Samsung podle soudkyně porušil použitou predikcí patentem chráněnou technologii Applu.

Samsung podle soudkyně porušil použitou predikcí patentem chráněnou technologii Applu. | foto: Mobil.iDNES.cz

Když za vás samsung dopisuje text, porušuje patent Applu

  • 20
Predikce, tedy automatické dokončování textu, která má uživateli usnadnit zadávání textu nejen při psaní SMS, bude patrně dalším bodem soudního sporu mezi Applem a Samsungem. Podle soudkyně prý jihokorejská společnost použitou predikcí porušila patentem chráněnou technologii Applu.

Rozhodnutí, které podle zpravodajského portálu BBC vynesla soudkyně Lucy Kohová bez soudního procesu, se týká vynálezu popisujícího způsob, jak mohou zařízení s dotykovým displejem navrhovat dokončení slov podle uživatelem rozepsaného textu. Apple si technologii nechal poprvé patentovat v lednu 2007, několik dní předtím, než tehdejší šéf Applu Steve Jobs představil první chytrý telefon iPhone.

Samsung později tvrdil, že tento patent se vztahuje jen na telefony a počítačové tablety s fyzickou klávesnicí. Podle soudkyně však Apple výslovně zmínil, že funkci lze využívat pomocí virtuální dotykové klávesnice.

Predikce jako taková přitom nebyla v době představení iPhonu ničím novým. Nejpopulárnějším slovníkem je T9 od společnosti Tegic Communications, která žádost na americký patentový úřad podala v červenci 1995. Nejčastěji se s ním setkali uživatelé telefonů Nokia, Sony Ericsson, Siemens a používal jej i Samsung. Například Alcatel používal vlastní slovník Zi, slovník Motoroly nesl název iTAP.

Slovník T9 obsahující 10 tisíc slov, přitom dlouho nepodporoval češtinu, při první možnosti její implementace do telefonů Nokia museli někteří uživatelé navíc počítat se ztrátou záruky (více čtěte zde). Automatické našeptávání textu má však i své stinné stránky. Australská studie z roku 2009 prokázala, že je tato funkce škodlivá pro děti. Její využití je prý nenutí tolik přemýšlet, dělají pak obecně víc chyb.

Kohová, která řešila i dřívější spory obou společností, také Samsungu upřela možnost prohlásit, že Apple porušil jednu z jeho technologií synchronizace, která zajišťuje přístup k videu nebo k hudbě z různých zařízení na různých místech. Jihokorejská firma podle ní nebyla první, kdo si tento nápad nechal patentovat.

Verdikt by se podle BBC mohl dotknout soudu, který má začít 31. března. Apple by před soud mohl přijít s pěti případy obvinění z porušení patentů, zatímco Samsung se čtyřmi.

Výroky Kohové by se mohly dotknout i blížícího se vyjednávání o urovnání patentových sporů mezi oběma výrobci, jehož možnost podle agentury AP vyplývá ze soudních dokumentů. Nejde přitom o první pokus o smír. Právě Kohová loni v dubnu nařídila oběma stranám schůzku, na níž měly společnosti zakopat válečnou sekeru (více se dočtete zde).

Podle expertky Vicki Salmonové by však rozhodnutí Kohové mohlo ovlivnit "jakoukoli mobilní společnost, která používá funkci automatického dokončování". Vztahovat by se mohlo i na novější výrobky Samsungu, bude však záležet na tom, jestli používají stejnou technologii.

,