Berlaymont, sídlo Evropské komise

Berlaymont, sídlo Evropské komise | foto: Evropská komise

Vodafone si stěžoval na T-Mobile a O2. Sdílení vyšetří Evropská komise

  • 2
Společnosti T-Mobile a O2 se na sdílení sítí dohodly již v říjnu 2013. Vodafone si pak loni v květnu na dohodu stěžoval u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Na základě této stížnosti pak úřad začal případ prověřovat. Šetření však ukončil, o předání případu totiž požádala Evropská komise.

O přerušení vyšetřování informoval ÚOHS v tiskové zprávě. V ní se odvolává na obdobné případy, které v různých členských státech Evropské unie v poslední době prošetřuje Generální ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise (DG Competition). Právě to si od českého antimonopolního úřadu vyžádalo předání případu českých operátorů.

ÚOHS prověřoval dosud neukončený proces vyjednávání a realizace sdílení síťové infrastruktury společností O2 a T-Mobile včetně zapojení společnosti Vodafone do tohoto vyjednávání od minulého roku. Vodafone totiž loni v květnu podal u úřadu stížnost na sdílení sítí O2 a T-Mobilu.

Právě začátkem května uzavřeli operátoři O2 a T-Mobile dohodu o sdílení vysílačů pro LTE. V roce 2013 se dohodli na sdílení sítí GSM a 3G. O2 přitom o sdílení jednalo původně právě s Vodafonem, ale nakonec dohoda padla, stejně jako předchozí jednání s T-Mobilem.

„Podklady, které jsme předali Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, jsou podle našeho názoru dostatečné, aby úřad mohl zahájit šetření pro možné porušení soutěžních předpisů,“ uvedl loni v červnu generální ředitel Vodafonu Balesh Sharma s tím, že pokud úřad nezačne věc prověřovat do poloviny měsíce, obrátí se Vodafone na Evropskou komisi (více zde).

Vodafone byl nakonec ještě týž měsíc přizván k jednání o společných sítích všech tří mobilních operátorů (více zde). Loni v září pak společnosti O2 a T-Mobile začaly pracovat i na sdílení sítí 2G a 3G v okresech Pardubice a Hradec Králové, Vodafone zůstal bokem (více se dočtete zde). Ke sdílení infrastruktury, které má z důvodu vidiny benefitů pro zákazníky i podporu Českého telekomunikačního úřadu (více zde), se operátoři rozhodli kvůli snížení nákladů.

I přestože se ÚOHS se stížností Vodafonu začal zabývat včas, dostává se případ nakonec právě k Evropské komisi. Úřad informoval, že bude DG Competition poskytovat při tomto šetření plnou součinnost.

„DG Competition totiž považuje za zásadní, aby v této oblasti nedocházelo k neprovázanému posuzování národních případů, které by nemuselo dostatečně zohlednit celou šíři unijního telekomunikačního trhu a ve svém důsledku mohlo vést k ovlivnění či narušení soutěže na telekomunikačních trzích v jednotlivých členských státech i celé EU,“ upřesnil předseda ÚOHS Petr Rafaj.