Prohánějte na Sony Ericssonu Px00 ikonky jako ve Windows

  • 3
Chytré mobilní telefony Sony Ericsson P800 i novější P900 lze již několik dnů rozšířit o další užitečnou aplikaci: Epocware Desktop. Ten umožňuje nejen snadné spouštění aplikací, ale také něco navíc.

Autoři uživatelského rozhraní UIQ chytrých mobilních telefonů Sony Ericsson P800 i P900 zřejmě nezapřou svou inspiraci operačním systémem PalmOS. Spouštěč aplikací těchto chytrých mobilů totiž jako by z oka vypadl právě kapesním počítačům s tímto systémem: jednotlivé aplikace jsou organizovány v tematických složkách, mezi složkami se přepínáte prostřednictvím rolovacího menu v pravé části displeje, ikony aplikací lze zobrazit buď jako seznam, nebo piktogramy. Kopie je v podstatě dokonalá.

Snad každý uživatel přístrojů se systémem PalmOS však již alespoň vyzkoušel nebo používá nějakou náhradu vestavěného správce aplikací (o tomto tématu se více dočtete na sesterském serveru Palmare.cz, který se věnuje přímo kapesním počítačům), uživatelé chytrých mobilů od Sony Ericssonu se také dříve či později začnou po náhradě vestavěného správce aplikací poohlížet.

Desktop čili pracovní plocha

Náhrady správce aplikací na těchto přístrojích již existují, některé z nich jsou spojeny v jedno také s náhradou Today obrazovky kapesních počítačů se systémem PocketPC, na kterou architekti uživatelského rozhraní UIQ také zapomněli: za všechny jmenujme například nejnovější verzi aplikace HandyDay 2004.

 
Podkladem každé z obrazovek můžete být libovolná grafická tapeta, přepínat mezi obrazovkami je možné taky prostřednictvím rolovacího menu.

Novinkou mezi spouštěči aplikací pro tyto chytré telefony je prográmek Desktop známé společnosti Epocware - shodou okolností je tato společnost také tvůrcem již zmiňované aplikace HandyDay 2004. Aplikace Desktop nabízí možnost nastavit si libovolný počet virtuálních pracovních ploch, na které můžete umísťovat ikony - zástupce aplikací, činností či ostatních entit operačního systému.

 
Kromě aplikací můžete z pracovních ploch odkazovat také webové stránky či na komponenty Ovládacího panelu.

Virtuální plochy mohou být podkresleny grafickou tapetou; můžete konfigurovat buďto jednu tapetu pro všechny plochy nebo rozdílnou tapetu pro každou plochu. Mezi jednotlivými plochami nemusíte přecházet pouze pomocí rozbalovacího menu v pravém horním rohu aplikace: na jednotlivé stránky totiž můžete umístit odkaz (ten je realizován ikonkou pootevřeného pořadače) na kteroukoli plochu. Tento způsob přepínání mezi plochami je rychlý, pohodlný a až překvapivě efektivní.

 
Všechny základní možnosti nastavení jsou seskupena do dvou nabídek.

Obrovskou výhodou aplikace Desktop oproti vestavěnému spouštěči aplikací je možnost umístit na plochu nejen ikony nainstalovaných aplikací, ale také událostí: můžete mít samostatnou ikonku pro vytvoření nové poznámky, samostatnou ikonku pro psaní textovky či vytočení hovoru vybrané osobně, můžete na plochu umístit také odkazy na často používané prvky Ovládacích panelů - typicky nastavení Bluetooth komunikace nebo infračerveného připojení je užitečné mít po ruce.

 
Nastavit lze buďto všechny obrazovky centrálně, nebo každou obrazovku zvlášť.

Možnost nastavení však jdou ještě dále - pracovní plochy aplikace Desktop lze použít také jako seznam často používaných webových stránek, přičemž ťuknutím tužkou na některý z odkazů aplikace otevře předem zvolený webový prohlížeč, vytočí připojení k internetu a zvoloenou stránku v něm zobrazí. Jednodušší to snad již ani být nemůže.

     
Přidání aplikací na plochu je jednoduché a umožňuje i hromadné přidání.

Ikony můžete mít na ploše zobrazeny ve dvou velikostech: při větší se jich na jednu obrazovku vejde dvanáct, při menší rovných dvacet čtyři. Typ a velikost fontu nelze bohužel nastavit, protože se mění automaticky v závislosti na zvolené velikosti zobrazení ikon. Piktogramy na ploše můžete také uzamknout proti posunu, vyrovnat do řad nebo uchytit k mřížce nebo je nechat všechny automaticky zarovnat - úplně stejně, jako to znáte ze svého stolního počítače.

Jako chytrá horákyně

Možná si kladete otázku, proč do svého chytrého mobilu instalovat aplikaci (Desktop), když v podstatě stejnou funkcionalitu již máte doinstalovánu (HandyDay 2004). Před začátkem testovaní jsme si stejnou otázku také kladli, v průběhu testování se však vše změnilo a v těchto okamžicích již v telefonu autora tohoto článku aplikace Desktop plně nahradila poněkud "monstrózní" HandyDay. Epocware Desktop totiž startuje za zlomek času než HandyDay, také jeho paměťové nároky jsou o poznání menší a práce s ním je svižnější. Použití prográmku HandyDay se tak v podstatě redukovalo pouze na použití jakou náhradu obrazovky s přehledem aktuálních událostí.

Velmi zajímavá je cena požadovaná za tuto aplikaci. Běžně se totiž prodává za poměrně vysokou částku necelých dvaceti dolarů (která však odpovídá schopnostem aplikace), pro registrované uživatele již zmiňovaného prográmku Epocware HandyDay 2004 je však k dispozici zdarma. Stačí se pouze zalogovat do uživatelské sekce serveru epocware.com a zde si stáhnout plnou verzi aplikace.