Souboj tří telefonů a tří operačních systému

Souboj tří telefonů a tří operačních systému | foto: Radek Mikudík, Mobil.iDNES.cz

Postavili jsme Apple iPhone proti novému Androidu a Palmu Pre

  • 102
iPhone boduje obchodem s aplikacemi, internetovým prohlížečem a designem. Na tuzemský trh mířící T-Mobile G1 má nejlepší hardwarovou výbavu a práci s textem. Palm Pre se nejlépe ovládá a nabídne i nejlepší fotoaparát.

Stávající sestava operačních systémů pro mobilní telefony: Windows Mobile, Symbian, Palm OS a OS X se rozšiřuje o další dva konkurenty. Uživatelé samotní ale na tomto konkurenčním boji mohou jen vydělat – vývojáři se budou snažit, aby právě jejich řešení přilákalo co největší počet zájemců.

Tradičním premiantům Windows Mobile a Symbianu již dnes operační systém OS X v populárních iPhonech značně zatápí. Především proti systému Windows Mobile je považován za systém, který je určen pro každého - blíží se více běžnému mobilu, nikoliv jen pro profesionály. A oba noví konkurenti chtějí postupovat podobným způsobem a vetřít se někam mezi oba proudy.

Koncem září byl oficiálně představen T-Mobile G1, první telefon na platformě Google Android a zhruba čtvrt roku na to se v Las Vegas na výstavě CES světu poprvé ukázal webOS, další mobilní operační systém.

Již dnes je jasné, že prioritou číslo jedna pro všechny zúčastněné je nabídnout čitelné a uživatelsky přívětivé prostředí, které bude snadno ovladatelné prsty. Zatímco telefony Apple iPhone tuto podmínku bezezbytku splňují, u Windows Mobile komunikátorů je nutno si vypomoci vhodným uživatelským prostředím.

Ovšem modely vybavené alespoň 3,5“ displejem (HTC Touch HD, ASUS P835) lze snadno ovládat prsty i bez dalších nadstaveb. Zařízení s Windows Mobile jsou však v porovnání s iPhone mnohem univerzálnější a nemají nesmyslně blokované některé zásadní funkce. WM jsou ale na trhu řadu let, kdežto mobilní OS X oslaví své druhé narozeniny až v létě a tak se nelze divit, že v určitých partiích na vyspělejšího protivníka jednoduše nestačí.

Srovnejme proto OS X raději s novou dvojicí mobilních platforem, tedy Google Android a zbrusu novým webOS. Kdo z bitvy, jenž se naplno rozpoutá během letošního roku s nástupem nových telefonů, nakonec odejde jako vítěz?

Jak jsme hodnotili:
Na závěr každé kapitoly je uvedeno výsledné pořadí, vítěz si odnáší dva body, stříbrné pozici odpovídá bod jeden, poslední místo je pak bez bodového zisku.


Displej a ovládání

Apple iPhone, T-Mobile G1 i Palm Pre jsou zařízení, jejichž uživatelské prostředí je dimenzováno na snadné ovládání prstem. Dotykové pero známé z WM komunikátorů tak ani u jednoho z nich nenajdeme. Nač taky – u kapacitního displeje se stylusem stejně moc neuspějete. Ovládání prsty si pochopitelně žádá odpovídající úhlopříčku displeje – ono na dvoupalcovém displeji by se jakkoli optimalizované finger-friendly prostředí minulo účinkem.

 

Parametry displeje Palm Pre Apple iPhone 3G T-Mobile G1
Úhlopříčka 3,1" (78,8 mm) 3,5" (88,9 mm) 3,2" (81,3 mm)
Rozlišení 320 x 480 pix 320 x 480 pix 320 x 480 pix
Barvy 24 bitů (16 milionů) 24 bitů (16 milionů) 16 bitů (65 536)
Technologie kapacitní kapacitní kapacitní
Multi-touch ano ano ne

Největší displej nabízí iPhone, stříbrnou pozici obhájil T-Mobile G1 a příznivci Palm Pre si pak budou muset vystačit s 3,1“ úhlopříčkou. Všechny tři displeje jsou kapacitní, multidotykové ovládání ale podporuje jen iPhone  a Palm Pre. Technologie multi-touch umožňuje podporu dotykových gest, na jejichž realizaci se podílejí dva prsty (viz. zoom webových stránek či fotografií na iPhonu).

