Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Přehled telefonů, které lze odblokovat

aktualizováno 
V pravidelném čtvrtletním intervalu vám přinášíme přehled telefonů, které lze momentálně odblokovat, přehrát jejich firmware či jejich menu doplnit o český jazyk. Většinu telefonů je v současnosti možné odblokovat bez problémů, v některých případech však musíte počítat s komplikacemi.

Přehledu telefonů, které lze odblokovat, se věnujeme pravidelně každé čtvrtletí. Nyní, v čase dovolených a častých výjezdů do zahraničí, si můžete zkontrolovat, či váš blokovaný telefon bude možné uvolnit pro použití v síti libovolného operátora, nebo si naopak před odjezdem můžete zjistit, zda se vám vyplatí přivézt z dovolené suvenýr v podobě mobilního telefonu. V některých zemích je výhodnější investovat do předplacené karty než využívat tuzemskou v roamingu. Místo samotné karty si také můžete zakoupit celou předplacenou sadu a telefon vám může dobře sloužit i nadále. Stejně tak můžete v zahraničí narazit na výjimečnou koupi nějakého typu mobilního telefonu. Pokud by vám v něm chyběla čeština, opět je tu náš přehled, v kterém najdete, do jakého telefonu ji lze v tuzemských podmínkách nechat dohrát.

Současná situace na trhu neautorizovaných servisů a specializovaných odblokovávačů je nanejvýš příznivá. Konkurence je obrovská, a proto jdou ceny za odblokování telefonů postupně dolů. Pokud však nechcete o svého miláčka navždy přijít, je dobré se v široké nabídce dobře zorientovat, protože ne každý „odborník“ má opravdu dobrou praxi a dokáže za svou práci ručit. Pokud nevíte, kde odblokovávače hledat a nechce se vám běhat po městečkách, městech či velkoměstech, navštivte náš systém Jarmark, kde většina těch významnějších firem v oboru pravidelně inzeruje. Dobrou volbou může být i doporučení známých, kteří již proceduru odblokování někdy absolvovali. Nedoporučujeme, abyste se o odblokování pokoušeli sami v domácích podmínkách, i když v dnešní době je již velká část potřebného softwaru volně dostupná. Cena za odblokování by se ve většině případů měla pohybovat okolo 400 Kč, u starších modelů telefonů by vám mohlo stačit i méně než polovina této částky. Podobnou sumu si účtují v servisech i za dohrání českého jazyka, slovníku T9 nebo jen změny firmwaru telefonu, což spolu velmi často přímo souvisí. Slevu pak můžete získat, když budete požadovat všechny výše uvedené úkony najednou. Pamatujte však, že ceny jsou smluvní a můžou se podle regionů velmi lišit. Nešetřete za každou cenu, podezřele nízká částka za tyto služby může indikovat nezkušeného odblokovávače, ale na druhou stranu se může jednat pouze o důsledek konkurenčního boje.

Připomínáme, že odblokování telefonu je považováno za neodborný zásah do telefonu a po jeho provedení pozbývá platnosti záruka na přístroj. Legálně odblokovat telefon v současné době nelze, operátor tuto službu provede jen po uplynutí závazku na dobu určitou a v tu chvíli stejně již telefon v záruce nebude. Odblokovaný telefon v servisu poznají a záleží jen na benevolenci pracovníků, jestli vám záruku uznají, nebo nikoliv. Je to loterie, s kterou musíte počítat, a to často i u telefonů, které pocházejí z předplacených sad, ale prodejce je nabízí samostatně a již při prodeji jako neblokované. V tomto případě předejte telefon do záruční opravy tam, kde jste jej zakoupili. Taktéž opět připomínáme, že neschvalujeme změnu výrobního čísla telefonu (IMEI), které lze bohužel v současnosti provést u většiny telefonů dostupných na trhu bez větších problémů. Změna IMEI většinou signalizuje pokus o legalizaci telefonu, který byl ukraden, a proto by tuto službu měla většina solidních firem odmítnout udělat, i když by ji bez problémů zvládli. Databázi ukradených telefonů vede v současnosti jen společnost Eurotel a univerzální blacklist kradených telefonů i s údaji tohoto operátora pak najdete na našich stránkách.

