Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

PRÁCE S QuickSheetem

aktualizováno 
QuickSheet – popis programu.
OBRAZOVKA LISTU SEŠITU

Po vytvoření nového sešitu (a jeho následném otevření) nebo otevření existujícího sešitu se objeví obrazovka zobrazující jeden list z vybraného sešitu.

Obrazovka sešitu
Obrazovka listu je rozdělena na tři části:

 • HORNÍ STAVOVÝ ŘÁDEK


  Obrazovka sešitu
  • V levém rohu zobrazuje jméno sešitu (bílá písmena na černém podkladu).

  • Pokud je nutno zobrazit průběh složitějšího výpočtu, zobrazí se indikátor přepočítávání, místo jména sešitu. Jméno sešitu se opět obnoví, jakmile se výpočet dokončí

  • V pravém rohu pak zajišťuje přístup k jednotlivým listům sešitu s tím, že zobrazuje právě nastavený. Při prvním spuštění se vytvoří automaticky list se jménem "01 Sheet1". Pokud v seznamu listů vyberete položku "Edit Categories", můžete si přidat, smazat nebo přejmenovat svůj vlastní list.

   Speciálním listem je list s názvem Clipboard. Tento list nemůžete používat, přejmenovat nebo smazat.

   POZNÁMKA:
   QuickSheet řadí jména listů automaticky podle abecedy. Mnohdy se stane, že abecední pořadí listů neodpovídá Vašemu požadavku na pořadí. Chcete-li seřadit listy podle svého pořadí, pojmenujte je tak, že na začátku názvu listu pouřijete čísla:

   • 01_Ceník
   • 02_Nákup
   • 03_Evidence výdajů • STŘEDNÍ ČÁST OKNA SEŠITU

  Pracovní plocha QuickSheetu zobrazuje pracovní plochu s buňkami a představuje interaktivní rolovací okno ve Vašem sešitu.

  V tomto okně můžete změnit šířku prvních dvaceti sloupců, pomocí menu pro sloupce (obrázek vpravo).

  Dále se dá nastavit zobrazování Gridlines, oddělovače buňek (v menu Options)


  Menu pro řádky Menu pro sloupce


  Každý řádek nebo sloupec má své záhlaví. Záhlaví sloupců je označeno písmeny a záhlaví řádku čísly. Obsah záhlaví nelze měnit, takže nepřečíslujete číslo řádku. Pokud ukážete tužkou na toto záhlaví, rozvine se lokální menu a to s obsahem, závisejícím na tom, které záhlaví jste vybrali.

  Menu pro celý sešit


  Pokud ukážete tužkou do místa, kde se stýká záhlaví řádků a sloupců, zobrazí se menu pro list


  Význam položek:

  • Select - vybere řádek, sloupec nebo všechna data v sešitu
  • Copy - zkopíruje řádek, sloupec nebo všechna data v sešitu
  • Paste - vloží předchozí zkopírované řádky, sloupce nebo všechna data ze sešitu
  • Clear - vymaže obsah řádku, sloupce nebo všechna data v buňkách, ale ponechá její formát. Nebudou smazána data ve "Frozen" řádcích a sloupcích
  • Insert - vloží prázdný řádek nebo sloupec
  • Delete - smaže řádek, sloupec nebo všechna data v sešitu
  • Freeze - pozastaví vybranému sloupci (a všem vlevo) nebo řádku (a všem nad) nebo obojí proti posouvání při rolování okna
  • Widen - rozšíří vybraný sloupec o jeden znak
  • Narrow - zúží vybraný sloupec o jeden znak • SPODNÍ ČÁST OBRAZOVKY

  obsahuje editační plochu pro zadávání dat, vzorců, funkcí, stylů, navigační šipky pro pohyb po buňkách, indikátor změny dat v listuEDITACE

Dolní část obrazovky QuickShhetu, jak už bylo řečeno, je určena pro zápis a úpravu dat v buňkách. V pravé části pak najdete prvky pro ovládání a pohyb po listu,. tzv. navigační šipky. V levé pak prostor pro výběr stylů pro buňky.

ZMĚNA STYLU

Pokud poprvé spustíte QuickSheet a otevřete list, v editační ploše vlevo najdete tučné písmeno N. Toto písmeno je prvním písmenem stylu, který je nastaven pro danou buňku.

Pokud ukážete tužkou na toto písmeno, rozvine se lokální menu se seznamem nadefinovaných stylů, jak ukazuje obrázek:
Výběr ze seznamů stylů

 1. Tyto styly si můžete sami nadefinovat a pojmenovat.
 2. Každý sešit má svůj seznam stylů
 3. Chcete-li si vytvořit svůj vlastní styl, ukažte v menu na položku Edit Styles....
 4. Pokud chcete pro buňku vybrat jiný styl, ukažte na něj v menu.
 5. Další možností je nastavení formátu buňky bez použití stylu. Toto nastavení můžete provést přes menu Options, Formating.

Existují tedy dvě možné cesty, jak nastavit formát buňky:

 • Buď pomocí menu Stylů
 • Pomocí menu Options, Formating.

Základní rozdíl je v tom, že pokud použijete menu Stylů a v něm vyberete Edit Styles... a tam upravíte formát pro danou buňku, nejste dotázáni zda chcete změnu v provedeném stylu uložit a parametry stylu se uloží automaticky.

Ve druhém případě, použijete-li menu Options, Formating, jste dotázáni, zda změny, které jste provedli na stylu mají být do stylu zapsány nebo jestli chcete vytvořit styl nový právě s těmito změnami.

