PPPset aneb Palm/Ericsson/Paegas GPRS snadno a rychle

Možná si většina čtenářů všimla, že informace o této aplikaci se objevily již na začátku týdne. My vám sice informace přinášíme až dnes, ale jak už se na Palmare.cz stalo zvykem, máme pro vás něco víc v podobě exkluzivního rozhovoru s autorem této aplikace, takže se pusťme do toho.

Problém s propojením Palmu, mobilních telefonů Ericsson novější generace a podporou GPRS přenosů a naším operátorem RadioMobilem se sítí Paegas byl trnem v oku mnohým uživatelům. Někteří se rozhodli emigrovat k jinému operátorovi, jiní stále čekali, zda Paegas vyřeší chybu komprese hlaviček ve své síti, bohužel bezúspěšně. Snad proto Ondřej Palkovský napsal krátkou utilitku, která “umravní” Palm a mobilní telefony Ericsson ke spolupráci.

PPPSet je možné stáhnout již od neděle 3.2. 2002 na proslulém serveru PalmGear.com.

Aplikace PPPSet deaktivuje v Palmu Van Jacobson Header Compression a majitelé mobilních telefonů Ericsson R520, T39 a T68 se mohou připojit přes technologii GPRS i v síti Paegas či německé D1.

Pohyb v aplikaci je velice jednoduchý a jedná se pouze o jedinou obrazovku, takže by neměla činit problémy. Na výběr tu jsou dva protokoly – PPP0 a loop0. Pro síť Paegas je nutné vybrat PPP0. Checkbox “VJ Compression” je zaškrtnutý, a proto jej deaktivujte. Nyní je veškerému nastavování konec a můžete se vesele připojit. Nezapomeňte mít správně nastaven mobilní telefon. Tlačítkem IfaceUp se připojíte. Po tomto připojení opusťte aplikaci PPPsetup a používejte jakékoliv datové přenosy jako prohlížení internetu, stahování e-mailů, ICQ, Web Clipping atp. Pokud se budete chtít odpojit, můžete tak učinit opět v aplikaci PPPSet tlačítkem IfaceDown nebo také tlačítkem Disconnect v jakékoliv aplikaci.

V nastavení je možné zaškrtnout ještě jeden checkbox, a to Remember Settings neboli zapamatování nastavení. Do paměti Palmu se uloží knihovna NetLib a je vypnuta VJ komprese. Následkem toho po vypnutí Palmu zůstane nastavení PPPSetupu beze změny a komprese je trvale deaktivována. Pokud není tento checkbox zaškrtnut, je nutno po každém zapnutí Palmu kompresi v PPPSetu vypnout. Zaškrtnutí tohoto checkboxu je tedy dobré pro ty, co používají připojení pouze přes GPRS.

Celá aplikace zabírá pouhých 5kB v paměti; řadí se tedy mezi drobky, ale její poměr cena/výkon je nedocenitelný.

Nyní následuje rozhovor s autorem této skvělé aplikace, který jsme pořídili exkluzivně pro vás, naše čtenáře.


 

  • Co tě vedlo k napsání aplikace PPPset?
    Bavil jsem se s Adamem Koppelem o tom, co všechno Palm s novými mobilními telefony umí, no a došli jsme ke GPRS, které prostě ne a ne chodit kvůli nějaké chybě v domluvě komprese (buď na straně telefonu nebo sítě). Tak jsem napsal prográmek, který dokáže kompresi zakázat.
  • Proč je vlastně tato aplikace nutná a pro koho je určena?
    Protože spojení Palm -> Ericsson -> Paegas GPRS standardně nefunguje. Je
    určena pro ty, kteří chtějí používat Palm s telefony Ericsson k přístupu pomocí GPRS v síti Paegas (nebo D1 v Německu).
  • Jak se cítíš po napsání aplikace, která umožní spoustě uživatelů v ČR přístup přes technologii GPRS a providera Paegas k datům?
    Mám Eurotel, GPRS zatím nemám povolené, takže nic moc. Ale na to, že to má celé asi 300 řádek, tak to má docela úspěch ;-)
  • Máš v plánu napsat nějaké další aplikace?
    Určitě. Ale nevím co a kdy...
  • Je to už konečná verze, nebo se už našly za tak krátkou dobu nějaké "bugy"?
    V každém programu je chyba. Jejím odstraněním vzniknou nejméně 2 další.
  • Spousta čtenářů určitě zná Tvoji skvělou aplikaci EasyCalc. Jaká je její poslední verze? Pracuješ na nějakých vylepšeních, nebo to už je finální verze?
    Ono se samozřejmě dá najít spousta možností, jak EasyCalc vylepšit (už i jistě komerční aplikace konečně dosáhly stejné funkcionality jako EasyCalc), ale momentálně nemám čas si s tím hrát. Jinak poslední verze viz http://easycalc.sourceforge.net.
  • Možná si nekteří všimli, že některé tvé aplikace jsou free. Proč to děláš, vždyť se jedná o výborně aplikace na trhu a mohl bys na nich popř. vydělat? Asi je to tak trochu tvůj koníček, že?
    Veškeré mé aplikace, o kterých se ví, jsou free. Mám pro to několik důvodů - jednak používám pro jejich vývoj free software (GCC, emacs, Linux....) a jednak se z Palmu stala podobná platforma jako kdysi z DOSu - i za velmi hloupé a podprůměrné aplikace si lidé nechávají platit, většinou proto, že je to strašně jednoduché (nechávat si posílat šeky od PalmGearu je otázka několika kliků). Další důvod je, že psaní pro Palm beru jako procvičení programování a nějak nevidím důvod si za to nechat platit - pokud bych za to chtěl peníze, tak bych asi sám od sebe vyžadoval úplně jinou kvalitu.

    Děkuji za rozhovor...