První mobil by dali Češi dítěti už v sedmi letech. Ilustrační foto

První mobil by dali Češi dítěti už v sedmi letech. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

První mobil pro dítě? Už v sedmi letech, překvapili v průzkumu Češi

  • 107
Čeští rodiče patří v Evropě k unikátům. Mají za to, že vlastní mobil má mít už sedmileté dítě. Naproti tomu Francouzi by dali dítěti telefon až v patnácti letech, stejně tak Italové či Španělé. "V těchto zemích převládá názor, že mobil má mít až dítě mezi 14 až 16 lety," říká Barbora Minksová ze společnosti Cetelem, která výzkum zveřejnila.

Více než polovina Čechů ve francouzském průzkumu odpověděla, že vlastní mobil má mít dítě už mezi sedmi až deseti lety. Z tuctu evropských zemí jen Rusové šli ještě dál: nejmenší děti by telefony vyzbrojilo skoro 70 procent z nich. To by udělala jen dvě procenta Francouzů, pět procent Španělů či 12 procent Italů.

Kdy byste dali dítěti vlastní mobil?

  • Rusko 7 až 10 let (68 % lidí)
  • Česko 7 až 10 let (56 %)
  • Polsko 7 až 10 let (34 %)
  • Německo 11 až 13 let (48 %)
  • Velká Británie 11 až 13 let (44 %)
  • Portugalsko 11 až 13 let (42 %)
  • Slovensko 11 až 13 let (37 %)
  • Francie 14 až 16 let (59 %)
  • Španělsko 14 až 16 let (53 %)
  • Itálie 14 až 16 let (47 %)
  • Rumunsko 14 až 16 let (46 %)

Zdroj: výzkum společnosti Cetelem

Proč je mezi Českem a jinými zeměmi tak velký rozdíl? Podle psychologa Václava Mertina většina žáků v cizině jezdí do školy a na kroužky autem s rodiči. "U nás hodně dětí chodí samo. A rodiče chtějí mít kontrolu, kdyby se dítěti něco stalo či něco potřebovalo," míní Mertin.

Francouzská společnost pořádala terénní průzkum ve dvanácti zemích. Polovina je ze západní Evropy a polovina ze střední a východní části kontinentu. Oslovili celkem šest a půl tisíce dospělých.

"Obecně lze říci, že děti ze zemí střední a východní Evropy dostávají mobily o pár let dříve než děti ze západních zemí," uvedla Minksová. Na rozdíl od Česka a Ruska tu však převládá názor, že vlastní telefon patří dětem mezi 11 až 13 lety. S českým postojem souhlasí například třetina Slováků.

Mobil jako doprovod

Podle psychologa Mertina není nic špatného na tom, když dítě dostane mobil už v sedmi letech. Učitelé a rodiče, které MF DNES oslovila, v tom dokonce vidí výhodu. Dítě, které musí cestovat do školy a na kroužky bez doprovodu, je samostatnější a lépe se o sebe dokáže postarat.

"Synovi je patnáct a mobil dostal na prvním stupni základní školy. S manželem jsme k tomu měli dobrý důvod, protože bydlíme na vsi a syn chodí do školy kilometr a půl pěšky," vypravuje Miluše Vítečková, která žije nedaleko Křemže na Českobudějovicku. Když si každý den se synem krátce zavolají nebo napíšou SMS, jestli dorazil v pořádku, je v klidu. Její dcerka šla teprve před pár dny do první třídy. Zatím vlastní mobil nemá. "Ale za rok ho také dostane, kvůli kontrole. Navíc syn půjde na střední školu a dcera bude chodit sama," říká Vítečková.

Jeden na hry, druhý na SMS

V Česku se každý rok prodá 2,7 až 3 miliony mobilních telefonů. Nový přístroj si tak každoročně pořídí více než čtvrtina všech obyvatel země, tedy i školáků.

S velkým množstvím přístrojů se postupně smířili i kantoři. "Osobně bych mobil koupil dítěti v deseti letech," tvrdí ředitel pražské základní školy Radlická Lumír Sokol. Zařadil by se tak do skupiny rodičů, která by pořídila vlastní telefon už nejmladším žákům. V jeho škole ho děti dostávají zhruba od druhé třídy.

"Některé dokonce dva, jeden na hry a druhý na telefonování a SMS," vypravuje kuriózní postřeh ze třídy.

Starší žáci v Česku i v ostatních částech Evropy podle mobilu určují své sociální postavení. "V souvislosti se strachem ze sociálního vyloučení se zvyšuje počet dětí, které vlastní smartphone. Podle průzkumu evropští rodiče raději ušetří na svých výdajích, jen aby dítěti luxusní telefon dopřáli," poukázala Minksová. V průměru tak na sobě šetří 70 procent evropských rodičů. V Česku jich je 78 %.