Změna firmwaru telefonu nemusí být jen z důvodu odstranění chyb přístroje, ale můžete díky ní získat i některé nové funkce. O vylepšení telefonů Motorola se dočtete v tomto článku, v případě telefonů Nokia doporučujeme článek o vylepšení modelu 3310, nebo informace o možnosti dohrání českého slovníku T9 do starších modelů, jako je Nokia 3210, 7110, 8850 a další. Nový firmware se pak může hodit i pro majitele telefonů značky Alcatel. Nové funkce lze získat u modelů 500/701 a starší low-endové řady 301/2/3. Všechny tyto operace vám v autorizovaném servisu neprovedou, takže je budete muset podstoupit u odblokovávačů či v neautorizovaných servisech. Cena by měla být stejná jako u samotného přehrání firmware telefonu, většinou se stejně o nic jiného nejedná.

V této chvíli lze odblokovat téměř každý telefon na trhu. V posledních měsících umí stále více servisů odblokovat i nejnovější telefony Nokia (8310, 6510, 6310 a další), které ještě v prvním čtvrtletí letošního roku běžně odblokovat nešlo. Stejně tak lze dnes bez problémů odblokovat všechny telefony Motorola, včetně novinek, jako jsou V70, V60i nebo V66i. Na našem trhu stále populárnější telefony Samsung taktéž není problém nechat odblokovat, pouze u novinek, jako je model T100 nebo S100, to zatím nelze běžně provést, i když i u nich je to jen otázka dnů. Podle našeho průzkumu mohou nastat problémy u telefonů Sony Ericsson, a to konkrétně jen u modelů R600 a T66, které běžně odblokovat nelze. Naopak u všech ostatních modelů s tímto zásahem problémy nejsou. Z novinek pak lze dále odblokovat třeba nové Philipsy Fisio 820 a 620, které se v zahraničí již prodávají, nebo i většinu modelů značky Sagem, i když v jejich případě asi neuspějete u každého. To samé platí pro některé exotické značky mobilních telefonů, na které u nás není dostupný potřebný software pro jednoduché odblokování po připojení telefonu k počítači. V těchto případech musí servisní technik provést zásah uvnitř telefonu, což zvyšuje cenu operace a zužuje okruh servisů schopných tuto operaci provést. U méně obvyklých značek, jako jsou Maxony, Telity, Triumy (mimo modelů Aria, Mars a Neptun, které lze odblokovat běžně bez problémů), či telefonů značek Nec a Benefon budete muset servis hledat. Stejně tak je pravděpodobné, že pro tyto telefony neexistuje české menu, i když výjimky existují. Pokud si chcete přivézt nějaký exotický telefon z dovolené, dobře vybírejte, některé modely (především ty novější) u nás zatím nelze odblokovat. Raději se pokuste zajistit jeho odblokování přímo v zemi, kde jste jej zakoupili. V některých zemích západní Evropy ale není tato operace povolena, takže ani tam nemusíte uspět.

V následující tabulce naleznete většinu běžně dostupných telefonů na našem trhu a některé značky, které lze běžně zakoupit jinde v Evropě. Starší telefony, které již nejsou uvedeny v tabulce, by měly jít odblokovat bez problémů.

