Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Podvodníci útočí na česká čísla. Prozvánějí a položí

  • 216
Čeští operátoři varují, v posledních dnech podvodníci prozvánějí desetitisíce náhodně vybraných čísel a doufají, že jim lidé zavolají zpět. Vydělají na drahém mezinárodním volání do severní Afriky nebo Afghánistánu.

S takovým případem se setkal nejeden mobilní uživatel - někdo vám volá, ale než zareagujete, hovor ukončí. Váš instinkt pak velí zavolat zpět, bez důkladné kontroly zpětně volaného čísla se ovšem vystavujete riziku drahého hovoru. Volat můžete třeba i do Tuniska.

Asociace provozovatelů mobilních sítí, která zastupuje všechny tři síťové české mobilní operátory, varuje před aktuálním útokem podvodníků, kteří volají na desetitisíce náhodně vybraných čísel a po zazvonění ihned hovor ukončí. Čekají, že jim lidé zavolají zpět. Jejich ziskem je podíl z drahého mezinárodního hovorného. Útok podle asociace probíhal v minulých dnech i na Slovensku.

Operátoři tato čísla blokují, ale podvodníci používají jiná nová, takže se stále může stát, že se právě vám někdo z exotického čísla dovolá. Přesto stovky zákazníků na tato čísla podle asociace zavolaly.

Tento podvod není žádnou novinkou, používá se v telekomunikacích dlouho a zkráceně se mu říká wangiri, což znamená one ring and cut, tedy prozvonění a položení.

Podvodníci, kteří wangiri scénář organizují, ho realizují skrze alternativní nebo IP operátory, kterým je ukraden číselný rozsah. Zákazník, který volá zpět např. do Alžíru, hovor do těchto zemí nikdy neuskuteční, protože je přesměrován. Podvodník následně profituje z propojovacích poplatků. Dopátrat se původce je v těchto případech téměř nemožné.

Wangiri se používá nejenom pro volání na zahraniční čísla, ale i na lokální prémiová čísla, nebo jen na číslo s reklamním sdělením. Obvykle se k tomu používá speciální přístroj či počítač, který automaticky vytáčí zadaná čísla. Podobné podvody probíhaly v minulosti i v Česku, více zde.

Telefon oznamuje zmeškané volání, v seznamu zmeškaných hovorů se zobrazí číslo začínající +216. Již znaménko plus by mělo být varováním, jde totiž o mezinárodně platný symbol pro přestupný znak (jiný zápis je dvojice nul - 00) předcházející jedno až trojcifernému mezinárodnímu směrovému číslu. Matoucím faktorem je ovšem v tomto případě dvojka na začátku čísla, která může vyvolat přesvědčení, že hovor byl uskutečněn z pražského čísla. Některé smartphony přitom ukazují i místo, odkud volané číslo pochází. U pevných linek region (například v Česku) nebo zahraniční zemi.

Pro mnohé mobilní uživatele je zpětné volání na zmeškaná čísla již natolik rutinní záležitostí, že se nepozastaví nejen nad vyšším počtem číslic, ale ani nad údajem o lokalitě, z níž byl hovor uskutečněn a který se zobrazuje přímo v telefonní aplikaci. Místo například hovoru zdarma v případě využívání neomezeného tarifu ovšem zaplatí za minutový hovor i více než 50 korun. V případě takto začínajícího čísla je totiž hovor směrován do Tuniska.

Na aktuální případ takového podvodu upozornil server Pooh.cz, a to konkrétně v souvislosti s tuniským číslem +21658501296. Nejde přitom o jediné takové číslo, jsou jich stovky.

,