Povedený hudební trpaslík - recenze BenQ-Siemens EF51

BenQ-Siemens připravil elegantní mobil s nezvyklou konstrukcí, která má zvýšit komfort ovládání hudebního přehrávače. Na hudbu je nový model EF51 připraven, nechybí FM rádio s možností nahrávání a připojit lze stereofonní Bluetooth sluchátka.

BenQ-Siemens EF51

BenQ-Siemens připravil svoji řadu hudebních mobilů Q-fi jako odpověď na podobně vybavené telefony Walkman od Sony Ericssonu nebo ROKR od Motoroly. Prozatím patří do hudební řady Q-fi pouze dva modely. Elegantní véčko EF71, které jsme recenzovali zde, a dnes testovaný model EF51.

Hudební řada od BenQ-Siemensu nevsází na jednotný styl, oba dva představené modely jsou na první i na druhý pohled velmi různorodé. Spojuje je uživatelské prostředí, které nepochází od Siemensu, ale od tchajwanských inženýrů. S uživatelským prostředím modelu EF71 jsme se již mohli setkat v několika jiných modelech. Styl menu dnes recenzovaného modelu vychází sice ze stejného základu, vzhledem k odlišnému rozlišení displeje však došlo k drobným změnám.

Určení modelu EF51 jako hudebního přehrávače podtrhuje i nezvyklá konstrukce. Hlavní vlastnosti telefonu, umožňující pohodlné přehrávání hudby, však posunuly na vedlejší kolej další výbavu, některé funkce chybí.

Benq-Siemens EF51 Benq-Siemens EF71
Řada Q-fi BenQ-Siemensu obsahuje aktuálně dva modely: EF51 a EF71.

Vzhled - flip usnadňuje ovládání

Konstrukce BenQ-Siemensu EF51 je podřízena tomu, že telefon má především vyhovět jako přenosný MP3 přehrávač. Celou klávesnici překrývá odklopný flip, se kterým se již často nesetkáváme. Na vrchní straně flipu jsou umístěny ovladače hudebního přehrávače, pomocí kterých lze také přijmout a ukončit hovor.

  

Tlačítka na flipu fungují systémem promačkávání na jednotlivé klávesy alfanumerické klávesnice. Flip působí bytelným dojmem, nic nenasvědčuje tomu, že by jeho funkčnost měla postupem času klesat. K otevření flipu jsou potřeba obě ruce, jednou rukou lze flip odklopit jen velmi obtížně.

  

Střízlivý design testovaného BenQ-Siemensu působí elegantně. Zejména v námi testovaném bílém provedení vypadá telefon velmi přitažlivě, druhá černá varianta působí o poznání chladněji. Čelu telefonu, vedle odklopného flipu, dominuje poměrně malý displej a vkusně provedený kryt reproduktoru.

   

Celý telefon obepíná stříbrný rámeček, který v sobě ukrývá na levém boku umístěná tlačítka. Na bocích jsou také umístěné konektory pro nabíjení a připojení sluchátek, respektive datového kabelu. Na zádech telefonu se na nás v pochromovaném okénku blýská čočka fotoaparátu a pod mřížkou se ukrývá externí reproduktor.

  

Testovaný BenQ-Siemens má kompaktní rozměry 89 x 49 x 18 milimetrů. Hmotnost telefonu 95 gramů kapsu příliš nezatíží. Zpracování telefonu je na velmi dobré úrovni, nic nepovrzává a kryt baterie drží jako přibitý. Použité materiály také zaslouží pochvalu, působí hodnotně.

    

Displej - malý s nízkým rozlišením

Displej nového BenQ-Siemensu EF51 má malé fyzické rozměry i nízké rozlišení. Rozlišení 128 x 128 obrazových bodů má své opodstatnění u low-endových modelů, o poznání dražšímu telefonu by slušelo vyšší rozlišení. Displej je aktivní - typu TFT a dokáže zobrazit 262 000 barev.

  

Přes nízké rozlišení nabízí displej, vzhledem k funkcím telefonu, poměrně slušné zobrazení všeho potřebného. Výborně si poradí i s přímým slunečním světlem. Displej je však špatně čitelný při pohledu z úhlu, pro čtení je nutné telefon natočit přímo proti očím.

  

Grafické provedení menu telefonu je na slušné úrovni, na výběr jsou tři barevné varianty. Samozřejmě nechybí možnost nastavení specifické tapety. Telefon také umožňuje zobrazení vlastního textu v pohotovostním stavu. Jas displeje lze nastavit v pěti krocích a nechybí možnost různě dlouhého podsvícení. Displej v klidovém stavu bez podsvícení nezobrazuje hodiny.

