Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Pražany čeká nová služba úhrady MHD mobilem. Nabídne i vícedenní jízdenky

  • 24
Obyvatelé a návštěvníci hlavního města Prahy dostanou novou možnost, jak zaplatit za jízdné v MHD mobilem. Do metropole míří patentovaná elektronická peněženka, která rozšíří nabídku datových cestovních dokladů.

Podle Ondřeje Pečeného z Dopravních podniků hl.m. Prahy nová služba rozšíří nabídku cestovních dokladů: "Mobilní peněženka umožní nákup dalších typů jízdních dokladů: jedná se kromě klasické jízdenky za 26 Kč také o jednodenní, třídenní a třicetidenní jízdenku dle platných tarifů."

Kdo by čekal levnější jízdné, bude prý zklamán. Pečený uvedl, že prostor ke snížení jízdného aplikace nenabízí. "Cena bude respektovat současné platné tarify jízdného," dodal Martin Cechl, ředitel firmy Direct pay, která službu elektronické peněženky s obchodním názvem DZone provozuje.

Oficiálně chtějí firmy novou metodu nákupu cestovních dokladů v Praze představit již za pár dní. SMS jízdenka zůstane i nadále zachována.

Jak to funguje?

Mobilní peněženka vyžaduje instalaci aplikace DZone a aktivní datovou službu "internet v mobilu". Podrobný návod ke stažení aplikace i ke vhodnému nastavení telefonu naleznete ZDE.

Po instalaci aplikace si zvolíte své osobní číslo TPIN, které budete poté používat pro potvrzení jednotlivých plateb. TPIN je čtyřmístné bezpečnostní heslo podobné PIN číslu na kreditní kartě.

Po úspěšné registraci je třeba nabít svůj elektronický účet. Nejsnazší je převod z bankovního účtu. Seznam možností i podrobný návod nabízejí stránky DZone.cz.

Jízdenka se objednává přímo v aplikaci DZone a na základě ověření klienta číslem TPIN se odečítají peníze z virtuálního účtu, neposíláte SMS.

Mobilní peněženka funguje na principu virtuálního účtu, ze kterého se nákupem vybraných služeb přímo v aplikaci instalované v mobilním telefonu odečítají peníze. V Praze s ní půjdou hradit prozatím jen jízdenky na MHD. "Kromě jízdného ale samozřejmě mobilní peněženka nabízí celou řadu dalších možností různých plateb," upozornil Cechl.

Nová metoda se vyplatí zejména cestujícím, kteří služeb MHD využívají častěji, a přesto se jim ještě nevyplatí nákup časového kuponu.

Oproti stávající SMS jízdence se kromě ceny jízdného hradí i poplatky za přenesená data, která pro svou činnost aplikace potřebuje. "Při vhodném nastavení balíčku dat u mobilního operátora tady ale hovoříme v řádech jednotek korun měsíčně," upozornil Cechl. Za objednání aplikace přes SMS se pak platí šest korun, zdarma ji lze stáhnout přímo na internetu. Používání aplikace mobilní peněženky je už zdarma.

Služba mobilní peněženky se začátkem května představila v Českých Budějovicích a v budoucnu se objeví i jinde, například v Liberci. Jediná aplikace nainstalovaná v mobilním telefonu tak umožní lidem platit za vybrané služby ve třech českých městech. Kromě stávajících služeb, jako je úhrada jízdného či poplatků za parkování, aplikace DZone umožňuje i rozšíření o úhradu za kulturní akci atp. - čtěte V Budějovicích lze nově platit za MHD a parkování mobilem

Společnost Direct pay je strategickým členem aliance firem společně se společnostmi Crowsnest a Erika. Tato aliance mimo jiné stojí i za velmi úspěšnou službou prodeje jízdného prostřednictvím SMS zpráv (tzv. SMS jízdenka) v Praze. Mobilní platby přes SMS provozuje aliance i v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích či v Děčíně. Nově zaváděná aplikace DZone pro mobilní platby je českým patentem ucházejícím se i o evropská patentová práva.