Základní nabídka (webOS, Android, OS X):

 webOS Today u Google AndroidSpringboard Apple iPhone

Zatímco na těle iPhone najdeme kromě ovladače hlasitosti a vypínacího tlačítka jen klávesu home pro návrat na springboard (základní nabídku), Palm Pre a hlavně T-Mobile G1 na tom jsou citelně lépe.
G1 nabízí trackball k rychlému rolování v nabídkách nebo internetovém prohlížeči, dále dvojici kláves k telefonování, tlačítko home, zpět a menu k aktivaci hlavní nabídky.

Trackball nechybí ani novému Palmu, jehož ovládání zpříjemňují i dotykové plošky pod displejem zvané Gesture Bar. Ty slouží mimo jiné ke snadnému přepínání mezi běžícími aplikacemi.

Pořadí: 1. Palm Pre, 2. Apple iPhone 3G, 3. T-Mobile G1


Multitasking

Při práci s chytrými telefony často nastane situace, kdy potřebujete mít spuštěno najednou více aplikací. Tato funkce zvaná multi-tasking je vlastní nejen telefonům s Windows Mobile, z nově představených platforem ji totiž podporuje webOS i Google Android.

Palm Pre přitom disponuje zdaleka nejlepším systémem k přepínání běžících aplikací. Výborné na webOS je rovněž systém notifikací, kdy uživateli vyskočení okénka s upozorněním nijak nenaruší právě rozdělaný úkol (psaní poznámek, emailu, prohlížení webu).

Poražen tak v této části souboje odchází OS X. Ano, telefony po jailbreaku lze s pomocí Cydie dovybavit utilitou Backgrounder, ovšem takové řešení se nemůže rovnat s přímou integrací multitaskingu v jádru operačního systému.

Pořadí: 1. Palm Pre, 2. T-Mobile G1, 3. Apple iPhone 3G

Zadávání textu, copy&paste

Ač si uživatelé iPhonu vyťukávání znaků s pomocí virtuální klávesnice velmi chválí, komfortu a jistotě, kterou poskytne její fyzická alternativa, se rovnat nemůže. G1 nabízí velkou zboku výsuvnou pětiřadou klávesnici s neotřelým kolébkovým vysouvacím mechanismem, Palm Pre kontruje úplným QWERTY blokem s vertikálním vysouváním.

V obou případech je ale vysunutí klávesnice jedinou cestou k zadávání textu -  softwarová klávesnice pro Android zatím stále není (i když androidí verze ShapeWriter je již na spadnutí), virtuální blok nenajdeme ani u webOS.

Práci s textem může v mnoha případech citelně urychlit jeho zkopírování do schránky a následné vložení třeba do emailu, textové zprávy či poznámky. Zatímco webOS i Google Android funkcí copy&paste podporují, OS X ji zatím velmi úspěšně ignoruje, čímž rozčarovává i své jinak zcela oddané a někdy až fanatické zastánce. Na Cydii přesto existují utility, které práci se schránkou umožňují, a poslední z nich s názvem ClippyBeta je opravdu použitelná.

Pořadí: 1. T-Mobile G1, 2. Palm Pre, 3. Apple iPhone 3G

ShapeWriter na Androidu:


Design a zpracování

Mobilní telefon dávno není jen nástroj ke komunikaci, a jeho design tak rozhodně není zástupným aspektem. V současnosti se ale neokoukaným designem či krytem s ušlechtilých materiálů neblýsknou jen limitované edice módních telefonů s cenovkou okolo 30 tisíc korun. Jak je na tom dnes srovnávaná trojice?

iPhone 3G

Tři systémy a tři rozdílné koncepce. Vyjma elegantní tenké placky jménem Apple iPhone srovnáváme mírně zavalitější, ale o to zaoblenější Palm Pre s rozměrově největším T-Mobile G1, pro který jsou typické ostré hrany a podivně vyhnutá spodní část zařízení s ovládacími prvky. Palm i G1 však mají pro svou větší tloušťku jednoduché vysvětlení - a sice vysouvací QWERTY klávesnici.

iPhone 3G iPhone 3G iPhone 3G

Dílenské zpracování telefonů Apple je na vysoké úrovní, i když krátce po zahájení prodeje 3G verze se mluvilo o častém praskání zadního krytu. Ten je totiž na rozdíl od přístrojů první generace zhotoven z plastu a ten je logicky mnohem křehčí než hliník.

