Propojte své auto s mobilní sítí

Dálkové ovládání vybraných funkcí, odeslání textovky při aktivaci alarmu či rovnou zavolání policie vám přinese propojení auta s mobilním telefonem. Jaké máte možnosti a kolik zaplatíte?

Snaha ochránit majetek proti odcizení nás nutí k nemalým investicím do nejrůznějších bezpečnostních prvků. Auta proto vybavujeme alarmy, imobilizéry či nejrůznějšími mechanickými zábranami. Ovšem všechna tato zařízení mají jednu zásadní nevýhodu. Nejsou s ničím propojena. Ve chvíli, kdy vám někdo například rozbije okno, rozhouká se alarm a celá záležitost kvůli nevšímavosti okolí končí. Pokud však dostanete na mobil textovku či vám auto zavolá, je šance na dopadení pachatele větší.

V současnosti jsou na našem trhu k dispozici tři druhy přístrojů, odlišující se možností spolupráce s okolními zařízeními. Nejjednodušší jsou pasivní brány, které ve chvíli, kdy se aktivuje poplachové čidlo, zašlou na předem uložené telefonní číslo textovou zprávu či samy zavolají a přehrají namluvený vzkaz. Jejich použití je však hodně omezené. Protože nejsou vybaveny potřebnými výstupy, nemohou ovládat žádné další zařízení. V praxi tedy slouží spíše k informování uživatele o poplachu. Ovšem i to není zcela univerzální. Informace nemůže být doplněna o data z pozičního systému GPS, a tak z možností použití zůstává především zabezpečení stacionárních objektů, nemovitostí, apod. Navíc dosti často nejsou tyto přístroje vybaveny větším počtem vstupů, které umožní zjištění detailů o vzniklém poplachu či sledování stavů několika čidel. Pořídíte je přibližně za pět tisíc korun.

Mnohem praktičtější jsou přístroje, které dokáží na vzniklý poplach nejen reagovat, ale nějaké zařízení také přímo ovládat. Za tímto účelem jsou vybaveny dvěma až šesti výstupy, ovládanými pomocí textových zpráv nebo tónové volby. Stačí tedy jen odeslat SMS vhodného formátu a auto se například odemkne či v bytě začne fungovat vytápění. Ochrana proti zneužití je zde relativně jednoduchá, ale přesto účinná. Příkaz totiž můžete provádět jen z určitých, předem definovaných telefonních čísel. U zvláště propracovaných přístrojů máte k dispozici rovněž aktivaci daných vstupů v závislosti na čase. Jejich pořizovací cena ale začíná na hranici deseti tisíc.

Nejdražší kategorie ke všem těmto funkcím přidává ještě možnost propojení na poziční systém GPS. Kromě toho, že můžete velmi snadno zjistit, kde momentálně parkujete či kterým směrem mizí zloděj s vaším autem, vzniká zde prostor i pro sledování pohybu firemních vozidel. To ocení především firmy zabývající se logistikou, které mají všechna auta v terénu. Dispečer letmým pohledem na monitor zjistí, komu zakázku přidělit. Ovšem tyto systémy už jsou zpravidla natolik složité, že jejich implementaci musíte svěřit specializované firmě. Integrované GPS proto většině „malých“ uživatelů přinese efekt především ve spojitosti se zjišťováním aktuální pozice například zaparkovaného auta či sledování pohybu zloděje. U této jednoduché varianty musíte počítat s částkou přesahující dvacet tisíc.

Pokud se rozhodnete některé z těchto přístrojů použít k zabezpečení objektů, nezapomeňte na to, že musí být vybaveny záložním zdrojem napájení. Stačí-li vám jen avízo o tom, že nastal poplach, vystačíte si s pěti tisíci. Ovšem pokud budete chtít na vzniklou situaci také reagovat, tedy například zapnout nějaké zařízení, počítejte s dvojnásobnou sumou.