Asus Zenfone 2

Asus Zenfone 2 | foto: Luděk Vokáč, iDNES.cz

Vysoký výkon, povedený foťák a velmi slušná cena. Test Asus Zenfone 2

  • 21
Asus Zenfone 2 je výborný smartphone, který je k dispozici za docela lákavou cenu a svou výbavou se snaží zaútočit i na ty nejlepší. Prodává se v několika verzích, pro které především platí, že by nad konkurencí měly vynikat kvalitou fotoaparátu. Jak je to doopravdy?

U nás poměrně populární značka počítačů se snaží prosadit i se svými chytrými telefony. V minulosti jsme již testovali její model Zenfone 5 (recenzi naleznete zde). Teď přichází na řadu novinka, která se možná trochu proti logice jmenuje Zenfone 2. Je to v podstatě nástupce „pětky“, který má ambice poprat se i s mnohem dražší konkurencí. A v mnoha případech se mu to daří. Na druhou stranu je na trhu i cenově podstatně agresivnější konkurence, takže úspěch Zenfonu 2 rozhodně není zaručen.

Co je Asus Zenfone 2 zač?

Zenfone 2 je chytrý telefon s operačním systémem Android, konkrétně s verzí 5.0 Lollipop a vlastním uživatelským prostředím Zen UI. Smartphone je k dispozici hned v několika verzích, které se od sebe liší výbavou a cenou, vzhled je ve všech případech prakticky stejný.

U nás se prodávají v podstatě tři varianty. Základní Zenfone 2 s pětipalcovým HD displejem (720 x 1 280 pixelů), dvoujádrem Intel s taktem 1,6 Ghz a osmimegapixelovým fotoaparátem se prodává za 5 490 korun. Na českém trhu je k dispozici také špičková verze se čtyřjádrem Intel Atom s taktem 2,33 Ghz, třináctimegapixelovým fotoaparátem, 5,5palcovým Full HD displejem (1 080 x 1 920 pixelů) a rekordními 4 GB operační paměti. Prodává se ve dvou verzích, ta se 32 GB vnitřní pamětí stojí 9 990 korun, varianta se 64 GB vyjde na 10 990 korun. Všechna provedení Zenfone 2 přitom mají slot na karty microSD. Rovněž mají shodně LTE, NFC a další vymoženosti.

K testu jsme měli k dispozici nejvýkonnější provedení a také jakousi střední variantu, která se u nás zatím bohužel neprodává. Ta se od špičkového provedení liší jen nižším taktem procesoru a polovičními paměťmi (2 GB RAM a 16 GB paměti). Jinak je vše stejné. Tato verze by byla skvělým cenovým kompromisem, rozdíl ve výkonu mezi modely je sice dle benchmarků znatelný, ale v praxi nepříliš důležitý. Oficiální cena této střední varianty by mohla být asi 8 000 korun.

Pro koho je?

Asus Zenfone 2 je smartphone pro ty uživatele, kteří chtějí vlastnosti špičkových topmodelů, ale nechtějí za ně utrácet třeba i dvacet tisíc korun. Má solidní výkon a láká i na docela povedený fotoaparát, takže potěší i ty uživatele, kterým záleží na kvalitě snímků.

Asus slibuje vysoký výkon, je tomu opravdu tak?

Zenfone 2 je ve svých vyšších verzích opravdu hodně výkonný smartphone. Nejsilnější provedení překonává v benchmarcích loňské topmodely jako Samsung Galaxy S5, HTC One M8 a další. Střední varianta, která u nás není k dispozici, je asi o 15 – 20 % slabší, ale v praxi se to většinou moc neprojevuje. Výkonu má tedy smartphone opravdu hodně.

Plusy a minusy

Proč koupit?

  • velmi dobrá výbava
  • solidní výkon
  • řada verzí
  • solidní fotoaparát s manuálním ovládáním
  • propracované ovládání

Proč nekoupit?

  • pomalejší systém
  • nízké rozlišení displeje

Kdy? V prodeji

Za kolik? 9 990 Kč (5,5 palce, 32 GB paměti, 4 GB RAM)

Telefon však dovede trochu zbrzdit hromada přídavného softwaru, naštěstí se ty nejotravnější kusy (bezpečnostní programy Dr. Safety a Cleanmaster) dají odinstalovat. Také Asus na softwaru zapracoval, během testu se objevilo hned několik updatů a rychlost telefonu se citelně zlepšila. I tak se občas stane, že i telefon se 4 GB RAM se sem tam trochu zadrhne, což dovede kapku pokazit náladu.

Telefon vypadá jako z kovu, z čeho je vyroben?

Asus při navrhování modelu Zenfone 2 zvolil již vyzkoušenou cestu plastového těla, ovšem v imitaci broušeného kovu. Vypadá to překvapivě dobře, levnější pětipalcová varianta má ovšem pouze hladký plast. Zpracování telefonu je špičkové. Avšak sejmout zadní kryt, aby se člověk dostal třeba ke slotu na microSD karty, je docela náročný úkon. Ale když najdete ten správný grif, podaří se to.

Design je spíše elegantní, výraznější je pouze červené provedení. Kromě něj jsou k dispozici ještě zlatá a šedá varianta, levnější provedení je bílé, červené a černé. Telefon je v 5,5palcové verzi docela veliký, rozměry jsou 152,5 x 77,2 x 10,9 milimetru a také hmotnost 170 gramů je poměrně vysoká. V ruce je tento kousek docela cítit, výrobce se navíc nijak nesnažil minimalizovat rámečky displeje.

