Volání a datování na dovolené je třeba dobře promyslet a vybrat vhodný produkt či tarif

Volání a datování na dovolené je třeba dobře promyslet a vybrat vhodný produkt či tarif | foto: Profimedia.cz

Příchozí hovory v roamingu zdarma. S mezinárodními SIM můžete ušetřit

  • 8
Mezinárodní karty umožňují uspořit alespoň část nákladů, spjatou s dovolenkovým telefonováním a surfováním. Zajímavé roamingové karty s bezplatnými příchozími hovory mají britská a americká čísla.

Roaming za poslední dobu velmi zlevnil, proto popularita mezinárodních roamingových karet poklesla. Stále se však mohou v některých případech vyplatit. Operátor Maxroam distribuuje svoji mezinárodní SIM kartu i prostřednictvím letecké společnosti Ryanair.

Nabízí pokrytí ve více než 230 zemích, i když bezplatné příchozí hovory jsou jen v malém procentu z nich. Oproti konkurentům můžete využívat i data. V nabídce je i speciální karta pro iPad.

Zajímavé jsou i ceny hovorů v rámci EU. Za 6 eur (asi 146 korun) měsíčně si na kartu můžete přidat i české číslo, takže vám mohou lidé volat na kontakt, který znají, za běžnou cenu svého tarifu. Celkově ale nejsou úspory nijak velké.

U Ryanairu můžeme v případě karty Maxroamu zcela pominout vstupní náklady, za 5 eur (plus poštovné) dostanete kartu a na ní dokonce desetieurový kredit. Ten můžete dobíjet prostřednictvím kreditních karet nebo účtu PayPal.

Hlavní devizou karty jsou příchozí hovory v evropských zemích zdarma. To s většinou českých operátorů nezískáte. U Vodafone World Roamingu je nejlevnější příchozí hovor v evropských zemích za 4,55 Kč, u O2 Smart Roamingu jste i ve vybraných zemích omezeni 30 minutami zdarma, poté stojí příchozí hovor 6 korun, u Eurotarifu máte možnost mít příchozí hovory za 4,59 korun.

T-Mobile pak má příchozí hovory v EU za 4,58 korun. S kartou tedy v tomto ohledu ušetříte, peníze za vás ale zaplatí lidé, kteří budou volat na zahraniční číslo karty. Tento nedostatek lze vyřešit výše zmíněným přidáním českého čísla.

Zajímavé jsou i poplatky za příchozí hovory v exotičtějších destinacích. Ve většině zemí platíte za příchozí hovor 38,31 korun za minutu, což je u vzdálenějších destinací levnější, než jsou ceny českých operátorů. Někde může karta vyjít ještě výhodněji. Například v Singapuru zaplatíte jen 21,44 koruny za minutu. Ovšem například v Malajsii, kam se vztahuje O2 Smart Roaming, je jeho cena 6 korun za minutu bezkonkurenční.

I Vodafone World Roaming může konkurovat. Za minutu příchozího hovoru do třetí zóny, kam patří většina asijských zemí, zaplatíte 35,30 korun. Egypt je dokonce ve druhé zóně a příchozí hovor tak stojí jen 17,66 korun za minutu. T-Mobile však již účtuje svým zákazníkům za příchozí hovor v těchto oblastech 42 korun, zde je tedy karta alespoň z pohledu volaného výhodnější.

Zajímavé je volání po Evropě za 29 centů při zakoupení přes Ryanair, tedy asi 8 korun za minutu. To je o hodně výhodnější cena, než nabízejí čeští operátoři. Volání z Evropy do zbytku světa je za o něco méně než dvojnásobek. Ceny volání mezi pro nás vzdálenými destinacemi jsou pak závislé na jejich vzdálenosti a mohou být výhodnější než s českými operátory.

Volání do Čech je pak většinou zase výhodnější s roamingem některého z našich operátorů. Například z Malajsie do Čech lze volat za necelá tři eura, tedy asi 72 korun. Tento hovor lze pořídit levněji u všech tří operátorů v rámci některého z roamingů.

Podobná situace je i u SMS. V porovnání s českými operátory i v exotičtějších destinacích ušetříte s Maxroamem maximálně okolo tří korun za zprávu.

Data zůstávají v Česku s balíčky výhodnější

Cena za MB dat v Evropě je relativně výhodná, stojí 99 centů, tedy asi 24 korun za MB. Balíček od O2 Eurodata, kde se za MB dostanete na necelá dvě koruny, je pochopitelně mnohem výhodnější. Jiná už může být situace za hranicemi Evropy. Obecně platí, že datovým balíčkům nemůže Maxroam konkurovat ani ve světě, ale pokud by někdo z nějakého důvodu preferoval placené datové přenosy, pak cena Maxroamu 217 korun za MB je levnější než cena českých operátorů.

Kartu Maxroam lze doporučit v Evropě díky příchozím hovorům zdarma a levnému volání po Evropě, a pak ještě ve speciálních případech potřeby hovoru mezi dvěma exotickými zeměmi. Kartu Maxroam lze srovnat například s produktem OneSimCard. Vstupní náklady jsou větší, za nejlevnější variantu zaplatíte 30 eur, ale výhodnější než u MaxTravelu mohou být některé odchozí hovory a poměrně zajímavý datový roaming.

Velmi záleží na tom, ve které zemi chcete data používat .