Elektrická síť v Indii

Elektrická síť v Indii | foto: Profimedia.cz

Chtěl si jen zatelefonovat z terasy. Tělem mu prošel proud vysokého napětí

  • 64
Měl to být hovor, jakých do té doby učinil stovky, možná i tisíce. Téměř osudným se však muži z Indie stalo loni v srpnu rozhodnutí zatelefonovat si z terasy domu, nad jehož střechou vedou dráty vysokého napětí. Ve zlomku vteřiny mu tělem projel proud o napětí 11 tisíc voltů.

"Venku byla tma a muž nebyl příliš dobře obeznámen s tím, že v blízkosti střechy domu vede nadzemní vedení vysokého napětí, kterým proudí 11 tisíc voltů. Elektromagnetické pole mobilního telefonu se tak během chvíle propojilo s magnetickým polem drátů vysokého napětí," popsal nehodu poradce z plastické a estetické chirurgie kliniky Ganga Ram S. S. Gamghir.

Příčinou nehody, která se stala začátkem loňského srpna v Gválijaru v indickém spolkovém státě Madhjapradéš, mohla být indická elektrorozvodná síť. Ta je totiž velmi zastaralá a izolace drátů tak mohla být i silně narušena. Není výjimkou, kdy mezi domy vede obrovské množství různě natažených drátů. Při vyšší vzdušné vlhkosti pak není nouze o zkraty a elektrické oblouky.

Tělem muže ve zlomku sekundy prošel proud o napětí 11 tisíc voltů. "Do jeho těla vstoupil mobilem přes ucho a uzemněn byl přes třísla," dodal doktor Gamghir. Muže, který podle svých slov v osudnou chvíli doslova přelstil smrt, mají doktoři za dítě štěstěny. Během osmiměsíčního léčení nicméně prodělal již deset plastických operací a další jsou naplánovány.

A ač byl po zásahu elektrickým proudem 45 minut v bezvědomí a utrpěl popáleniny třetího stupně na pravé tváři a v oblasti třísel, může mluvit opravdu o štěstí.

Častější příčinou zranění jsou vadné nabíječky

Například loni v červenci zemřela po zásahu elektrickým proudem třiadvacetiletá letuška Ma Ailun ze Sin-ťiangu. Osudným se jí stalo přijetí hovoru na dobíjejícím se iPhonu 5. Následně se rozjely horlivé debaty o používání neoriginálního příslušenství k mobilům, jako jsou nabíječky či baterie. Sestra zesnulé ženy však na čínském blogu Sina Weibo uvedla, že v době neštěstí byla používána originální nabíječka.

I sám Apple pak čínské uživatele vyzval, aby používali pouze originální nabíječky. Za donesenou neoriginální nabíječku dokonce nabízí slevu z ceny originálního zařízení. Ani to však zjevně některé uživatele nepřesvědčí.

Poslední případ, kdy příčinou vážného zranění bylo použití neoriginální nabíječky k iPhonu, se stal v Minnesotě. Tim Tyrrell chtěl při koupi náhradní nabíječky k iPhonu 5 ušetřit. Na aukčním portálu eBay si tak za 10 dolarů (za zhruba 200 korun), tedy přibližně třetinovou cenu originálního kusu, pořídil sadu hned dvou nabíječek (standardní a do auta).

Osudnou se mu stala chvíle, kdy neoriginální nabíječku připojil k zásuvce. V tu chvíli totiž explodovala a elektrický proud Tyrrella vážně popálil na ruce. Následná hospitalizace v nemocnici si vyžádala více než týden. Rána se totiž zanítila a zotavení zkomplikovala cukrovka, kterou muž trpí. Dosud podstoupil čtyři operace.