Na jaké platformě jsou stabilnější aplikace? Výsledky je třeba správně interpretovat.

Na jaké platformě jsou stabilnější aplikace? Výsledky je třeba správně interpretovat. | foto: itnreviews.com, Mobil.iDNES.cz

Překvapení: Aplikace pro iPhone padají častěji než ty pro Android

  • 264
Platforma iOS byla v obecném povědomí vždy brána jako ta se stabilnějšími aplikacemi, kdy je každá z nich před nahráním na App Store pečlivě kontrolována. Podle zjištění společnosti Crittercism je to naopak operační systém Android, který prokázal větší stabilitu aplikací. Jenže statistiku je třeba brát i v širších souvislostech.

Pokud bychom rozlišovali jednotlivé verze operačních systému, tak v současné době je na trhu celkem 23 různých verzí iOS a 33 verzí Androidu. To způsobuje vrásky na tvářích vývojářů, kteří by měli svoje aplikace odladit. Ne vždy se je ale podaří otestovat a důsledkem může být násilné ukončení aplikace operačním systémem. Důvodů k pádu aplikace může být celá řada.

Stabilita Android a iOS

Výzkumníci mají peníze od Googlu

Nutno podotknout, že startup Crittercism získal v polovině loňského roku finance i z fondu společnosti Google.

Společnost Crittercism, specializující se na hlášení podobných závad a celkově uživatelskou podporu, přišla se statistikami, z nichž vyplývá, že aplikace jsou na Androidu stabilnější. A to i přes otevřenost a velmi často zmiňovanou roztříštěnost operačního systému. Crittercism používá pro zjišťování službu, kterou musejí využívat jednotlivé aplikace. Během daného období mezi loňským listopadem a prosincem loňského roku bylo sledováno na 214 milionů spuštění aplikací.

Spouštění navíc byla rozdělena do tří kategorií. Celkově není počet pádů nijak dramatický a ani samotný rozdíl mezi iOS a Androidem není natolik propastný. V jedné z kategorií bylo ukončeno 3,66 procent aplikací u iOS a 2,97 procent u androidu. V ostatních kategoriích opět zvítězil android zhruba o jedno procento.

Stabilita Android a iOS

Daleko zajímavější je pohled na jednotlivé verze operačních systémů. Zde se daleko více ukazuje odladěnost a stabilita aplikací na androidu, kde se počet pádů vyšplhal nejvíce u verze 2.3.3 s necelými čtyřmi procenty. Naopak u iOS nejhůře dopadla verze 5.0.1 s téměř 30 procenty pádů. Chybovost této verze operačního systému od Apple byla jedním z hlavních podzimních událostí. Potěšující je fakt, že u zbylých verzí, ať už iOS nebo androidu, se počet pádů pohybuje v desetinách nebo maximálně jednotkách procent.

Nic však není natolik černobílé, jak by se mohlo zdát, a uvedené statistiky je nutné brát v širších souvislostech. Platformě iOS značně uškodilo vydání zmiňované verze 5.0.1 právě v období tohoto sledování. Naopak v tu samou dobu nebyla ještě natolik rozšířená verze Android 4.x, která dopadla ve statistikách nejhůře. Důležitý je rovněž fakt, že vývojáři mohou na Android Market nahrávat aktualizace svých aplikací daleko rychleji (prakticky okamžitě) než v případě App Store, kde musí být každý update schválen, což trvá někdy několik dní nebo dokonce týdnů.