FBI se snažila k obsahu telefonu dostat dlouhé měsíce, do vyšetřování střelby v San Bernadrinu však získaná data příliš světla nevnesla.

FBI se snažila k obsahu telefonu dostat dlouhé měsíce, do vyšetřování střelby v San Bernadrinu však získaná data příliš světla nevnesla. | foto: mobil.idnes.cz

Dva měsíce se hádali, FBI je i po prolomení iPhonu stále ve slepé uličce

  • 21
Únorovým rozhodnutím ve sporu FBI s Applem kvůli zpřístupnění iPhonu střelce ze San Bernardina rozpoutal americký soud technologickou válku. Apple totiž odmítl soudní nařízení vyslyšet a FBI nakonec pomohla až softwarová firma. Výrazný posun ve vyšetřování však nenastal.

Vyšetřovatelé se k datům v iPhonu 5C, který patřil útočníkovi ze San Bernardina Syedu Farookovi, potřebovali dostat kvůli podezření jeho napojení na Islámský stát. Podle nejnovějších informací má totiž FBI, která mapovala útočníkovo konání těsně před a po střelbě na prosincovém vánočním večírku (více zde), v této časové ose dlouhou osmnáctiminutovou mezeru. Odpověď na otázku, co během této doby Farook dělal, tak úřad očekával právě od prozkoumání obsahu telefonu.

Podle CNN však ani prolomení jeho zabezpečení za pomoci izraelské softwarové společnosti Cellebrite (více zde) neznamenalo v podstatě žádný výrazný posun ve vyšetřování. FBI totiž v inkriminovaném iPhonu nenašla nic, co by pomohlo zodpovědět poslední otázky týkající se případu.

Přesto jsou podle CNN vyšetřovatelé nyní přesvědčeni, že útočník nebyl se spojení s Islámským státem. Telefon prý neobsahoval žádné důkazy o kontaktech na radikální islamisty či stopy po šifrované komunikaci. FBI tak došla k závěru, že Farook se svou ženou jednali sami za sebe. Data získaná z iPhonu prý pomohla vyvrátit i přetrvávající obavy, že útočící dvojici mohl pomáhat někdo z rodiny či jejich přátel.

Podezření o návaznosti na IS se tak vyšetřovatelům sice podařilo víceméně vyvrátit, stále však nevědí, co Farook po masové střelbě během oněch osmnácti minut přesně dělal. Úřad tak spoléhá na potenciální vodítka, která v případu má, a také na další analýzu získaných dat.

Ačkoli by se mohlo zdát, že celý spor okolo jednoho telefonu, který přerostl v masovou diskuzi o konfliktu mezi národní bezpečností a ochranou soukromých dat, nikam nevedl, tak FBI svého rozhodnutí jít proti Applu prý nelituje. Díky nekompromisnímu přístupu se totiž vyšetřovatelům podařilo vyloučit podezření, že Farook těsně po útoku komunikoval s dalšími lidmi.

Prolomením telefonu ovšem vedle vyšetřování neskončil ani dlouhodobý spor s úřady. Apple a další společnosti z oblasti komunikačních technologií jsou totiž připraveny vést s vládou dialog o tom, kam až je možné zajít ve spolupráci při vyšetřování zločinů, při nichž policie potřebuje údaje zakódované v telefonech či dalších zařízeních. Apple s FBI již diskuzi o šifrování telefonů před americkým kongresem vedou.