Takto vypadá balení historicky prvního Apple iPhonu. Dnes je to sběratelský klenot. | foto: ebay.com

První iPhone je sběratelský klenot. Na aukcích se prodává za statisíce

  • 40
Od oficiálního představení prvního iPhonu v lednu uplyne 10 let. Z trhu už prakticky vymizel a mezi aktivními uživateli jich bude poskrovnu. O to více stoupá cena netknutých kousků, na aukcích za něj majitelé žádají klidně i půl milionu korun.

První iPhone, který se po uvedení druhé generace s názvem 3G začal označovat jako 2G, je necelých deset let od uvedení sběratelským klenotem. A to doslova.

Ti, kteří jej před lety koupili a nechali zavařený v celofánu, na něm dnes mohou docela slušně zbohatnout. Zatímco koncem roku 2007 jej bylo možné v USA koupit přibližně za 500 až 550 dolarů, dnes za takový iPhone majitelé žádají nejméně desetinásobek.

Server BGR.com, který na rostoucí cenu netknutých iPhonů 2G upozornil, přikládá několik příkladů skončených aukcí, ve kterých majitelé iPhone prodali za horentní sumy.

Vrcholem je iPhone za 19 500 dolarů, další má prodejce z USA jménem discountsdepot ještě v záloze a prezentuje jej v šestihranné vitríně, jako by šlo o opravdový šperk nebo luxusní hodinky.

Uvedená suma při dnešním kurzu představuje přibližně půl milionu korun, při zaslání do Evropy by ji však ještě znatelně zvýšila ještě DPH.

Ale tento případ je skutečným extrémem a dráž první iPhone asi pořídit nelze. Menší prodejce expedientone, rovněž ze Spojených států, na eBay nabízí dokonce 16GB variantu za 5 800 dolarů (necelých 150 tisíc) a možnost Make offer (udělej nabídku) znamená, že by prodejce ještě něco slevil. Telefon je rovněž netknutý, ještě zavařený v celofánu.

Nerozbalené iPhony 2G nabízí také italský prodejce collectionsapple. V nabídce jich má hned několik a cení si jich přibližně na 10 tisíc eur (asi 275 tisíc korun). Použité kusy nabízí za zhruba desetinu.

Zatímco zcela nový kus iPhonu první generace skutečně může mít pro některé sběratele hodnotu klidně několik set tisíc korun, následující verze s označením 3G už tak žádaná není. Zcela nový kus lze i v rámci EU pořídit okolo 15 tisíc korun, v USA pak nabídky startují přibližně v přepočtu od 12 tisíc.

Někteří si však svého netknutého iPhonu 3G cení mnohem více a neváhají jej světu nabídnout třeba za 8 tisíc liber (více než čtvrt milionu korun). Otázkou je, zda je telefon za takto přemrštěnou cenu prodejný. V redakci odhadujeme, že zatím určitě ne.