Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujete licenci k provozování Wi-Fi sítě?

aktualizováno 
Jaké jsou pravidla telekomunikačního regulátora pro Wi-Fi sítě? Co může a co nemůže vyzařovat vaše anténa? Jaké jsou problémy s novými sítěmi v již zasíťovaném městě?

V rámci našeho seriálu o stavění Wi-Fi sítí jsme se dostali už hodně daleko. Jedno jsme ale ještě nezpracovali. Tím je skoro to nejdůležitější. Jaké jsou limity pro provozování komunitní sítě? Určuje je regulační úřad pro telekomunikace Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který i dohlíží na to, aby byly dodržovány.

O co vlastně jde?

V pásmu 2,4 GHz (2400,0 – 2483,5 MHz) pracují mimo jiné i sítě WiFi založené na standardu IEEE 802.11. Dále toto pásmo využívá technologie bluetooth a využívá se i pro připojení k internetu. Provoz v tomto pásmu upravuje generální licence (GL 12/R/2000), která stanovuje několik omezujících podmínek.

Zařízení musí být homologováno. Maximální vyzářený výkon může být 100 mW a zařízení nesmí používat přídavné zesilovače. Tato omezení jsou stanovena proto, že v tomto pásmu může provozovat zařízení každý, kdo splňuje podmínky; žádné poplatky se platit nemusí, ani nemusíte zařízení nikam přihlašovat. Toto rozhodnutí je plně v souladu s regulačními normami ETSI, platnými ve většině evropských zemí. Znamená to, že v tomto pásmu lze bez přihlášení a bez placení provozních poplatků provozovat zařízení, které byly rozhodnutím ČTÚ schváleny pro provoz v České republice.

Jak velký výkon je ještě povolený?

Generální licence definuje toto kmitočtové pásmo v rozmezí 2400-2483 MHz. Celkový vyzářený výkon EIRP (Eqivalent Isotropic Radiated Power ) jednoho zařízení je omezen na 100 mW. EIRP lze zjednodušeně vypočítat:

EIRP = výstupní výkon karty + zisk externí antény - útlum anténního kabelu (vše vyjádřeno v jednotkách dBm).

Například tedy zkusme kartu ORINOCO. Výkon karty je 15 dBm (8 dBm u modifikace Fixed Turbo). Pokud použijeme standardní kartu, anténní kabel o útlumu 2 dB a všesměrovou Omni anténu 7 dBi, jsme na povolené hranici 100 mW (v logaritmických jednotkách 20 dBm): 20 dBm = 15 dBm + 7 dBi - 2 dBm

Licence povoluje práci zařízení s modulací DSSS (ORiNOCO a produkty dalších výrobců) a FHSS (WaveAccess a produkty dalších výrobců). Pokud se vyskytne vzájemné rušení dvou provozovatelů, mělo by se odstranit vzájemnou dohodou.

Pokud tomu brání některé okolnosti, kroky k odstranění rušení je povinen provést ten provozovatel, který provoz svého zařízení zahájil jako poslední. ČTÚ je oprávněn provádět kontroly parametrů a zařízení všech provozovatelů zařízení v pásmu 2,4 GHz na území České republiky. A také tak činí.

Orientační tabulka pro určení vyzářeného výkonu

30 dBm 27 dBm 24 dBm 21 dBm 18 dBm 15 dBm 12 dBm
1 W 0,5 W

0,25 W

0,125 W 0,0625 W 0,03125 W 0,0156 W

 

Rušíš, ruším, rušíme

Největším problémem provozu v pásmu 2,4 GHz je vzájemné rušení jednotlivých zařízení. Právě proto je stanoven maximální vysílací výkon 100 mW. Podle znění licence Český telekomunikační úřad nezasahuje do sporů mezi vzájemně se rušícími provozovateli zařízení – ti si musí vyřešit problémy mezi sebou dohodou. ČTÚ může pouze udělit pokuty těm, kdo porušují licenci.

Současná praxe je taková, že v oblastech, kde je už hustě zasíťováno, jako je třeba v hlavním městě, funguje komunikace mezi provozovateli komerčních a komunitních sítí. Základ je v komunikaci a ve férovém jednání.

Před dvěma lety se při měření v Praze a středních Čechách ukázalo, že až 80 % z měřených zařízení nesplňuje podmínku vysílacího výkonu – v některých případech vysílala zařízení až stonásobně větším výkonem, než povoluje licence.

Zástupce ČTÚ nám prozradil, že spousta poskytovatelů internetu totiž využívá pásmo 2,4 GHz namísto dražších licencovaných pásem – a samozřejmě vysílá na velké vzdálenosti velkým výkonem. Problémy se rozhodně netýkají kancelářských nebo domácích WiFi sítí, protože ty pracují s opravdu malým výkonem.

Měření samozřejmě stále pokračují – cílem Českého telekomunikačního úřadu je přinutit provozovatele veškerých služeb v tomto pásmu, aby dodržovali podmínky stanovené generální licencí.

Od začátku roku 2003 provedl ČTÚ 99 kontrol, včetně šetření případů vzájemného rušení. Dodržení předepsaných parametrů se týkalo 82 kontrol a porušení podmínek generální licence bylo zjištěno v 53 případech, tj. v 65 procentech. V některých případech bývá zjištěno až stonásobné překročení povolených hodnot.

"S provozovateli telekomunikačních zařízení a sítí, kteří porušují ustanovení zákona, podmínky generálních licencí nebo podmínky vydaných rozhodnutí ČTÚ, je vedeno správní  řízení. V současné době je průměrná pokuta za porušení podmínek GL-12 ukládána ve výši 50 000,- Kč," řekl nám předseda ČTÚ David Stádník.

Kdy musíte mít licenci?

Kromě výkonu svých antén si taky dávejte pozor, jak svou síť provozujete. Jestliže chcete poskytováním internetu vydělávat, bude asi lepší, když se budete řídit postupem zveřejněným na stránkách ČTÚ. Licenci potřebujete v případě, že provozujete vlastní, veřejně přístupnou, síťovou infrastrukturu. A navíc za peníze. Jste provozovatel veřejné telekomunikační sítě (VTS).

To platí i pro ISM pásmo a pro Wi-Fi. Každý provozovatel VTS pak musí mít licenci, kde prokazuje svoji způsobilost  síť provozovat. Licence stojí  100 000 Kč a získat ji mohou pouze právnické osoby. Nepodceňte tento krok, protože sazby pro ty, co nemají licenci, se mohou vyšplhat až k pěti milionům.

 Co si myslíte o limitech ČTÚ?

Autor:
Nejčtenější

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Huawei P10 Plus patří mezi nejlépe se prodávající modely značky
Huawei si jde za svým cílem. Apple by mohl sesadit už v tomto čtvrtletí

Společnost Huawei chce být v roce 2021 největším prodejcem smartphonů. Před sebou má dvě překážky - Apple a Samsung. V uplynulém čtvrtletí se však čínský...  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Další z rubriky

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Dwayne Johnson hraje v reklamě na mobil
Známý herec se ve videu od Applu fotí iPhonem ve vesmíru

Hollywoodská hvězda Dwayne „The Rock“ Johnson se objevila v poslední reklamě na smartphone od Applu. V ní s pomocí hlasové asistentky Siri zvládne třeba...  celý článek

Systém watchOS 4 pro hodinky Apple Watch.
Hodinky od Applu mají být nezávislé. Už nebudou potřebovat iPhone

Apple plánuje do konce letošního roku představit verzi svých chytrých hodinek, která se bude moci připojit přímo k mobilní síti. Chce tak snížit závislost...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.