  

Baterie - velmi slušná výdrž

Testovaný nový hudební BenQ-Siemens používá baterii typu Li-Ion s kapacitou 920 mAh. Podle údajů výrobce by měl telefon vydržet na jedno nabití až 200 hodin v pohotovostním stavu nebo až čtyři hodiny hovorového času. V našem testu musíme pochválit výdrž telefonu, který vydržel v provozu pět dní s asi 20 minutovým voláním. Test výdrže při nepřetržitém poslechu hudby z vestavěného hudebního přehrávače také potvrdil velmi dobrou výdrž. Telefon vydržel nepřetržitě přehrávat hudbu téměř 12 hodin.

  

Ovládání - nic nového pod sluncem

Pokud pomineme ovladače hudebního přehrávače na odklopném flipu, ovládá se telefon běžným způsobem. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrná navigační klávesa s potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Ovládací prvky doplňují dvě kontextové klávesy. Položky se potvrzují středovým tlačítkem, k vyvolání nabídky jednotlivých funkcí slouží levá kontextová klávesa. Pravá kontextová klávesa slouží pro návrat.

    

Hlavní menu telefonu se zobrazuje v matici 3 x 3 ikony, další níže uložená menu jsou textová a řádková. Po menu se můžeme pohybovat i pomocí klávesových zkratek. Stejně tak lze v pohotovostním stavu přiřadit klávesám alfanumerické klávesnice různé funkce. Telefon také umožňuje přiřadit specifické funkce všem směrům navigační klávesy v klidovém stavu, stejně jako oběma kontextovým klávesám.

  

Pochválit musíme odezvu telefonu, potvrzení nedoprovází zbytečné prostoje. Pochvalu si také zaslouží klávesnice telefonu, která má optimální zdvih. Telefon však nemůžeme doporučit uživatelům s příliš silnými prsty. Vzhledem k rozměrům telefonu jsou totiž jednotlivé klávesy poměrně malé. To platí zejména pro alfanumerickou klávesnici.

    

Ovládací prvky telefonu doplňují tři tlačítka na levém boku přístroje. Horní tlačítko slouží pro hlasové ovládání, prostředním dvojtlačítkem ovládáme hlasitost a spodní tlačítko aktivuje fotoaparát. Bočním tlačítkům lze vytknout malé rozměry. Z výše napsaného vyplývá, že lze nový BenQ-Siemens ovládat hlasem. To však platí pouze pro hudební přehrávač. Ostatní funkce hlasem ovládat nelze.

  

Telefonování - pokročilé hlasové vytáčení

Telefonní seznam BenQ-Siemensu EF51 pojme 500 vícepoložkových kontaktů. K jednomu kontaktu lze přiřadit vedle jména i čtyři telefonní čísla, e-mailovou adresu, dvě poštovní adresy, jméno zaměstnavatele, detaily zaměstnání (oddělení, pozice), poznámku a upomínku na významný den. Ke kontaktu můžeme také přiřadit specifické vyzvánění (i ve formátu MP3) a obrázek nebo fotografii.

   

V telefonním seznamu můžeme vyhledávat dvěma způsoby. V samostatném okně pomocí položky Najít, která umožňuje vyhledávání kontaktu podle celého jména. Druhou možností je zkratka Telefonního seznamu přiřazená ke kontextové klávese. Pak je však možné vyhledávat pouze podle prvního písmene.

Kontakty lze třídit do sedmi skupin volajících, které můžeme libovolně pojmenovat a přiřadit jim vlastní vyzvánění a obrázek. Nechybí vyzváněcí profily, které lze detailně editovat a libovolně přejmenovat. Telefon nabízí režim Letadlo, který vypne vysílací část. Specialitou je režim Q-fi, který vypne vysílací část, takže se s telefonem nedovoláte, ale nechává zapnuté Bluetooth.

  

Telefon nabízí vytáčení hlasem bez nutnosti učení jednotlivých povelů. Česky však telefon nerozumí, ovládat můžeme pouze v angličtině. Stačí stisknout boční tlačítko a vyslovit Call a jméno požadovaného kontaktu, pokud je u kontaktu více čísel, tak vybrat to správné a potvrdit slůvkem OK. Alternativou je hlasové zadávání jednotlivých čísel. BenQ-Siemens EF51 pracuje ve třech pásmech GSM (900/1800/1900 MHz). Při telefonování potěší dostatečně kvalitní hlasitý odposlech.

