ilustrační foto

ilustrační foto

Potvrzeno: frekvenční pásmo vyhrazené pro GSM se otevře i ostatním technologiím

  • 8
Členské státy Evropské unie dnes na zasedání resortních ministrů odsouhlasily otevření radiových frekvencí, které jsou dosud určeny výhradně pro mobilní GSM telefony.

Vyhrazené frekvence by se měly zpřístupnit i dalším technologiím, především mobilním telefonům třetí generace, takzvané 3G.

EU si od nového návrhu slibuje především úsporu nákladů pro mobilní operátory a snazší přístup k novým technologiím. Podle odhadů by toto opatření v příštích pěti letech mobilním operátorům ušetřilo až 40 procent nákladů na rozšiřování sítí.

Podle mluvčího operátora Vodafone CR Filipa Hrubého umožní využití frekvencí v pásmu 900 MHz pro sítě třetí generace větší a kvalitnější dostupnost služeb, zejména vysokorychlostního internetu.

"V kombinaci s frekvencemi v pásmu 2100 MHz totiž toto nižší kmitočtové pásmo umožní výrazně efektivnější výstavbu sítí UMTS s kvalitnějším a rychlejším pokrytím území," dodal.

Podle něj ale bude muset regulátor dorovnat Vodafonu šířku pásma na úroveň konkurenčních operátorů, kteří mají historicky zhruba dvojnásobek kmitočtů.

Změny v kmitočtových přídělech považuje za nutné pro využití nových technologií i mluvčí T-Mobile Martina Kemrová. Zároveň upozornila, že regulátor by měl ke "zneutrálnění" spektra přistupovat velmi obezřetně.

"Jako možné riziko lze uvést interferenci starých a nových technologií a též možnost přeshraničního rušení," dodala s tím, že postup by měl být v rámci EU harmonizovaný.

Využití pásma dosud vyhrazeného pro GSM pro další rozšiřování 3G sítě podle informací ČTK podporuje také Vodafone Group, která chce od příštího roku do své nabídky zařazovat pouze ty mobilní telefony, ktere umožňují využívání 3G technologií právě v této frekvenci.

Legislativa, která vyhradila frekvence 900 a 1800 Mhz výhradně pro GSM technologii, vznikla před zhruba dvaceti lety a podle Evropské komise a členských států je už notně zaostalá a brání dalšímu rozvoji.

Průmyslový sektor, jenž je postaven na "práci" s rádiovým spektrem, je jedním z vůbec nejrychleji se rozvíjejících. Firmy, které se na tomto poli pohybují, loni podle odhadu EK utržily až 260 miliard eur.

Návrh na otevření frekvencí nyní posoudí ještě europoslanci. Pokud budou s tímto krokem souhlasit, svůj pouze již formální souhlas připojí ještě jednou členské státy.