej a druhý rychlejší procesor.

Jak dopadne souboj Davida s Goliášem? | foto: Michal Havryluk, Mobil

Dnešní srovnání bude podle velikosti souboj Davida s Goliášem, ale po stránce dalších parametrů nemá ani jedna ze stran výrazně navrch. Davidem v našem případě bude Evolve FX420 s displejem o úhlopříčce 4,3 palce a Goliášem je Imperius MT7003, známý rovněž jako Media-Tech Mediadroid, vybavený dokonce pětipalcovým displejem.

Kapitoly recenze

Možnosti správy SIM karet jsou v obou případech totožné, takže v našem souboji rozhodnou jiné kategorie. Po stránce kvality displeje u nás ztratilo především Evolve, které má celý displej jakoby v mlze a nic není opravdu ostré. Jasné vítězství to není ani pro Imperius, kde je hodně znát použití nižšího rozlišení na tak velkou úhlopříčku a nepříliš věrné barevné podání.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • velký displej (Imperius)
 • rychlý procesor (Evolve)
 • výdrž baterie (Imperius)
 • podpora dual SIM
 • nízká cena

Proč nekoupit?

 • horší fotoaparát
 • kvalita displeje
 • tužší tlačítka

Kdy? V prodeji

Za kolik? Zhruba za 4 500 Kč s DPH

Po stránce technických parametrů vede naopak Evolve s dvoujádrovým procesorem a novějším operačním systémem Jelly Bean, který přinesl některé podstatné výhody. Další tabulkové parametry, jako jsou podpora pro microSD karty, wi-fi, HSDPA, GPS a mnohé další funkce, jsou již totožné. Oba telefony přitom pořídíte za cenu okolo čtyř a půl tisíce korun.

Vítěze dnešního duelu tak není vůbec snadné určit a bude tentokrát záviset na vašich preferencích a především schopnosti odpustit nejrůznější nedostatky

Vzhled a konstrukce: na velikosti záleží

Design obou zařízení je prakticky totožný a rovněž trochu nudný. Jediným náznakem tvůrčího ducha je tak zadní kryt, který je v případě Evolve pokryt drobnými světlými tečkami. Navíc je zde použit velmi lesklý plast. Ten je magnetem na nejrůznější nečistoty a hlavně je velmi kluzký, tudíž jistota při držení přístroje je malá.

Imperius na to šel z trochu praktičtější stránky a zadní plastový kryt je pokryt drobnou mřížkou. Díky tomu nejsou ani obří rozměry při držení až tak velký problém. Potíže jsme neměli ani s vyšší hmotností, která činí 190 gramů (Evolve má 141 gramů). Rozkládá se totiž do daleko větší plochy, takže pocitově není telefon tak těžký.

Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003
Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003

Tlačítka pro zapnutí a regulaci hlasitosti jsou totožně umístěna na pravém boku přístroje. Bohužel jsou trochu tužší, než by musela být, ale po pár dnech používání si určitě zvyknete. Evolve má navíc v dolním ovládacím panelu tlačítko pro hledání. Imperius má podobně jako Evolve všechna tlačítka senzorová až na prostřední chromované tlačítko. Při letmém srovnání tak může Imperius připomínat první verzi Samsungu Galaxy Note.

Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003
Pohled na Evolve FX420

Kapacita vnitřní paměti je v obou případech skoro stejná a činí zhruba 2,5 GB. Samozřejmě je rozšířitelná pomocí microSD karet. Oba telefony si nemají co závidět ani po stránce základního balení. U obou kromě nabíječky naleznete sluchátka a USB kabel pro připojení k počítači.

Operační systém: rychlík vede

Evolve nabízí mnohem rychlejší dvoujádrový procesor, taktovaný na 1 GHz (ARM Cortex-A9), kdežto u Imperia si budete muset vystačit pouze s jedním takto taktovaným jádrem. Při pohybech v menu a běžných uživatelských akcích, však rychlosti obou telefonů prakticky nerozeznáte. Ten pravý rozstřel přichází až s náročnějšími aplikacemi, kde Evolve jasně vede a Imperius ztěžka dýchá někde vzadu.