    

Zprávy - e-mailový klient chybí

S testovaným BenQ-Siemensem můžeme posílat pouze textové zprávy SMS, rozšířené zprávy EMS a multimediální zprávy MMS. E-mailový klient telefon nenabízí. Při psaní textových zpráv telefon využívá prediktivní zadávání textu T9, které nabízí na výběr jednotlivé varianty možných slov a nová slova si pamatuje. Model EF51 píše textovky bez diakritiky. Telefon však nezobrazuje počet zbývajících znaků při psaní. Nechybí ale zobrazení pořadí právě psané zprávy z celkového počtu devíti zpráv.

  

Editor multimediálních zpráv umožňuje přímé fotografování. Pak automaticky změní rozlišení fotografie na VGA. Telefon totiž neumí zmenšit fotografie pořízené ve větším rozlišení pro použití ve zprávách MMS. Paměť testovaného telefonu pro textové a multimediální zprávy má kapacitu 1 MB. K dispozici jsou doručenky.

Další funkce - MP3 přehrávač bez chyb

Jednou z hlavních funkcí nového BenQ-Siemensu EF51 je hudební přehrávač, který podporuje formáty MP3, AAC, AAC+ a WMA. Kvalitu přehrávané hudby přes klasická sluchátka lze označit za výbornou. Hudbu můžeme poslouchat také přes stereofonní Bluetooth sluchátka nebo přes vestavěný reproduktor. Ten je pouze jeden, a tudíž není poslech stereofonní, i tak je jeho kvalita uspokojující.

   

K ovládání hudebního přehrávače slouží zmiňovaný odklopný flip, ovládat přehrávač lze ale také pomocí hlavní klávesnice. Na flipu jsou všechny ovladače, které jsou pro ovládání potřeba - tlačítko Play/Pause, tlačítka pro rychlý posun a přeskočení, dvě tlačítka pro pohyb v seznamu a tlačítko sloužící k vyvolání nabídky.

Ovládat hudební přehrávač lze i hlasem. Ovládání je však opět pouze v angličtině. Stačí stisknout boční tlačítko a vyslovit Play Music a přehrávač začne přehrávat první uloženou skladbu. Lze však přehrávat i konkrétní skladbu vyslovením spojení Search Music a postupným zadáním slova Track, Artist nebo Album a vyslovením požadované položky. Hlasové ovládání funguje i v hlučnějším prostředí, je ale potřeba dávat pozor na správnou výslovnost.

  

Hudební přehrávač hraje i na pozadí při práci s ostatními funkcemi telefonu. Po ukončení příchozího hovoru začne přehrávač automaticky přehrávat od začátku právě přehrávané skladby. Přehrávač umí přehrávat náhodný výběr skladeb a v nabídce najdeme i opakování. K dispozici je ekvalizér s několika přednastavenými vlastnostmi, nastavit můžeme prostorový 3D zvuk a nechybí možnost vytváření playlistů. Telefon také umí zobrazovat text přehrávané písně.

  

Komu by poslech hudby nestačil, může si poslechnout třeba zprávy pomocí vestavěného FM rádia. To umožňuje uložení až 20 stanic a vysílání lze nahrávat ve formátu MP3. Délka záznamu je omezena volnou pamětí. Rádio nehraje, jako u naprosté většiny konkurenčních přístrojů, bez zapojených sluchátek, které slouží jako anténa. Poslouchat rádio lze i přes vestavěný reproduktor.

  

Pro uložení hudebních souborů má telefon slot pro paměťovou kartu formátu Mini SD. Rozšířit vestavěnou paměť 21 MB lze až o 2 GB. Hudební soubory lze do telefonu "přetáhnout" přes bluetooth nebo pohodlněji pomocí datového kabelu. Telefon podporuje USB pouze ve specifikaci 1.1, nechybí však funkce Mass Storage. Infračervený port testovaný BenQ-Siemens nemá.

  

Další výbava zahrnuje kalendář, ten však zobrazuje pouze měsíční náhled, budík s pěti časy, které lze libovolně pojmenovat, světový čas, úkolovník, poznámkový blok, kalkulačku, převodník měn, stopky, odpočítávač a hlasový záznamník. K dispozici je také skladatel vícehlasých vyzváněcích melodií. Nechybí Java MIDP 2.0 a v telefonu jsou předinstalovány čtyři poměrně zdařilé hry. Pro vestavěný wapový prohlížeč (Wap 2.0) lze využít datové přenosy GPRS třídy 10. EDGE telefon bohužel nenabízí.

