Přístup k internetu radiovou sítí je nenáročná realita!

Bezdrátový přístup k Internetu umožňují InWay a SnisNet za velmi zajímavé ceny.

Minulý týden jsme konstatovali, že v poslední době se nacházejí stále častěji cenově příznivé alternativy připojení k internet, aniž byste k tomu potřebovali SPT Telecom s jeho tikajícími impulsy. Nabídka VOL+Aliatel s 64 kbps linkou všeho všudy za necelých 20 000 Kč pole možností neuzavírá - spíše naopak (7/10 - Aliatel trápí Telecom internetem). Tentokráte se podívejme na lokální radiové sítě.

Zní to sice mysticky, ale v profesionálním a komerčním podání na tom nic mystického není - pokud vás to technicky nezajímá, dostanete za svoje peníze bedýnku podobnou modemu, podobně ji připojíte a instalujete si dodaný software. Pak už nastavíte jen IP adresy, DNS a podobné další nezbytnosti. Jenže až doposud bylo radiové spojení vyhrazeno jen bohatším z nás v podobě vyhrazených mikrovlnných spojů.

Našly se ale firmy, které se rozhodly šlápnout do budování vlastní bezdrátové sdílené sítě, jak bych tuto technologii měl správně česky nazvat. Ta první firma - InWay - se rozhodla svoje ceny představit na Invexu (učinila tak) a tu druhou - SnisNet - jsem tamtéž objevil. Síť SnisNetu se jmenuje Eridan a síť InWay se jmenuje City.Net (stejně jako tarifní politika E2 Viag v Německu).

Technicky jsou jejich datové sítě založeny na cellulárním systému - buněčné pokrytí zajišťuje přenos signálu a v rámci jedné buňky lze dosahovat souhrnné rychlostí 1,6 - 3 Mbps. Tím slovíčkem souhrnná rychlost myslím stav, kdy se všichni účastníci této buňky o tuto rychlost dělí. Vzhledem k poskytované rychlosti je ovšem ona souhrnná rychlost dostačující i pro desítky připojených.

Dodavatele technologie jsem objevil pouze u SnisNetu - zde se jedna o řešení BreezeNet, v případě InWay není dodavatel technologie znám.

Důležité pro nás je pokrytí a ceny. S pokrytím je to problematické - InWay údajně zajišťuje svoje služby nad Prahou, v případě SnisNetu jde pokrytí směřováno nad moravská města (Ostrava, Brno), Praha má být pokryta v listopadu. V praxi bych doporučil dotaz - celulární pokrytí není žádný špás a snadno by se mohlo stát, že zrovinka vaše kancelář je ve stínu signálu.

Nu, nyní ceny.

Služba InWay - City.Net SnisNet - Eridan
aktivace pro 1 PC 15 000 Kč 6 000 Kč
připojení do internetu 3 490 Kč přenosy do 500 MB via cache (další 1GB 2000 Kč)
7 490 přenosy do 1 GB, další 1GB 4000 Kč
28 490 Kč neomezený přístup
2 800 Kč neomezeně

Jak z ceníku vidno, cenová hladina radiového připojení se zatím nevytvořila a InWay se od SnisNetu výrazně liší - zejména je nápadné, že SnisNet nabízí neomezenou kapacitu využívání linky, zatímco InWay stritkně definuje 128 kbps rychlost spojení a omezuje internetový přístup na přenesená data. Přesto je cena u InWay i v případě neomezeného přístupu pod cenou klasické pevné linky 128 kbps. SnisNet navíc zakazuje přeprodávat tuto službu dalším osobám - to pro případ, že byste si chtěli zřídit místního providera na jejich lince...

Oba provideři nabízejí řadu doplňkových služeb zejména v oblasti WWW, mailboxů a FTP serverů, jakož i připojení LANek do internetu či menších počítačových pracovišť.

Úzkým hrdlem libovolně rychlé vnitřní sítě je její výstup směrem do internetu - zatímco InWay momentálně vede v žebříčku testů, protože na poli internetu začíná a má poměrně volné kapacity, SnisNet není primárním poskytovatelem internetu, ale má koupené kapacity - údajně od EuNetu a PVT.

Jak se tyto služby osvědčí, ukáže čas. Je nepochybné, že pro mnoho z nás především cenová nabídka Eridanu představuje menší sumu, než jakou nalézáme na účtech od SPT Telecom. V případě Eridanu - SnisNetu - je třeba si uvědomit, že v ceně je nejenom provoz linky, ale i připojení do internetu, vše v jednom paušálu. U City.netu firmy Inway platíte pouze pokud překročíte limit

Takže především pro menší firmy a zuřivé browsily z povolání jsou obě nabídky nadmíru atraktivní. Pokud máte někdo se službami obou firem zkušenost, neopomeňte se ozvat s vašimi dojmy!

Zde je místo pro váš názor.


Témata: software