Self-portrait by photographer Joseph Byron (1847 - 1923), New York, 1909. He...

Self-portrait by photographer Joseph Byron (1847 - 1923), New York, 1909. He was the founder of the Byron Company photographic studio. | foto: Getty Images

Takto se fotila selfíčka před sto lety, podívejte se

  • 4
První autoportrét nebo-li selfie je stará už skoro 180 let. Až na to, že dnes se fotíme hlavně mobily, zůstává princip a vlastně i podoba takových fotek prakticky totožná.

Úplně první fotografie, pří které autor fotil sám sebe (dnes označováno termínem selfie), vznikla v říjnu roku 1839. Tehdy třicetiletý Robert Cornelius si jeden z prvních funkčních fotoaparátů složil v zadní místnosti obchodu svého otce v americké Filadelfii, sundal krytku objektivu a běžel se posadit do záběru, kde seděl celých pět minut - tehdy byla pro pořízení fotografie potřeba několikanásobně delší expozice než dnes. Z tohoto pokusu vznikla první selfie fotografie.

„První světelná fotografie“ je napsáno na zadní straně fotografie. Na rozdíl od spousty ostatních klasických dobových portrétů vypadá ten jeho o poznání méně formálně - Cornelius není přesně uprostřed záběru a dívá se mimo něj.

Cornelius se později stal portrétním fotografem, ačkoliv se většinu svého života věnoval obchodování s lampami. On sám se však zapsal do historie jako první člověk, který si kdy řekl, že by mohl vyfotit sám sebe.

O více než půl století později se fotografie, potažmo fotoaparáty o poznání zlepšily a autoportréty tak byly o něco dostupnější. Z roku 1909 se dochovala první fotografie, na které je vidět pro selfie dnes tolik typická natažená ruka - dotyčný tedy drží fotoaparát namířený na sebe. Pořídil ji Joseph Byron z New Yorku, majitel fotostudia.

O jedenáct let později se znovu v podobném duchu vyfotil se skupinou přátel (taktéž fotografů) - na snímku je patrné, že tentokrát drží fotoaparát hned dva lidé. Možnost nosit fotoaparáty relativně jednoduše v ruce byl právě jeden z klíčových momentů, které tento typ fotografie dále usnadnil. Spojuje se zejména s představením modelu Kodak Brownie v roce 1900.

Jeden z prvních teenagerů, který pořídil autoportrét v zrcadle (dnes taktéž běžné) byla velkokněžna Anastázie Nikolajevna Ruská, nejmladší dcera posledního představitele Ruského impéria cara Mikuláše II. Pořídila jej v roce 1914. V dopise, který zasílala společně s fotografií, psala: „Vyfotila jsem se, jak se dívám do zrcadla. Bylo to hodně těžké, třásly se mi ruce.“

Slovo „selfie“ ovšem pochází až z přelomu dalšího století - poprvé bylo pravděpodobně použito na australském internetovém fóru v roce 2002. O více než deset let později bylo zařazeno do Oxfordského slovníku angličtiny. Dnes jsou selfie snímky už prakticky výhradně spojovány s mobilními telefony. Výrobci tomuto trendu jdou vstříc zlepšováním přední kamery, která byla původně myšlena jako nástroj pro videohovory. Na displeji vidíme, jak bude finální snímek vypadat, což je prakticky nejpohodlnější způsob, jak takovou fotku pořídit. Technika tak sice udělala obrovský posun kupředu, ale fotografie (viz galerie) jsou vlastně pořád stejné.

A co první selfie tyčka? Ta se poprvé objevila dokonce v českém filmu Zabil jsem Einsteina z roku 1970 (psali jsme zde):