Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

RECENZE: Velké srovnání levných dvousimkáčů. Imperius proti Evolve

aktualizováno 
Postavili jsme proti sobě dva na první pohled rozdílné telefony, které toho však mají uvnitř hodně společného. Spojuje je především podpora dvou SIM karet, téměř stejná cena a operační systém Android. Jeden má však neskutečně velký displej a druhý rychlejší procesor.

Jak dopadne souboj Davida s Goliášem? | foto: Michal Havryluk, Mobil

Dnešní srovnání bude podle velikosti souboj Davida s Goliášem, ale po stránce dalších parametrů nemá ani jedna ze stran výrazně navrch. Davidem v našem případě bude Evolve FX420 s displejem o úhlopříčce 4,3 palce a Goliášem je Imperius MT7003, známý rovněž jako Media-Tech Mediadroid, vybavený dokonce pětipalcovým displejem.

Kapitoly recenze

Možnosti správy SIM karet jsou v obou případech totožné, takže v našem souboji rozhodnou jiné kategorie. Po stránce kvality displeje u nás ztratilo především Evolve, které má celý displej jakoby v mlze a nic není opravdu ostré. Jasné vítězství to není ani pro Imperius, kde je hodně znát použití nižšího rozlišení na tak velkou úhlopříčku a nepříliš věrné barevné podání.

Plusy a mínusy

Proč koupit?

 • velký displej (Imperius)
 • rychlý procesor (Evolve)
 • výdrž baterie (Imperius)
 • podpora dual SIM
 • nízká cena

Proč nekoupit?

 • horší fotoaparát
 • kvalita displeje
 • tužší tlačítka

Kdy? V prodeji

Za kolik? Zhruba za 4 500 Kč s DPH

Po stránce technických parametrů vede naopak Evolve s dvoujádrovým procesorem a novějším operačním systémem Jelly Bean, který přinesl některé podstatné výhody. Další tabulkové parametry, jako jsou podpora pro microSD karty, wi-fi, HSDPA, GPS a mnohé další funkce, jsou již totožné. Oba telefony přitom pořídíte za cenu okolo čtyř a půl tisíce korun.

Vítěze dnešního duelu tak není vůbec snadné určit a bude tentokrát záviset na vašich preferencích a především schopnosti odpustit nejrůznější nedostatky

Vzhled a konstrukce: na velikosti záleží

Design obou zařízení je prakticky totožný a rovněž trochu nudný. Jediným náznakem tvůrčího ducha je tak zadní kryt, který je v případě Evolve pokryt drobnými světlými tečkami. Navíc je zde použit velmi lesklý plast. Ten je magnetem na nejrůznější nečistoty a hlavně je velmi kluzký, tudíž jistota při držení přístroje je malá.

Imperius na to šel z trochu praktičtější stránky a zadní plastový kryt je pokryt drobnou mřížkou. Díky tomu nejsou ani obří rozměry při držení až tak velký problém. Potíže jsme neměli ani s vyšší hmotností, která činí 190 gramů (Evolve má 141 gramů). Rozkládá se totiž do daleko větší plochy, takže pocitově není telefon tak těžký.

Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003
Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003

Tlačítka pro zapnutí a regulaci hlasitosti jsou totožně umístěna na pravém boku přístroje. Bohužel jsou trochu tužší, než by musela být, ale po pár dnech používání si určitě zvyknete. Evolve má navíc v dolním ovládacím panelu tlačítko pro hledání. Imperius má podobně jako Evolve všechna tlačítka senzorová až na prostřední chromované tlačítko. Při letmém srovnání tak může Imperius připomínat první verzi Samsungu Galaxy Note.

Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003
Srovnání Evolve FX420 a Imperius MT7003

Kapacita vnitřní paměti je v obou případech skoro stejná a činí zhruba 2,5 GB. Samozřejmě je rozšířitelná pomocí microSD karet. Oba telefony si nemají co závidět ani po stránce základního balení. U obou kromě nabíječky naleznete sluchátka a USB kabel pro připojení k počítači.

