Komunikace prostřednictvím textových zpráv odbourává morální zásady. Ilustrační snímek

Komunikace prostřednictvím textových zpráv odbourává morální zásady. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Při psaní SMS jde morálka stranou. Lži jsou v nich mnohem snazší

  • 5
Jednáte-li s protistranou přes textové zprávy, s velkou pravděpodobností jste se již někdy stali obětí podvodu. Výzkum Sauderovy obchodní školy na University of British Columbia prokázal, že on-line komunikace napomáhá k podvodnému jednání.

"Lidé spolu komunikují mnoha způsoby, od Twitteru po Skype. Jelikož přichází stále nové možnosti on-line komunikace, je důležité znát i s tím spojená rizika," řekl profesor Donald Cenfetelli, jeden ze spoluautorů studie.

Do průzkumu, který vedl profesor David Jingjun Xu z Wichita State University, bylo zapojeno 170 studentů. Měli uskutečnit smyšlené akciové obchody, a to jednou ze čtyř možností: při osobním jednání, prostřednictvím video chatu, audio chatu či textových zpráv.

Studenti byli motivováni výší odměny, která činila až 50 dolarů. U makléřů byl zohledněn počet prodaných akcií, u kupujících pak hodnota zakoupených akcií. Makléři obdrželi ještě před zahájením obchodování důvěrnou informaci o polovičním propadu hodnoty akcií. Od kupujících, kteří tutéž informaci obdrželi až po uzavření obchodu, autoři studie následně zjišťovali, zda makléři využili při prodeji nějakou lest.

Analýza prokázala, že k podvodnému jednání se uchýlili nejvíce makléři, kteří obchodovali prostřednictvím textových zpráv. Riziko, že se kupující stali oběťmi podvodu, bylo v tomto případě o 95 % vyšší než u obchodování přes video chat. V porovnání s obchody uzavřenými při osobním setkání byly textové zprávy rizikovější o 31 % a o 18 % pak ve srovnání s obchody přes audio chat.

"Výsledky potvrzují, že anonymní technologie odbourávají morální zásady zúčastněných osob," dodal profesor Karl Aquino, spoluautor studie.