Všiml jsem si tlačítka na zadní straně. K čemu je?

Je to dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti, dvojitým stiskem kterýmkoli směrem i ze zamknutého telefonu umí spustit fotoaparát. Asus okoukal toto řešení například u LG, jen tu chybí prostřední vypínací tlačítko. To výrobce umístil hloupě na horní stranu doprostřed. Uživatel se bez něj ovšem naštěstí obejde, telefon lze probudit gestem – ať už tažením prstu z dolního okraje vzhůru či rovnou nadefinovaným gestem ve tvaru vybraných písmen. Takto lze pak rychle spouštět libovolné aplikace, které uživatel gestům přiřadí.

Asus Zenfone 2

Uzamknout displej lze pro změnu dvojitým poklepáním na prázdné místo na úvodní obrazovce. Asus dává vůbec uživatelům hodně široké možnosti ovládání, má v tomto ohledu jedny z nejbohatších nastavení mezi konkurencí. Například jednoruční režim nebo například zjednodušené zobrazení systému.

Jaká je výdrž baterie?

Alespoň u výkonnějších verzí velmi dobrá. Zdá se, že silný procesor Intel je zároveň docela úsporný. Ukazuje se to třeba i v tom, že rozhodně v náročných aplikacích netopí tolik jako špičková konkurence. Napevno vestavěná baterie má kapacitu 3 000 mAh a telefon s ní bez problémů vydrží v provozu dva dny. Lze nastavit i úsporný režim, který výdrž dovede výrazně prodloužit.

Jaké další funkce mne mohou zaujmout?

Určitě je dobré zmínit, že Zenfone 2 je ve všech svých provedeních dual-SIM smartphonem. O tom, že nechybí kompletní podpora moderních funkcí jako LTE a NFC, jsme se již zmínili v úvodu recenze. Z ohromující řady aplikací ovšem zaujme snad jen sada pro zajištění propojení s ostatními smartphony, PC nebo třeba televizorem.

Jak Zenfone 2 fotí?

Výrobce slibuje opravdu výtečný fotomobil, za absolutní špičkou ovšem Zenfone 2 přeci jen trochu zaostává. Třináctimegapixelový čip od Toshiby totiž v horších podmínkách přeci jen šumí, což trochu umocní i clona F2.0 – špičková konkurence umí pustit k čipu trochu více světla. Ale za danou cenu dostane uživatel opravdu parádní fotoaparát s kompletní sadou funkcí. Foťák má bohaté možnosti nastavení a celou řadu kreativních režimů, mezi kterými nechybí ani ten pro kompletně manuální kontrolu parametrů focení.

Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2
Fotografie pořízená smartphonem Asus Zenfone 2

Nastavovat v něm lze ručně vyvážení bílé, kompenzaci expozice, ISO, čas i ostření. U času je drobnou nevýhodou maximální hodnota půl sekundy. Telefonu nechybí ani speciální noční režim, ve kterém pořídí snímek jen s rozlišením 3 megapixely, ale výrazně zvýšenou citlivostí, takže je scéna lépe probarvená. Funguje to, ale šumu je již docela hodně. Trochu nám také chybělo automatické HDR, tady se musí zapínat ručně opět mezi režimy. Výsledná kvalita snímků je velmi dobrá a většině uživatelů bude bohatě stačit.

Stojí tento telefon za to?

Výkonný Asus Zenfone 2 ve verzi se 32 GB paměti a 4 GB RAM vyjde na docela atraktivních 9 990 korun, varianta se 64GB vnitřní pamětí vyjde na 10 990 korun. Svou výbavou se přitom přinejmenším vyrovná loňským topmodelům jako Samsung Galaxy S5, HTC One M8 nebo třeba poměrně aktuálnímu Sony Xperia Z3. Všechny tyto kousky jsou o hodně dražší. Takže koupí Zenfonu 2 určitě chybu neuděláte. Je tu ovšem i agresivní konkurence, třeba stále výborné OnePlus One, které lze koupit za cenu od 7 299 korun – proti zenfonu nebude mít dvě SIM, nemá slot na karty a má trochu horší podporu místních LTE pásem, jinak se mu ale vyrovná.

Mezi velkými smartphony se lze poohlížet i po telefonech s trochu nižší výbavou – třeba HTC Desire 820 nebo Microsoft Lumia 640 XL mají jen nižší rozlišení displeje (HD), ale v praxi mnohdy udělají stejně dobrou službu a i jejich fotoaparáty se mohou s tím u Zenfonu 2 směle měřit. Jejich výkon je samozřejmě mnohem nižší. Cena je asi 8 000 korun v případě HTC a 6 500 korun u lumie.

Opravdu krutým soupeřem je ovšem nový Vodafone Smart Ultra 6, který má rovněž 5,5palcový Full HD displej, kompletní LTE i NFC. O pohon operačního systému Android 5.0 se stará moderní osmijádrový procesor a nedostatkem výkonu by tento kousek rozhodně trpět neměl. Cena je doslova dumpingová, a to 4 977 korun. Zenfone má v tomto případě navrch snad jen podporou dvou SIM a designem, přitom stojí dvakrát tolik. Test smartphonu Smart Ultra 6 nás ovšem teprve čeká a rádi oba modely porovnáme. Vůči tomuto modelu pak vypadá základní verze zenfonu za 5 500 korun jako drahý špás.