AKTUÁLNÍ BUŇKA

Dvě rovnoběžné tečkované čáry v editační ploše slouží pro zadávání dat, vzorců, funkcí, stylů a zároveň zobrazují obsah aktuální buňky, na které máte umístěn kurzor. Pro zadávání dat do buněk můžete samozřejmě použít i OnScreen klávesnice.

SEZNAM FUNKCÍ

Abyste si nemuseli pamatovat všechny funkce, nabízí QuickSheet pomůcku, která automaticky zobrazí jejich seznam. Stačí, když v editační ploše ukážete na černou trojúhelníkovou šipku dolů. Ta zajistí zobrazení seznamu funkcí. Pokud si nějakou funkci vyberete, automaticky se vloží do editační plochy buňky a QuickSheet čeká na zadání argumentů pro tuto funkci.

Výběr ze seznamů funkcí


INDIKÁTOR STAVU

Pod šipkou pro zobrazení seznamu funkcí naleznete indikátor stavu. Tento indikátor již znáte a říká Vám, zda máte aktivovánu klávesu Shift, Extended Shift nebo dokonce aktivovánu funkci CAPSLock.

Indikátor stavu Shift, CAPS

EDIT INDIKÁTOR V LISTU

Úplně v levém dolním rohu najdete indikátor editace v listu. Pokud svítí, pak provádíte v listu kopírování nebo vyjmutí Pokud ne, pak kopírujete nebo vkládáte v řádku pro psaní vzorců a funkcí.


INDIKÁTOR AUTOMATICKÉHO PŘEPOČTU

Pokud máte v Options, Properties... vypnutou funkci Auto-recalc (výhodné pro rozsáhlé tabulky), zobrazí se prozměnu úplně v pravém dolním rohu znak (malá hvězdička) vypnutí funkce Auto-recalc.

Vypnutí této funkce je velice nebezpečné (ale mnohdy nezbytné). Stačí zapomenout a výsledky nevyjdou správně. Pokud tedy máte tuto funkci vypnutou a změníte nějaký údaj v buňce, která se podílí svou hodnotou na nějakém výpočtu, nezapomeňte provést opětovný přepočet a to tak, že ukážete tužkou na indikátor automatického přepočtu a všechny buňky v sešitě se přepočítají.


INDIKÁTOR PROVÁDĚNÍ VÝPOČTU

Pokud přepočet buněk trvá dlouho, narazíte na obrazovce na přesýpací hodiny, které znázorňují průběh prováděné operace.


ROLOVACÍ ŠIPKY

Pro pohyb po buňkách složí v pravém rohu dynamické rolovací šipky. Proč dynamické? Vždy se zobrazí pouze ty šipky, které se dají použít. Jste-li s kurzorem naoř. na buňce A1, zobrazí se pouze šipky vpravo a dolů. Stačí se přesunout na E7 a už jsou tam čtyři.

Pokud máte rozsáhlejší tabulku, pak můžete využít i Hardwarové šipky na Pilotovi. Ty zajistí pohyb po celých obrazovkách.


AUTOMATICKÉ VKLÁDÁNÍ ODKAZŮ

Při psaní vzorců nemusíte zapisovat manuálně odkazy na buňky, se kterými chcete počítat. Pokud za některým z následujících znaků (=, +, -, *) ukážete na na buňku nebo interval buněk, automaticky se vloží do psaného vzorce nebo funkce.


NAVIGACE V LISTU

Používání šipek je velmi účinné, ale mnohdy zdlouhavé. QuickSheet disponuje s menu Page, ve kterém si můžete vybrat funkci pro pohyb po listu:
 • First - skok na první obrazovku
 • Last - skok na poslední obrazovku
 • Up - skok o obrazovku výš (hardware Up)
 • Down - skok o obrazovku níž (hardware Down)
 • Left - skok o obrazovku vlevo
 • Right - skok o obrazovku vravo[První strana][Předchozí strana] [Další strana]

Nejčtenější

Počet objednávek na Galaxy S8 předčil dosavadní rekord předchůdce o 30 procent
Hlasový asistent Bixby vám poslouží i v Česku. Pokud mluvíte anglicky

Samsung uvolnil svého hlasového asistenta i na český trh, stále však umí jen anglicky a korejsky.  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

Samsung Galaxy S8
Prodeje Galaxy S8 nemusí být růžové, pomoci by mohl Note 8

Samsung při zmínce o prodejích svého nového top modelu pouze sdělil, že se prodává nejlépe v historii, ale žádná čísla neuvedl. Nyní to vypadá, že prodeje...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

Další z rubriky

Nubia Z11 miniS
Nubia zlevnila i o více než tisíc korun. A rovnou všechny modely

Nubia zlevnila prakticky celý svůj sortiment na českém trhu. Hned několik modelů se tak dočkalo cenovky nižší i o více než tisíc korun.  celý článek

vivo X20 (Xplay 7) bude první smartphonem se čtečkou otisků v displeji
Toto bude první smartphone s unikátním displejem. Nahradí snímač otisků

Čínské vivo nepolevuje v chrlení nových smartphonů, aktuálně chystá dvojici X20 a X20 Plus. Na čínské síti Weibo se nyní objevily informace o prvním z nich....  celý článek

Soyes 6S
Nejmenší „iPhony“ na světě můžete mít za 1 300 korun

Kopie iPhonů nejsou žádnou novinkou, v čínských e-shopech jich najdeme desítky více či méně povedených. Mezi ty minimálně zajímavé patří mini smartphony Soyes....  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.