Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Programy pro chytré telefony změní vyzváněcí profil v nastavený čas

aktualizováno 
V každodenním životě se naskýtá několik situací, ve kterých je nutné vypnout nebo alespoň utlumit zvuk vyzvánění u mobilního telefonu. Obyčejný člověk na to ale leckdy zapomene. Nyní za vás změnu profilu může provádět automaticky aplikace pro chytré telefony.

Přehled aplikací pro OS Symbian, které v požadovaný čas automaticky změní váš vyzváněcí profil | foto: Mobil iDNES.cz

Důležitá firemní schůzka, rande, spánek, vyučování ve škole a mnohé další. To vše jsou situace, ve kterých si lidé většinou vypínají vyzvánění svého mobilního telefonu. Jak ale stále myslet na to, že po probuzení je třeba zvuk telefonu opětovně zapnout? Nijak. Postarají se o to aplikace pro chytré telefony s operačním systémem Symbian. Vybrali jsme pro vás dvě nejzajímavější, nejpoužívanější a postavili proti sobě. V následujícím článku vám nyní přinášíme výsledek tohoto souboje.

Best Profiles

Troufneme si říci, že někteří ze čtenářů tuto aplikaci znají již delší dobu. Jedná se totiž vůbec o nejpoužívanější program svého druhu. Hned po jeho spuštění, které trvá velmi krátkou dobu, se objeví seznam vámi vytvořených profilů. Pro každý z nich můžete následně nastavit přesný čas, ve kterém se má aktivovat. Jednoduše stačí najet na požadovaný profil a v menu otevřít položku Activate. Na výběr máte mezi okamžitou aktivací profilu, nastavením času jeho spuštění nebo nastavením aktivace po zvoleném časovém úseku. Budete-li chtít navolit i jeho vlastnosti, můžete tak učinit v menu Advanced Settings. Zde můžete vybrat pozadí pohotovostního displeje, hlasitost vyzvánění, možnost zapnutí technologie Bluetooth, podsvícení displeje či spuštění vybrané aplikace zároveň se zapnutím daného profilu.

Aplikace Best Profiles Aplikace Best Profiles Aplikace Best Profiles

Všechny možnosti zmíněné v předchozím odstavci jsou určeny zejména pro jednorázové aktivace profilů. Best Profiles ale také samozřejmě nabízí funkci Schedule, ve které lze nastavit opakované zapínání. V takovém případě vepíšete požadovaný čas, dny, ve kterých se mají aktivace uplatňovat a především název profilu, kterého se celé nastavení týká. Můžete si také vybrat, v jaký čas se má profil deaktivovat a na jaký se zpětně změnit. To však nejsou zdaleka všechny možnosti, které aplikace nabízí. V položce Calendar můžete nastavit zapínání profilů v návaznosti na upomínky či poznámky ve vašem kalendáři. Stačí jen vepsat klíčové slovo, které je zároveň obsaženo i v textu položky kalendáře (například „schůzka“) a program už si sám zjistí, kdy má změnu provést.

Aplikace Best Profiles Aplikace Best Profiles Aplikace Best Profiles

Aby toho nebylo málo, v hlavním menu nalezneme ještě položku Charger. Ta slouží (jak je z anglického překladu patrné) k nastavení chování telefonu při nabíjení baterie. Jakmile tedy vsunete nabíječku do konektoru, i tehdy se může automaticky změnit váš vyzváněcí profil. Neumíme si sice příliš představit praktické využití této položky, ale čím více možností, tím lépe. Tvůrci programu možná počítali s tím, že nabíjíme pouze v noci, a tím pádem u některých uživatelů i s vypnutým vyzváněním. Po nastavení všech položek je nutné celý program zaktivovat, a to stisknutím nabídky Turn On. Velmi pozitivně hodnotíme, že pro automatickou změnu profilů není třeba aplikaci minimalizovat. Můžete ji s klidem kompletně vypnout a přesto se profil v požadovaný čas změní.

Výrobce: Smartphoneware
Ke stažení: patnáctidenní demoverze – S60 3rd, S80, komerční – 14.95 USD – asi 300 Kč
Podpora: Symbian S60 3rd, S80
Plusy: široké možnosti nastavení, rychlost aplikace
Mínusy: menší škála podporovaných zařízení

Smart Profile

Už na první pohled je patrné, že aplikace Smart Profile není příliš odlišná od svého konkurenta Best Profiles. I zde se po spuštění objeví seznam všech dostupných vyzváněcích profilů. Pokud budete chtít například nastavit, aby se změna provedla v pozdní večer, stačí kliknout na vybraný profil a v nabídce Today´s Schedule nastavit přesný čas a dobu, po kterou má být aktivní. Telefon se vás ještě následně zeptá, pro jaké dny v týdnu má být nastavení platné a pak už jen vše stačí potvrdit. Počet nastavených pravidel pro změny profilů není takřka omezen. Můžete si tak navolit jeden profil na noc, druhý na dopoledne a jiný například na čas oběda. Čas aktivace lze nastavit i v závislosti na vaše upomínky v kalendáři.