Přepínání různých nastavení (Imperius MT7003)
Kapacita volné paměti (Imperius MT7003)
Nastavení budíků (Imperius MT7003)
Nastavení operačního systému (Imperius MT7003)

Evolve si také odnáší bonusové body za novější verzi operačního systému Android 4.1 Jelly Bean. Imperius má pouze starší verzi 4.0.3, která však také není k zahození. Otázkou je, jestli se někdy dočká vylepšení na vyšší verzi. Tipujeme, že spíše ne.

Kontakty na SIM kartě (Imperius MT7003)
Přehled aplikací (Imperius MT7003)
Přehled aplikací (Imperius MT7003)
Pohled na uživatelské prostředí (Imperius MT7003)

Oba výrobci zlehka upravili uživatelské prostředí, kde je asi nejpatrnější změnou panel pro rychlé akce v horní stahovací nabídce. Podivné je, že ačkoliv je Imperius nastavený do češtiny, některé popisky jsou anglicky.

Displej a výdrž baterie: podobné prohřešky

Ačkoliv oba displeje mají stejné rozlišení 480 × 800 pixelů, hodně rozdílná je úhlopříčka. Evolve nabídne tradiční rozměr 4,3 palce a největším problémem jeho displeje je podivný rozmazaný překryv celého displeje. Výsledný obraz je tak jakoby v mlze.

Fotogalerie

Naopak Imperius má problém spíše s ostrostí, kdy je z důvodu pětipalcové úhlopříčky patrný rastr. Navíc to u něj není příliš slavné ani se sytostí a podáním barev. Bílá například získává při pohledu z většího úhlu spíše nažloutlý odstín. Evolve má daleko lepší pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunečním světle.

Imperius naopak drtí konkurenta kapacitou baterie 3 200 mAh, zatímco baterie Evolve má kapacitu pouze 1 500 mAh. Musí sice živit větší displej, ale stále mu zbývá hodně energie na prodloužení pohotovostní doby. V případě dvousimkových telefonů však musíte počítat s nutností dodávat šťávu pro dva telefonní moduly, což se odráží na výdrži oproti běžným zařízením. Imperius vydrží na příjmu zhruba dva dny a Evolve poloviční dobu. Samozřejmě jako vždy velmi závisí na způsobu používání.

Funkce: jako vejce vejci

Přestože Evolve přichází s balíčkem předinstalovaných aplikací, ve všech případech jde o aplikace zdarma, které si můžete sami stáhnout z obchodu Play Store. Jeho výhoda spočívá především v novějším operačním systému a například funkci Google Now. V obou případech je k dispozici FM rádio nebo jednoduchý správce souborů.

Klávesnice v režimu na výšku (Evolve FX420)
Vytvoření nové události (Evolve FX420)
Kalendář a jeho režimy (Evolve FX420)
Kontakty na SIM kartě (Evolve FX420)

V sekci nastavení jednotlivých SIM karet můžete zvolit, která z nich bude použita pro volání, videohovor, zasílání SMS nebo pro datové přenosy. U těchto akcí lze samozřejmě i nastavit, aby se zařízení pokaždé ptalo. Přímo z nastavení je možné rovněž jednu z karet vypnout. Nechybí ani možnost vybrat datový roaming pro jednu z karet.

Pro potřebu dvou SIM bylo lehce upraveno uživatelské prostředí u obou telefonů. V telefonním seznamu, editoru zpráv nebo při přijmu hovoru ihned ve stavové liště vidíte informaci, se kterou kartou danou činnost provedete. Barvu tohoto informačního obdélníku můžete navíc i měnit. Obě karty mohou být samozřejmě na příjmu současně.

Prohlížeč souborů (Evolve FX420)
Rozpoznání nové SIM karty (Evolve FX420)
Změny nastavení SIM karet (Evolve FX420)
Webový prohlížeč (Evolve FX420)

U testovaných telefonů jsme vůbec nebyli nadšeni z kvality fotoaparátů. Přestože po papírové stránce se oba dva chlubí rozlišením 5 megapixelů s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou, výsledné snímky jsou velmi tragické. Vůbec nejsou vůbec ostré, občas jsou zamlžené a o věrnosti barev také nemůže být moc řeč. V této cenové kategorii jsme sice nečekali žádné zázraky, ale i mnozí přímí konkurenti si s focením poradí daleko lépe.

