Psion, Ericsson a infraport DI 27

Docela pozitivní zušenost s browsením pomocí Psionu a Ericssona.
V průběhu víkendu jsem měl možnost otestovat (díky firmě RAMERT) kompletní sadu pro připojení PSIONA přes GSM. Tato sada má několik základních komponent. Základem je samozřejmě PSION 5, dále pak Ericsson 6xx nebo 7xx (já měl k dispozici 788e). Obě části spolu komunikovaly přes IR rozhraní (na Ericssona byl samozřejmě připojen modul DI-27). To je co se týče HW vybavení. Softwarově jsem byl zaštíten Mesage suitem, tedy hlavně browserem a email klientem. Mojí snahou pak bylo otestovat jak jednotlivé komponenty tak celý komplet.

Předně, první dojmy jednoznačně příznivé. S tímto kompletem jsem strávil desítky hodin na internetu ale i jinde. Systém jsem testoval doma a v terénu. Fungoval kdekoli. Zakladní podmínkou je samozřejmě přítomnost GSM signálu. V mém případě jsem využíval služeb sítě Eurotel a musím říci, že úplně bez problémů to nebylo. Bydlím na Lužinách (lišky tam nedávají dobrou noc) a v bytě mám nestálé tři čárky. Při občasném výpadku spojení se objevila jedna z mála chyb Psioního browseru. Ne vždy byl schopen detekovat spadlé spojení. Takže se vesele pokoušel načítat dále a bylo nutno spojení ručně rozpojit. Samotný browser (alespoň ta verze, kterou já měl k dispozici) však projevoval chybu závažnější. Tou byla nedokonalá či spíše žádná práce s cache. Browser vesele překračoval povolené množství paměti a předchozí načtené stránky neuvolňoval z paměti. Což vedlo po pár desítkach minut k hlášce "Not enought memory".

Not enought memory...

Jinak je samotný browser až na absenci kromě jiného práce s rámci (frames) skutečně užitečnou aplikací.

Jeho ovládání je skutečně dobře navrženo (samozřejmě je optimalizováno pro pen). Nechybí ani další drobnosti, ktere však práci výrazně zjednodušují např. history (zde však k nutným omezením pramenícím z množství paměti je degradována do jakéhosi listu a vracíte -li se směrem zpět, stránka je stejně znovu načtena, i když podle mého pozorování v cache vlastně je). Nechybí ani lišta se statusem (takové ty obvykle hlášky:waiting for reply, receiving....) , po kliknutí na ni se otevře okno s detailnějšími informacemi a z něj se také dá manuálně zrušit spojení, zastavit příjem dat atd....).

Browser však není jedinou aplikací. Ke čtení vaší pošty slouží vysoce výkonný a bezproblémový email klient. Do něj jsou zároveň integrovány faxové služby. Samozrejmostí je podpora SMTP a POP3 protokolů.

Zároveň jsem odzkoušel i aplikaci Comms. Zde se jedná o klasický terminál. Možná si na mně pamatují někteří uživatelé BBS Infima na telekonferenci (zdravím ID Šmoula, Golfista, John the dog ...). Co se týče příjmu dat, jsou podporovány protokoly XModem,YModem a ASCII. Jinak další práce byla logicky poznamenána komunikací na 9600bps.

Takže od SW přejdeme k instalaci . Samotnou konfiguraci zvládne i úplný začátečník. V podstatě jen nastavíte infra komunikaci na Psionu a u ericssona zapnete data. Byl jsem velmi překvapen odolností spojení i když jsem ericssona všelijak přemistoval (samozřejmě to určitě meze má), spíš chci naznačit, že nejste až tak fixováni neměnnou polohou DI-27 - PSION.

Takže zpět od jednotlivých komponent k celku. Zde musím jednoznačně říci -- plně funkční. Problémy s browserem, ktere jsem naznačoval, podle mých informací v dalších verzích nejsou (já bohužel tu nejnovější neměl) a navíc ani Psion nebyl ten nejlepší (4MB varianta). Co se týče baterií(2xAA) , měnil jsem je za ten víkend celkem třikrát. Vinu na tom měl především podsvěcení (v noci tak okolo 23hod to ani jinak nejde). Mnohem méně vydržel Ericsson (650mAh). U DI-27 (taktéž výrobek Ericssonu) mně však poněkud nevyhovovala konstrukce. Po připojení DI-27 již nemáte možnost telefon externě napájet. Dovedu si živě představit situaci: auto na parkovišti , ericsson napájen z CL adaptéru a uživatel stahuje svoji poštu atd...

Jak to tedy uzavřít. I přes některé chybičky (nakonec mnohdy horšími trpí i velké browsery MSIE...) je tato sestava bezesporu mobilní možností jak komunikovat.