S citlivými daty v mobilu je nutné zacházet stejně jako v počítači, tedy chránit je.

S citlivými daty v mobilu je nutné zacházet stejně jako v počítači, tedy chránit je. | foto: Profimedia.cz

Pozor na viry v iPhonech, mohou vás stát tisíce korun

  • 166
Kdo má chytrý mobilní telefon, měl by se mít na pozoru. Letos totiž začnou hackeři útočit ve velkém právě na kapesní zařízení. Nejohroženější mají být uživatelé populárních iPhonů a iPadů od firmy Apple. Před útoky varují bezpečnostní experti i antivirové firmy.

"Dnes lidé na chytrých telefonech dělají běžně stejné úkony jako na počítačích. Zadávají hesla, provádějí bankovní transakce a ukládají si i údaje ke svým platebním kartám. To samozřejmě přitahuje pozornost zlodějů," uvedl pro MF DNES šéf antivirové firmy AVG J. R. Smith. Až doposud podle něj hackeři útočili na mobilní telefony ojediněle, protože se získaná data nedala zpeněžit. Nyní se ovšem prostřednictvím mobilního telefonu dá odcizit prakticky kompletní identita uživatele.

V aukci může být i váš účet

Že je to lukrativní a rozšířený byznys, prokázaly události z minulého týdne. Na čínském aukčním serveru TaoBao se objevilo k prodeji zhruba 50 tisíc aktivních účtů k internetovému obchodu iTunes, na kterém si uživatelé výrobků firmy Apple mohou kupovat hudbu, filmy či software. Jeden účet vázaný na jednu platební kartu se prodával od jednoho jüanu (necelých tří korun). To v praxi znamenalo, že kdo si jej za tuto směšnou sumu pořídil, mohl prakticky bez omezení nakupovat na účet okradeného hudbu, filmy, hry i aplikace, jak si přál.

V popisu aukce přitom prodávající zdůrazňovali, že nákupy je nutné provést do dvanácti hodin od první transakce. Právě po této době už hrozilo, že si majitel účtu rychlého úbytku peněz z bankovního konta všimne a službu zablokuje. Prodeje ukradených účtů už sice TaoBao zakázalo, nicméně samotný fakt, že se začaly veřejně nabízet, jasně dokládá, jak vážné riziko ukradení dat z chytrých telefonů představuje.

Účty jsou ukradené. Jinak by nebyly tak levné

Na celou kauzu upozornil jako první deník China Global Times, jehož redaktoři byli s jedním prodávajícím v kontaktu. "Samozřejmě, že účty jsou ukradené. Jak jinak by mohly být tak levné?" uvedl podvodník pro list.

Před viry v kapsách varuje i jedna z největších antivirových firem světa McAfee. Podle analýzy možných hrozeb pro letošní rok nahrává zlodějům především to, že lidé si zatím neuvědomili, že s citlivými daty v mobilu je nutné zacházet stejně jako v počítači, tedy chránit je.

Nepůjde přitom jen o kradení údajů k iTunes. Dle McAfee může prostřednictvím špatně zabezpečených mobilů docházet i k průmyslové špionáži. Zatímco firemní e-maily na počítačích jsou zpravidla chráněny několika systémy, v mobilech, s výjimkou přístrojů BlackBerry, je nechrání prakticky nic.

To potvrzuje i Smith z AVG. Podle něj existuje už nyní několik virů, které v tichosti snímají hesla zadaná z mobilního telefonu do různých aplikací a bez vědomí uživatele je posílají svým tvůrcům. Zpeněžit lze jen část z nich, nicméně s rostoucím počtem chytrých mobilů poroste i počet nebezpečí, která na ně zejména na pochybných internetových stránkách čekají.