Horní řadu následujících snímků fotil Evolve, spodní Imperius.

Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto

Konkurence: velmi bohatá

Po pár letech se konkurence na poli telefonů pro dvě SIM karty s Androidem hodně zlepšila. Dříve tuto vymoženost nabízelo několik "neznačkových" výrobců a nyní se do výroby pouští i takový gigant jako Samsung. Za zmínku v jeho případě stojí miniaturní Galaxy Y Duos nebo o něco větší Galaxy Ace Duos.

Mezi spíše menšími výrobci se nachází Alcatel s pěknou řádkou dvousimkových telefonů jako OT 903D nebo OT 993D. Pozadu nezůstává v této oblasti velmi činný Gigabyte s modelem Gsmart G1355.

Při srovnání dnes recenzovaných zařízení s konkurencí, musíme v případě Evolve říci, že vede především novějším operačním systémem a rychlostí procesoru. Naopak Imperius je volbou pro ty, kteří požadují opravdu velký displej a konkurence je zde prakticky nulová. Škoda jen absence dotykového pera, které mohlo velmi rozšířit schopnosti tohoto zařízení a být jakousi levnější variantou pro dvakrát dražší model Galaxy Note.

 • Samsung Galaxy Y Duos je určen méně náročným uživatelům, kteří ovšem od telefonu požadují současný provoz dvou SIM karet. Jde o je průměrně vybavený dotykový telefon s Androidem a rychlým procesorem. Přístroj disponuje FM přijímačem, pro zachycení okamžiku je připraven fotoaparát s rozlišením 3 megapixely.

  Cena: 3 600 Kč

Nejčtenější

Android Go příští rok zamíří do nejlevnějších smartphonů se systémem od Googlu
Google vymyslel dietní Android. Bude pohánět ty nejslabší smartphony

Google na konferenci I/O kromě velké aktualizace Androidu představil i jeho odlehčenou verzi s přídomkem Go. Systém bude určen pro ty nejslabší smartphony pro...  celý článek

Samsung Galaxy S8 Active
Odolná verze Galaxy S8 odhalena. Active přijde o zaoblený displej

Samsung tradičně připravuje odolné varianty svých špičkových modelů. Změnit by se to nemělo ani u novinky Galaxy S8. Oproti běžnému provedení má mít verze se...  celý článek

Kopie nové Nokie 3310
Omrkli jsme falešnou Nokii 3310. Málem v Česku předběhla tu pravou

Na akci jednoho distributora mobilních telefonů jsme si mohli prohlédnout kopii novodobé Nokie 3310. Ta na zahraničních trzích předběhla originál a začala se...  celý článek

Ilustrační fotografie
T-Mobile vylepšil nový tarif. Na trhu najdete lepší ceny než u operátorů

T-Mobile nabízí do konce června svůj nový základní tarif Mobil S s vylepšením. Ale jak je na českém trhu obvyklé, má to háček. Navíc jsme si ověřili, že přes...  celý článek

Prototyp Nokie 9 opatřený nevzhledným maskovacím krytem potvrdil duální...
Maskovaný prototyp Nokie 9 potvrzuje výbornou výbavu

Příznivci oživené Nokie vyhlížejí především její letošní vrchol nabídky, tedy model označený číslovkou 9. Server FrAndroid.com publikoval nové snímky z...  celý článek

Další z rubriky

Nubia Z11 miniS
Nubia chce mezi elitu. Z11 miniS je povedený smartphone

Nubia ukazuje, že má na to konkurovat i předním značkám. Důkazem je model Z11 miniS, který se firmě celkem povedl.  celý článek

Huawei Mate 9 Pro
Facka pro Porsche Design: Huawei u nás bude prodávat špičkový Mate 9 Pro

Huawei rozšiřuje nabídku špičkových chytrých telefonů na českém trhu. K již tak bohaté stávající sestavě přidává model Mate 9 Pro, což je vybavenější verze...  celý článek

Otevření značkového obchodu Huawei v Praze na Národní třídě
Huawei rozjíždí, co jiní vzdali. Otvírá vlastní prodejnu s mobily

Čínskému Huawei se v posledních letech daří a platí to i pro český trh. I proto firma rozšiřuje své aktivity a investuje, což se projevilo i otevřením první...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.