Product placement

Product placement

Product placement

Reklamy je čím dál víc a divák začíná být čím dál odolnější. Reklamní spoty se navíc dají vystřihnout nebo přeskočit... Proto si inzerenti hledají jiné cestičky. Dřív se všechny značky ve filmech a seriálech zakrývaly a dnes jsou do nich lákány. Takže hrdinové stříbrného plátna už nepijí bezejmenné nápoje a nejezdí bezejmennými auty. Z prostředků získaných product placementem se pro filmaře stává docela zásadní část rozpočtu. Schválně se zkuste na své oblíbené filmové či televizní hrdiny dívat pozorněji…

Agent 007 má nejen úkol elegantně zabíjet, ale také obrovskou schopnost propagovat některé výrobky. Jezdí povětšinou Aston Martinem, čas do odpálení nálože mu měří hodinky značky Omega a tradiční protřepaný-nemíchaný koktejl se po dlouhá léta neobešel bez vodky Smirnoff. Dokud ji ovšem nepřeplatila Finlandia. Samozřejmě. Mít svůj výrobek v bondovce něco stojí.Product placement

Studia MGM, do jejichž stáje James Bond patří, vlastní od roku 2005 koncern Sony. A ten toho v posledním Bondově dobrodružství – filmu Casino Royale – jaksepatří využil. Ve filmu hraje hned celá plejáda výrobků firem spadajících pod Sony, nejviditelněji notebook Vaio a telefony Sony Ericsson. A ty nás zajímají nejvíc. Snad všechny telefony, které se ve filmu objeví, na sobě nesou značku Sony Ericsson. Nebo je alespoň vidět logo řady Walkman. V úvodu se dokonce připomene i model T68i, který měl ještě hodně ericssonovské rysy. Ostatně už Pierce Brosnan řídil ve filmu Zítřek nikdy neumírá své BMW telefonem značky Ericsson. A aby Sony Ericsson vytěžil ze spojení s Jamesem Bondem co nejvíc, představil limitovanou filmovou edici telefonů K800 a K790 ve stříbrném provedení. Jejich vzhled byl filmu přizpůsoben i zevnitř, speciální bondovskou tapetou a vyzváněním.
Další Sony Ericsson, model W850i, si zahrál ve filmu Šifra mistra Leonarda.

Haló, Jack Bauer?

Za agenty se vydáme ještě jednou, tentokrát za oceán. V seriálu 24 hodin si našly místo i jiné telekomunikační společnosti než jen výrobci mobilních telefonů. Kromě toho, že na protiteroristickém oddělení neustále zvoní IP telefony od Cisca, neobvyklou reklamu zvolil americký operátor Nextel. Zatímco běžně se v amerických filmech a seriálech používají fiktivní čísla začínající předčíslím 555, v několika epizodách čtvrté a páté sezóny 24 hodin se objevilo reálné číslo. Všímaví diváci na něj zkoušeli volat a hle! Dovolali se. Telefon koloval mezi štábem a herci, takže šťastlivci si s nimi mohli popovídat. Anebo se dovolali do hlasové schránky. Telefonní číslo 310-597-3781 by mělo být stále funkční (nezkoušeli jsme) a provozuje ho operátor Nextel. Hlasová schránka je ale často přeplněná...

Product placement

Chyba v Matrixu

Podívejme se také na jiné filmy, třeba na „kultovní“ trilogii Matrix. V prvním díle používal Neo Nokii 8110 s vystřelovacím krytem a z té se stal bestseller. V druhém pokračování si už zaplatil místo Samsung se svým speciálním modelem SPH-N270. Jenže se neopakoval ani úspěch filmu, ani úspěch telefonu.
V amerických filmech bývá hodně vidět také Motorola. Ve filmu Skrytá identita se vyskytují modely v600 a v710. Jenže než se film dostal do kin, už nikoho moc nezajímaly. Meryl Streepová používala ve filmu Ďábel nosí Pradu Motorolu RAZR, která zřejmě zaujala tvůrce filmu svým vzhledem. Ze stejného důvodu jsou obrazově mnohem vděčnější počítače od Applu než klasická PC. Takže se dá předpokládat, že se už brzy ve filmech setkáme i s nedávno představeným „revolučním“ iPhonem.
Díky své rozšířenosti má celkem silnou pozici Nokia, velmi často bývá slyšet vyzvánění nebo oznamovací tón příchozí esemesky typické právě pro finské telefony. Asi prostě proto, že nikdo „na place“ nemá nic jiného.

Product placement


Z českých luhů a hájů

I v českých filmech se product placementu daří, ale zatím v jiných oblastech. Například ve filmu Horem pádem se celkem výrazně prezentovala restaurace KFC. To, že se ve většině českých filmů jezdí v renaultech, také není náhoda. Pokusy českého Vodafonu jsme mohli sledovat v reality-show Trosečník na televizi Prima. Logo operátora se objevovalo na obrazovce v nejnapínavějších momentech a na člunech, kterými trosečníci dorazili na své ostrovy. V závěru každého dílu, po kmenové radě, si mohl vyřazený soutěžící zavolat domů. Co myslíte, služeb kterého operátora asi využil?

Product placement