PSION - EPOC MUSEUM

Historie kapesních počítačů Psion a dalších zařízení s operačním systémem EPOC respektive Symbian OS sahá až do roku 1984 a nyní si ji můžete zdarma stáhnout jako databázi ve formátu aplikace DATA.

Aktivity uživatelů počítačů Psion respektive webové stránky PsiAlp švýcarské provenience jsou myslím dostatečně známé, novinkou je však kompletní archiv všech známých i méně známých počítačů značky Psion, jejich klonů i dalších zařízení s operačním systémem EPOC/Symbian OS. Toto muzeum existuje v on-line verzi PsiAlp-Museum i off-line verzi PSION & EPOC MUSEUM, která je jako "čestný" freeware ke stažení zdarma jako databáze pro standardní EPOC aplikaci DATA.



Archiv i on-line verze obsahují snad všechny modely nejrůznějších zařízení s EPOCem/Symbian OS, které se kdy dostaly, měly dostat nebo v blízké budoucnosti budou uvedeny na trh od roku 1984, kdy se začal prodávat první Psion Organiser One. Aktuální verze databáze (cca 660 KB ZIP archiv, rozbalený soubor má zhruba 1,2 MB) obsahuje celkem 67 zařízení mapujících historii i současnost všech EPOC/Symbian OS zařízení až do současnosti a najdete v ní jak všechny modely Psion Organiserů a pochopitelně všechny existující modely kapesních počítačů Psion - včetně původně plánovaných prototypů - stejně jako EPOC kompatibilní modely jiných výrobců, z nichž se některé bohužel na trh nikdy nedostaly a existovaly také pouze jako prototyp. Databáze obsahuje i nejnovější modely komunikátorů NOKIA 9210/9290, smartphones NOKIA 7650 a SONY ERICSSON P800 stejně jako pro někoho možná poněkud záhadné prototypy smartphones firmy PHILIPS s názvem Illuim Accent, SANYO Quartzpad Lyra, prakticky neznámý XEMPLAR Pocketbook III, což nebylo nic jiného než Psion Series 3c, nebo dokonce zeleno-žlutý Psion Protea, což byl v podstatě prototyp Series 5 s EPOC ER1 (!).