Navigační systém Galileo

Navigační systém Galileo | foto: ESA

Praha má být středem euronavigace

  • 8
Už za dva týdny se rozhodne, jestli se Praha stane novým sídlem agentury, která bude zajišťovat provoz evropského navigačního družicového systému Galileo. Z jednoho domu v pražských Holešovicích by vědci ovládali třicítku družic.

Díky těmto družicím budou navigace do aut ještě přesnější, budeme moci jejich pomocí vybírat mýtné či zaměřovat pozemky. Administrativní budova je velmi vhodná svou prostorností, umístěním i tím, že je okamžitě k mání. Nyní zde sedí úředníci ministerstva financí a Úřadu vlády, kteří by ji po kladném rozhodnutí hned opustili.

Česko budovu Unii nabízí za symbolický nájem 1 euro ročně v prvních pěti letech. Galileo, modernější obdoba amerického vojenského systému GPS, má podle očekávání vydělávat miliony eur, jeho služby by měly za poplatek využívat telekomunikační firmy či dopravní společnosti.

Nevýhodou holešovické budovy mohou být omezené možnosti ochrany, třeba před teroristickými útoky. Zdejší pracovníci budou mít přístup k citlivým údajům a i napojení na letecký provoz a satelitní komunikaci je velmi citlivou oblastí.

O sídle agentury rozhodne Unie za dva týdny, nyní zatím sídlí provizorně v Bruselu. Usiluje o něj také Malta či Slovinsko, zájem mají i Francie, Německo a Itálie. Praha je údajně favoritem.

V říjnu za ni v Bruselu lobboval premiér Petr Nečas a podporu mu slíbil i prezident EU Herman Van Rompuy. "Podporuje názor, že sídla institucí mají být v nových členských zemích," uvedl Nečas. Pro Prahu by to byla prestižní záležitost, ale také šance podílet se na vývoji kosmických technologií.

"České vědě to umožní představit její výsledky," říká Václav Kobera z ministerstva dopravy.

Nový evropský navigační systém má však kromě příznivců i řadu odpůrců. Ti mu vytýkají, že je zbytečný, protože zdvojuje již fungující GPS. A také že za satelity a jejich provoz vyhodí Evropa bezdůvodně miliardy eur.

Systém GPS (Spojené státy) Galileo (Evropská unie) Glonass (Rusko)
Počet satelitů 24 30 24
Přesnost měření 5-15 m pod 4 m 57-70 m
Přesnost určení výšky 15-20 m pod 8 m asi 70 m

Vedení Evropské unie oponuje, že systém je přesto potřebný. Vysvětluje to tím, že EU nemůže být závislá na americké a původně vojenské navigaci GPS, jejíž přesnost mohou Spojené státy kdykoliv bez varování snížit, nebo ji dokonce vypnout (například pokud by jim hrozil útok). Galileo má být na rozdíl od GPS civilní služba, jejíž dostupnost bude garantována všem a za všech okolností.

Galieo by mohlo být šancí pro české vědce, univerzity a výzkumné ústavy.O vítězství Prahy v boji o Galileo už nepochybuje třeba jeden z největších světových hráčů v oboru, letecká a zbrojní společnost EADS Astrium, jež spolupracuje s Evropskou vesmírnou agenturou. Již v srpnu v Česku založila svou odnož a slibuje spolupráci s místními firmami.

Martin Šunkevič z České kosmické kanceláře však příliš nevěří tomu, že v agentuře najde místo hodně českých expertů. "Z Bruselu se sem patrně přesune zhruba šedesát expertů," vysvětluje. "Musíme však využít šanci a třeba pořádat kongresy nebo jakýsi inkubátor pro firmy v oboru," dodává. Pracovníci z Česka však mají šanci obsadit desítky méně odborně zaměřených míst placených v eurech.

,