Fotoaparát - na video zapomeňte

Testovaný telefon má ve výbavě 1,3Mpix fotoaparát, jehož kvalita neoslní. Pořízené fotografie svoji kvalitou za konkurenčními výrobky zaostávají. Fotoaparát navíc neumí pořizovat videonahrávky. Blesk pro pořizování snímků za zhoršené viditelnosti chybí, zrcátko pro autoportréty nikoliv. Fotografie můžeme pořizovat s několika efekty a do snímků lze vkládat časové razítko. Nechybí samospoušť a zvuk spouště lze vypnout.

  

Sečteno a podtrženo

Proč ho koupit?
  • propracovaný MP3 přehrávač
  • nahrávání FM rádia
  • povedený design a zpracování
  • hlasové povely
Proč ho nekoupit?
  • neodpočítává znaky v SMS
  • slabý fotoaparát
  • chybí EDGE
Kdy?
září 2006
Za kolik?
5 590 Kč včetně DPH
BenQ-Siemens EF51 je povedený mobilní telefon pro mladé nebo pro ty, kteří od svého telefonu nevyžadují pokročilé manažerské funkce. Telefon plně nahradí přenosný MP3 přehrávač, originální konstrukce zvyšuje komfort ovládání. Plusem je také hlasové ovládání přehrávače a snadná připojitelnost k počítači. Potěší přítomnost vestavěného rádia, které lze nahrávat. A to není vůbec obvyklé.

Vestavěný fotoaparát naopak nedosahuje kvalit ostatních mobilů na trhu a mínusem je nemožnost pořizovat videozáznamy. Nepotěší také absence datových přenosů EDGE. Editor textových zpráv a vyhledávání v telefonním seznamu by mohlo být vyřešeno lépe. Displej s nízkým rozlišením, podle papírových předpokladů v současné konkurenci příliš neobstojí, v konkrétním případě však plně postačuje.

Konkurenci pro testovaný BenQ-Siemens musíme hledat u levnějších přístrojů řady Walkman od Sony Ericssonu. Oproti Sony Ericssonu W300i je testovaný BenQ-Siemens EF51 o tisíc korun levnější, navíc má zmiňované FM rádio a fotoaparát s vyšším rozlišením. Novinka EF51 by se měla začít prodávat v těchto dnech za doporučenou cenu 5 590 Kč včetně DPH.  

Autor:
  • Nejčtenější

V květnu se zřejmě vrátí ikonická Nokia 3210, kdysi to byl přelomový model

24. března 2024  8:01

Současný vlastník značky Nokia na poli mobilních telefonů, firma HMD (Human Mobile Devices –...

Banka spustila mobilní datové balíčky. Funguje to i zákazníkům z Česka

26. března 2024  12:06

Virtuální banka Revolut spouští virtuálního celosvětového operátora. Zákazníci si mohou kupovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trvalo to. Nový nejlepší fotomobil světa konečně koupíte i v Česku

26. března 2024  7:02

Konečně nastává situace, že nejlepší fotomobil v žebříčku DxO Mark je dostupný i na našem trhu....

Smartphonům od Googlu raketově rostou prodeje tam, kde kraluje Apple

27. března 2024  7:02

Prodeje smartphonů Pixel od Googlu se mohou pochlubit neskutečným nárůstem prodejů. Tedy prozatím...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pochlubili se, že se pochlubí. Značky ze sebe dělají slibotechny

25. března 2024  7:02

Jedním z trochu nečekaných trendů veletrhu MWC v Barceloně se stala oznámení o tom, že firmy nějaké...

Nová cenově dostupná stylovka vás může dostat na fotbalové Euro

29. března 2024

Vivo má nový smartphone střední třídy, který má velké ambice. Za rozumnou cenu nabídne nejen dobrou...

Toho telefonu je pouze pro Čínu škoda. Udělal by parádu i u nás

28. března 2024  12:06

Xiaomi má nový trhák. Model Civi 4 Pro trhá předprodejní rekordy, ale jen na domácím čínském trhu....

U foťáků se blýská na lepší časy, naznačuje výsledek testu nového xiaomi

28. března 2024  7:02

Čínská značka Xiaomi trochu na poli fotomobilů v uplynulých letech tápala. Ukazuje to mimo jiné...

Kartónek Steva Jobse se vydražil za neuvěřitelnou sumu

28. března 2024

Vizitku slavného ředitele společnosti Apple si někdo pořídil za pořádný balík peněz. Přidanou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...