T-Mobile G1

Konstrukční zpracování prvního Androidu nás při prvním krátkém testování přesvědčilo, jak na tom v tomto ohledu bude nový Palm, můžeme jen spekulovat.

Palm Pre Palm Pre Palm Pre

Palm Pre je z nárysu iPhonu docela podobný, oděný do elegantního tmavého hávu, jen je menší a tvarem připomíná vodním proudem vyhlazený oblázek. Jak iPhone, tak i Palm Pre proto zaujmou široké spektrum uživatelů na první pohled. T-Mobile G1 jde naopak proti proudu a snaží se protlouci svým retro designem, který je v bílém hávu když ne přímo odpudivý, tak alespoň ne zrovna módní.

Pořadí: 1. Apple iPhone 3G, 2. Palm Pre, 3. T-Mobile G1


Hardwarové vybavení

Výkonný hardware spolu s dobře optimalizovaným a vyladěným OS rovná se radost z používání. O pravdivosti této rovnice se rychle ujistil každý, komu se dostal do rukou Apple iPhone, u něhož je odezva na pokyny opravdu ukázková.

Velkou svižnost ale při našem prvním testování vykazoval i T-Mobile G1. Ostatně jiné než rychlé reakce jsme od tohoto zařízení ani neočekávali. Zatímco u předchozích dvou telefonů známe HW vybavení poměrně detailně, v případě Palm Pre zatím nad typem použitého procesoru visí otazník. Víme jen, že jde o čip Texas Instruments. Na prezentačních videích ale přístroj vykazoval bleskové odezvy bez viditelných prodlev, což ukazuje na slušný hardware a dobře optimalizovaný systém.

Název Palm Pre Apple iPhone 3G T-Mobile G1
 Rozměry [mm]  59,6 x 100,5 x 17 62,1 x 115,5 x 12,3 55,7 x 117,7 x 17
 Hmotnost [g] 135 g 133 g 158 g
 Operační systém Palm webOS OS X Android (Linuxové jádro)
 Procesor Texas Instruments Samsung S5L8900, 620 MHz Qualcomm MSM7201A, 528 MHz
 RAM 128 MB 128 MB 192 MB
 FlashROM 8 GB (7,4 GB) 8 nebo 16 GB 256 MB
 Paměťový slot microSD (SDHC) ne microSD (SDHC)
 Sítě CDMA 800/1 900 MHz (GSM/UMTS verze později) Quadband GSM, Triband UMTS Quadband GSM, Dualband UMTS
 Data CDMA, EV-DO GPRS, EDGE, HSDPA GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA
 Satelitní navigace ano ano ano
 Wi-fi 802.11 b/g 802.11 b/g 802.11 b/g
 Bluetooth verze 2.1, EDR, A2DP verze 2.0, EDR verze 2.0, EDR
 Další 3,5 mm jack, QWERTY klávesnice, akcelerometr, USB mass storage, světelný senzor, snímač vzdáleností pro vypnutí displeje během telefonování 3,5 mm jack, snímač vzdáleností pro vypnutí displeje během telefonování, světelný senzor extUSB konektor, digitální kompas, akcelerometr, QWERTY klávesnice
 Baterie vyjímatelná, 1 150 až 1 200 mAh 1 400 mAh 1 150 mAh

Apple iPhone a Palm Pre bodují i velkou vnitřní pamětí – iPhone zakoupíte v 8GB nebo 16 GB variantě, Palm nabídne 7,4 GB místa pro uživatelská data. G1 kontruje microSD slotem, který si můžete v současnosti přeložit jako 16 GB prostoru, v budoucnu se počítá s dvojnásobkem.

Celý trojlístek má rovněž bohaté komunikační schopnosti, telefonům tak nechybí vestavěné wi-fi a Blutooth modul s podporou rychlých datových přenosů. V případě Apple je však funkcionalita BT očesána na nejnižší možnou mez a slouží výhradně k připojení bezdrátových sluchátek. Obdobně je na tom v základu i Android, který nepodporuje stereo sluchátka.