Značka: Model: Odblok FW Čeština T9
Alcatel 511 Ano Ano Ano Ano (Zi)
501 Ano Ano Ano Ano (Zi)
701 Ano Ano Ano Ano (Zi)
30X Ano Ano Ano Ano (Zi)
311 Ano Ano Ano Ano (Zi)
Benefon Twin Ano Ano Ano ?
Q Ano Ano Ano ?
Esc Ano Ano Ano ?
Bosch Všechny Ano Ano Ano Ne
Ericsson T20s Ano Ano Ano Ne
A2628 Ano Ano Ano Ne
T39 Ano Ano Ano Ano
R520 Ano Ano Ano Ano
T68(i) Ano Ano Ano Ano
R600 Ano* Ano* Ano* Ano*
T65 Ano Ano Ano Ano
T66 Ano* Ano* Ano* Ano*
Maxon Všechny ? ? ? Ne
Motorola T/V2288 Ano Ano Ano Ne (iTap)
Accompli 008 Ano Ano Ano Ne (iTap)
T250 Ano Ano Ano Ne (iTap)
T260 Ano Ano Ano Ne (iTap)
T191 Ano Ano Ano Ne (iTap)
T192 Ano Ano Ano Ne (iTap)
V70 Ano Ano Ano Ne (iTap)
V60(i) Ano Ano Ano Ne (iTap)
V66(i) Ano Ano Ano Ne (iTap)
T280 Ano Ano Ano Ne (iTap)
T205 Ano Ano Ano Ne (iTap)
NEC do DB4500 Ano Ano Ano Ne
Nokia 3310 Ano Ano Ano Ano
3330 Ano Ano Ano Ano
3410 Ano Ano Ano Ano
3510 Ano Ano Ano Ano
6210 Ano Ano Ano Ano
6310(i) Ano Ano Ano Ano
8210 Ano Ano Ano Ne
8310 Ano Ano Ano Ano
8910 Ano Ano Ano Ano
5210 Ano Ano Ano Ano
5510 Ano Ano Ano Ano
6510 Ano Ano Ano Ano
Panasonic GD93 Ano Ano Ano Ne
GD95 Ano Ano Ano Ano
GD75 Ano Ano Ano Ano
GD35 Ano Ano Ano Ne
GD30 Ano Ano Ano Ne
Philips Azalis 238 Ano Ano Ano Ne
Azalis 268 Ano Ano Ano Ne
Fisio 620 Ano Ano Ano ?
Fisio 820 Ano Ano Ano ?
Azalis 288 Ano Ano Ano Ne
Xenium 9@9 Ano Ano Ano Ne
Fisio 311 Ano Ano Ano Ne
Sagem Všechny Ano Ano Ano ?
Samsung R210s Ano Ano Ano Ne
A300 Ano Ano Ano Ne
T100 Ano* Ano* Ano* Ne
S100 Ano* Ano* Ano* Ne
Q100 Ano Ano Ano Ne
A400 Ano Ano Ano Ne
N100 Ano Ano Ano Ne
Sony J5/J6 Ano Ano Ano Ano
J7/J70 Ano Ano Ano Ano
Z5 Ano Ano Ano ?
Z7 Ano Ano Ano Ano
Siemens C45 Ano Ano Ano Ano
S45/ME45 Ano Ano Ano Ano
M50/MT50 Ano Ano Ano Ano
SL45(i) Ano Ano Ano Ano
SL42 Ano Ano Ano Ano
S40 Ano Ano Ano Ne
C/M30 Ano Ano Ano Ne
C/M/S/35 Ano Ano Ano Ne
Trium Mars Ano Ano Ano Ne
Aria Ano Ano Ano Ne
Eclipse ? ? ? Ne
Mondo ? ? ? Ne
Sirius ? ? ? Ne
Telit Všechny ? ? ? ?

 

Článek byl připraven ve spolupráci se společnostmi Asfix a SF2.

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační snímek
Úřad chce regulovat mobilní trh. Může to zlevnit volání a rychlá data

Podle Českého telekomunikačního úřadu na trhu nefunguje hospodářská soutěž. Regulaci však bude předcházet veřejná konzultace a následně analýza trhu. Výsledky...  celý článek

Nokia 8
Nejlepší Nokia 8 má skvělý výkon a je to první „obojíčkový“ smartphone

Nový vlastník značky Nokia konečně představil svůj top model. Novinka s označením 8 je špičkový smartphone, který ctí tradice. Nemá displej přes celé čelo, ale...  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

Zatímco Apple rychle posiluje, Samsung pozvolna ztrácí své pozice
Nejprodávanější modely smartphonů na světě. Apple se směje zbytku světa

Je to krutá podívaná pro výrobce smartphonů s Androidem. Ať se snaží jakkoliv, tak první příčky okupují dva iPhony. Ty se prodávají už skoro rok a designově to...  celý článek

Další z rubriky

Systém watchOS 4 pro hodinky Apple Watch.
Hodinky od Applu mají být nezávislé. Už nebudou potřebovat iPhone

Apple plánuje do konce letošního roku představit verzi svých chytrých hodinek, která se bude moci připojit přímo k mobilní síti. Chce tak snížit závislost...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek
Soutěž: vyhrajte první český elektrokočárek

Pohon, světla, automatické houpání a ohřívač stravy vám usnadní každý výlet.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.