Aplikace Smart Profile Aplikace Smart Profile Aplikace Smart Profile

Do této chvíle se vám mohlo zdát, že program Smart Profile nepodporuje takové množství funkcí oproti Best Profiles. Opravdová „lahůdka“ ale přichází až nyní. Aplikace totiž dokáže měnit vyzváněcí profily na základě toho, kde se právě nacházíte. Ptáte se, jak je to možné? Vše je založeno na principu sledování BTS stanic (vysílačů mobilních operátorů), na které je váš telefon aktuálně připojen. Aby mohla aplikace jednotlivé lokace rozpoznat, je nutné, abyste je nejprve označili. Pokud se tak budete nacházet například ve škole, stačí vstoupit do nastavení Attach location a pojmenovat místo, na kterém právě jste. Jakmile danou lokaci uložíte, můžete pro ni nastavit veškerá pravidla profilů. Pokud tak nastavíte, aby telefon aktivoval pro místo s názvem „škola“ tichý profil, vždy, když se napojíte na BTS stanici, která je poblíž školy, zvuk vašeho mobilního telefonu se utlumí.

Aplikace Smart Profile Aplikace Smart Profile Aplikace Smart Profile

Jedinou větší nevýhodou, kterou na celé aplikaci shledáváme, je všelijaké načítání při stisknutí jakéhokoliv tlačítka. Už při spuštění programu načítá systém poněkud zdlouhavě seznam všech profilů. A i když budete chtít udělat sebemenší změnu v nastavení, časové prostoje vás neminou. Je to však malá daň za to, co Smart Profile takřka bezkonkurenčně nabízí.

Výrobce: SymbianWare
Ke stažení: demoverze – S60, S60 3rd, komerční – 9.95 USD – asi 200 Kč
Podpora: Symbian S60 a S60 3rd
Plusy: možnost změny profilu podle místa, kde se nacházíte; přehlednost
Mínusy: užší škála podporovaných zařízení, aplikace při každém nastavení zdlouhavě načítá

Který je vítězem?

Jak již bylo řečeno, Smart Profile i Best Profiles patří k nejpoužívanějším aplikacím pro správu vyzváněcích profilů. U drtivé většiny programů jiných kategorií se kritériem pro konečný výběr stává především cena. Aplikace podobného zaměření takřka vždy nabízejí naprosto stejné možnosti a liší se jen maličkostmi. V tomto případě je tomu jinak. Zatímco Best Profiles nabízí širokou škálu nejrůznějších funkcí pro automatické změny profilů (například při nabíjení baterie, po předem nastaveném časovém úseku, možnost spuštění vybrané aplikace při změně profilu), Smart Profile překvapí především velmi originální možností aktivace profilu v závislosti na BTS stanici, na kterou je mobilní telefon připojen. Každý program má zkrátka své pro a proti. Omezujícím faktorem by se mohla stát snad jen podpora telefonů, která u obou z popsaných aplikací není příliš široká. Pro případ, že byste si nevybrali mezi dnešními dvěma hlavními aktéry „duelu“, nabízíme ještě přehled dvou dalších, avšak méně známějších programů.

 Nevybrali jste si?

Profile Switcher

Aplikace Profile Switcher

Jednoduchá aplikace Profile Switcher nabízí prakticky všechny důležité funkce k automatickému zapínání vyzváněcích profilů. Můžete si nastavit čas změny, dny v týdnu i měsíci, pro které má nastavení platit či opakování. Její grafické prostředí není sice nijak propracované, zato však přehledné.

Výrobce: BitSib
Ke stažení: demoverze – S60, WM, komerční – 4.95 USD – asi 100 Kč
Podpora: Symbian S60, Windows Mobile

Extended Profiles Pro

Aplikace Extended Profiles Pro

Aplikace s názvem Extended Profiles Pro neslouží jen k automatickému přepínání mezi profily, nýbrž i pro kompletní správu tapet pohotovostního displeje, spořičů obrazovky či například zamykání klávesnice po předem nastavené době. Všechna nastavení jsou vázána na jeden konkrétní profil. Pokud ho tak změníte, může prostředí vašeho mobilního telefonu ze vteřiny na vteřinu vypadat kompletně jiným způsobem.

Výrobce: Psiloc
Ke stažení: demoverze – S60, S80, komerční – 16.95 eur – 19.95 eur – asi 450-600 Kč (v závislosti na modelu telefonu)
Podpora: Symbian S60 a S80Témata: Symbian


Nejčtenější

rozbitý telefon
Revoluční patent: mobil si sám opraví prasklý displej

Zní to jako pořádné sci-fi, ale praskliny na displeji možná mobily v budoucnu opraví samy. Poslední patent Motoroly naznačuje, že se na takové technologii už...  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Motorola Moto X4
Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí návrat, ale model X4 nemíří na vrchol....  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Další z rubriky

Záchranná služba představila ve středu oficiální mobilní aplikaci, pomůže...
Aplikaci české záchranky používá už 330 tisíc lidí, čekají ji vylepšení

Aplikaci Záchranka, která v naléhavých případech umožňuje přivolat si pomoc přes mobil, čekají v dubnu inovace. Spustí se zdokonalené funkce pro neslyšící a...  celý článek

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Ilustrační snímek
Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k pohodlnému přístupu k informacím, na druhé pak k...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.