Operační systém: rychlík vede

Evolve nabízí mnohem rychlejší dvoujádrový procesor, taktovaný na 1 GHz (ARM Cortex-A9), kdežto u Imperia si budete muset vystačit pouze s jedním takto taktovaným jádrem. Při pohybech v menu a běžných uživatelských akcích, však rychlosti obou telefonů prakticky nerozeznáte. Ten pravý rozstřel přichází až s náročnějšími aplikacemi, kde Evolve jasně vede a Imperius ztěžka dýchá někde vzadu.

Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003

Evolve si také odnáší bonusové body za novější verzi operačního systému Android 4.1 Jelly Bean. Imperius má pouze starší verzi 4.0.3, která však také není k zahození. Otázkou je, jestli se někdy dočká vylepšení na vyšší verzi. Tipujeme, že spíše ne.

Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003
Pohled na uživatelské prostředí Imperius MT7003

Oba výrobci zlehka upravili uživatelské prostředí, kde je asi nejpatrnější změnou panel pro rychlé akce v horní stahovací nabídce. Podivné je, že ačkoliv je Imperius nastavený do češtiny, některé popisky jsou anglicky.

Displej a výdrž baterie: podobné prohřešky

Ačkoliv oba displeje mají stejné rozlišení 480 × 800 pixelů, hodně rozdílná je úhlopříčka. Evolve nabídne tradiční rozměr 4,3 palce a největším problémem jeho displeje je podivný rozmazaný překryv celého displeje. Výsledný obraz je tak jakoby v mlze.

Fotogalerie

Naopak Imperius má problém spíše s ostrostí, kdy je z důvodu pětipalcové úhlopříčky patrný rastr. Navíc to u něj není příliš slavné ani se sytostí a podáním barev. Bílá například získává při pohledu z většího úhlu spíše nažloutlý odstín. Evolve má daleko lepší pozorovací úhly a čitelnost na přímém slunečním světle.

Imperius naopak drtí konkurenta kapacitou baterie 3 200 mAh, zatímco baterie Evolve má kapacitu pouze 1 500 mAh. Musí sice živit větší displej, ale stále mu zbývá hodně energie na prodloužení pohotovostní doby. V případě dvousimkových telefonů však musíte počítat s nutností dodávat šťávu pro dva telefonní moduly, což se odráží na výdrži oproti běžným zařízením. Imperius vydrží na příjmu zhruba dva dny a Evolve poloviční dobu. Samozřejmě jako vždy velmi závisí na způsobu používání.

Funkce: jako vejce vejci

Přestože Evolve přichází s balíčkem předinstalovaných aplikací, ve všech případech jde o aplikace zdarma, které si můžete sami stáhnout z obchodu Play Store. Jeho výhoda spočívá především v novějším operačním systému a například funkci Google Now. V obou případech je k dispozici FM rádio nebo jednoduchý správce souborů.

Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420

V sekci nastavení jednotlivých SIM karet můžete zvolit, která z nich bude použita pro volání, videohovor, zasílání SMS nebo pro datové přenosy. U těchto akcí lze samozřejmě i nastavit, aby se zařízení pokaždé ptalo. Přímo z nastavení je možné rovněž jednu z karet vypnout. Nechybí ani možnost vybrat datový roaming pro jednu z karet.

Pro potřebu dvou SIM bylo lehce upraveno uživatelské prostředí u obou telefonů. V telefonním seznamu, editoru zpráv nebo při přijmu hovoru ihned ve stavové liště vidíte informaci, se kterou kartou danou činnost provedete. Barvu tohoto informačního obdélníku můžete navíc i měnit. Obě karty mohou být samozřejmě na příjmu současně.

Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420
Pohled na uživatelské prostředí Evolve FX420

U testovaných telefonů jsme vůbec nebyli nadšeni z kvality fotoaparátů. Přestože po papírové stránce se oba dva chlubí rozlišením 5 megapixelů s automatickým ostřením a přisvětlovací diodou, výsledné snímky jsou velmi tragické. Vůbec nejsou vůbec ostré, občas jsou zamlžené a o věrnosti barev také nemůže být moc řeč. V této cenové kategorii jsme sice nečekali žádné zázraky, ale i mnozí přímí konkurenti si s focením poradí daleko lépe.

Horní řadu následujících snímků fotil Evolve, spodní Imperius.

Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Evolve FX420 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto
Imperius MT7003 foto

Konkurence: velmi bohatá

Po pár letech se konkurence na poli telefonů pro dvě SIM karty s Androidem hodně zlepšila. Dříve tuto vymoženost nabízelo několik "neznačkových" výrobců a nyní se do výroby pouští i takový gigant jako Samsung. Za zmínku v jeho případě stojí miniaturní Galaxy Y Duos nebo o něco větší Galaxy Ace Duos.

Mezi spíše menšími výrobci se nachází Alcatel s pěknou řádkou dvousimkových telefonů jako OT 903D nebo OT 993D. Pozadu nezůstává v této oblasti velmi činný Gigabyte s modelem Gsmart G1355.

Při srovnání dnes recenzovaných zařízení s konkurencí, musíme v případě Evolve říci, že vede především novějším operačním systémem a rychlostí procesoru. Naopak Imperius je volbou pro ty, kteří požadují opravdu velký displej a konkurence je zde prakticky nulová. Škoda jen absence dotykového pera, které mohlo velmi rozšířit schopnosti tohoto zařízení a být jakousi levnější variantou pro dvakrát dražší model Galaxy Note.

 • Samsung Galaxy Y Duos je určen méně náročným uživatelům, kteří ovšem od telefonu požadují současný provoz dvou SIM karet. Jde o je průměrně vybavený dotykový telefon s Androidem a rychlým procesorem. Přístroj disponuje FM přijímačem, pro zachycení okamžiku je připraven fotoaparát s rozlišením 3 megapixely.

  Cena: 3 600 Kč

Nejčtenější

Montblanc Summit jsou první chytré hodinky výrobce
Německý výrobce luxusu má první chytré hodinky. Jmenují se Summit

Německá společnost Montblanc oficiálně představila své vůbec první chytré hodinky. Model Summit má velké ocelové pouzdro, safírové sklo. běží na platformě...  celý článek

Ilustrační snímek
iPhonu se nevzdal ani při koupeli. Neopatrné nabíjení ho stálo život

Nad příčinou úmrtí dvaatřicetiletého Brita zůstává doslova rozum stát. Mladík se totiž rozhodl čas strávený ve vaně zpříjemnit iPhonem. K jeho smůle jej bylo...  celý článek

Samsung Galaxy Note 7
Tečka za trapasem s Note 7. Samsung na dálku mobily vyřadí z provozu

Poslední krok k vyřešení fiaska s vybuchujícím modelem Note 7 podnikne Samsung během dubna. Do telefonů pošle finální aktualizaci, která jim zcela zabrání se...  celý článek

Ilustrační snímek
T-Mobile rázně upravil tarifní nabídku. Vytáhne svá esa i konkurence?

V dubnu uplynou již čtyři roky od mobilní revoluce, která v roce 2013 výrazně změnila český trh. A k další se možná právě schyluje, náznakem budiž nová tarifní...  celý článek

Aukce
Aukce frekvencí pro obecní mobilní internet začíná. Přijde nový operátor?

Český telekomunikační úřad vypsal aukci kmitočtů pro rychlé mobilní sítě v pásmu 3,7 GHz. Licence je ideální pro pevný internet přes mobilní sítě a je...  celý článek

Další z rubriky

Huawei P10 Lite
Nový Huawei P10 Lite má větší displej než dospělejší sourozenec

Huawei po modelech P10 a P10 Plus oficiálně představil i odlehčenou verzi P10 Lite. Výbava superlativy nehýří, design se drží v zajetých liniích. Elegantní je...  celý článek

Nubia M2
Tři nové nubie mají lákavou výbavu a příznivé cenovky

Hned trojice nových telefonů značky Nubia se začala prodávat na čínském trhu. Telefony se pyšní spoustou zajímavých parametrů. Dá se mezi nimi najít i model s...  celý článek

BlackBerry Aurora
Kdysi slavné BlackBerry teď vyrábí kde kdo. Aurora může být i u nás

BlackBerry odprodalo svoji značku pro smartphony jiným výrobcům. Letos jsme se tak po modelu KEYone dočkali dalšího nového přístroje s legendární značkou....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.