Postižení volají SMSkou o pomoc

  • 8
V Británii funguje velmi užitečná služba, která umožňuje lidem s postižením sluchu a řeči přivolat pomoc odesláním SMSky na speciální číslo. Postižený musí být přihlášen v databázi, která k odeslání nouzové textovky opravňuje.

V Británii spustilo policejní ústředí v hrabství West Midland službu, která umožňuje neslyšícím a lidem s poruchami řeči zavolat policii prostřednictvím SMSky. Policie realizovala projekt na základě šetření, podle něhož SMSky používá jako důležitou formu komunikace 98 % lidí s postižením sluchu a řeči, 85 % z celkového počtu postižených o možnost nouzových SMSek okamžitě projevilo zájem. Pokud postižený nepotřebuje policii, ale záchrannou službu či hasiče, předá policie neprodleně zprávu příslušné instituci. Zpráva nesmí mít obecný charakter, musí se jednat skutečně o konkrétní prosbu o pomoc. Taková zpráva obsahuje informaci o tom, jakou instituci volající žádá o pomoc, dále co se přesně stalo a nakonec kde přesně se volající nachází.

Služba nemůže být zneužita, protože nouzovou zprávu může odeslat jenom uživatel zapsaný ve speciální databázi pro postižené. Po odeslání nouzové SMSky obdrží odesílatel automatickou odpověď, která potvrzuje, že jeho číslo se v příslušné databázi nachází, a proto byla zpráva předána policejní centrále.

V Británii mohou postižení podobně jako u nás používat tzv. Minicom system. Je to klávesnice, která se připojuje k pevné telefonní lince. Policie má ve své centrále stejné zařízení, člověk s poruchou řeči tedy může telefonovat „písemnou formou“. Toto zařízení je ovšem nepřenosné, proto se policie rozhodla realizovat službu založenou na textovkách. Více se o telefonování beze slov dočtete zde.

Jistě by stálo za úvahu zprovoznit SMSkové volání o pomoc i u nás. Nouzová SMSka může pomoct nejen při dopravní nehodě, může upozornit třeba i na vykrádání domu či na oheň, který se právě rozhořel na jeho střeše. V posledním případě musí být rychlé i SMS centrum operátora.