G1 i iPhone obsahují GSM/UMTS modul s podporou všech dnes dostupných datových přenosů. V případě Palmu je situace dosti odlišná, exkluzivita totiž připadla americkému operátoru Sprint a tak bude první verze přístroje použitelná k telefonování jen v sítích CDMA. Po skončení výhradního prodeje v barvách Sprintu se počítá s GSM/UMTS verzí.

Trochu rozpačitá je situace ohledně satelitní navigace. Všechny tři přístroje sice GPS v základu nabízejí, problémem je ale adekvátní software s mapovými podklady. V základu totiž všechny tři telefony spoléhají na on-line navigaci. Ta se ovšem bez neomezeného datového tarifu může řádně prodražit, nemluvě o nesrovnatelně menších až mizivých možnostech nastavení a pokročilých funkcích.

Koncem roku se však v Americe objevil první navigační software pro iPhone, který se obejde bez připojení k Internetu. Opět ale naráží na ořezané funkce. Jak se bude situace vyvíjet v případě webOS a Androidu, ukáže až čas.

Pořadí: 1. T-Mobile G1, 2. Palm Pre, 3. Apple iPhone 3G


Propojení s Internetem, webové služby

Ačkoli na springboardu iPhone najdeme již v základu několik nástrojů (počasí, burza, mapy), po jejichž spuštění je okamžitě zahájeno připojení k Internetu, etalonem v oblasti přímého propojení s webovými nástroji je právě webOS.

Dokonalou integraci uživatel pozná již u detailů kontaktu z telefonního adresáře – tam je mimo telefonních čísel vidět i kontakt na Facebook či IM a zároveň je ihned jasné, zda je uživatel k některé službě či protokolu právě přihlášen.

Nelze nezmínit unikátní systém vyhledávání – po vysunutí klávesnice a zadávání znaků je již systém v pozoru a hledané heslo začne skenovat v kontaktech, poznámkách či textové korespondenci. Posléze nabídne hledání na webu (Google, Wikipedia).

Neustálé příjímání a odesílání informací (dat) se ale nemusí líbit každému. Pomineme-li účet za přenesená data, je zde ještě otázka bezpečnosti uložených dat.
Internetových nástrojů masivně využívá i Android, jedná se přitom samozřejmě o utility a aplikace z dílen Google, pod jehož záštitou celý projekt vznikl.

Příkladem je okamžitý start Google maps po klepnutí na adresu v telefonním seznamu, nebo Direct push synchronizace s informacemi na GMailu. Komplexní synchronizaci se servery MS Exchange ale zatím Android nezvládá, práci s kontakty vyřešila před časem aplikace ContactSync.

Pořadí: 1. Palm Pre, 2. T-Mobile G1, 3. Apple iPhone

Webový prohlížeč

Ačkoli se komfortu prohlížení webu prostřednictvím mobilního prohlížeče Safari zatím jiný nevyrovná, jeho možnosti tolik zářivé nejsou. I když je pravdou, že i ty se od první verze citelně vylepšily - snadno je tak možné uložit obrázek a ten dále poslat formou emailu. Posílání webových adres textovou zprávou ale naráží na absenci textové schránky.

Možnostmi tak jinak skvělé Safari předčí prohlížeč u T-Mobile G1, u něhož ale postrádáme právě onen komfort surfování (zoom dotykovým gestem je zkrátka pohodlnější než klepnutím na lupu). Možnosti prohlížeče u Palm Pre zatím nelze příliš hodnotit, jelikož je však slůvko web částí názvu použitého systému, nenechají vývojáři v tomto ohledu nic náhodě.

webOS  Webový prohlížeč u Google Android Safari u Apple iPhone

Po přetočení telefonu během prohlížení webu dojde okamžitě k překreslení obsahu displeje naležato. Tuto v praxi užitečnou funkci dovoluje vestavěný akcelerometr (tedy snímač zrychlení), jenž není cizí žádnému z porovnávaných přístrojů.

Doplňme ještě, že všechny tři prohlížeče jsou postaveny na jádru webKit, jenž se stává standardem mezi mobilními prohlížeči.

Prohlížeč u T-Mobile G1:

Pořadí: 1. Apple iPhone, 2. Palm Pre, 3. T-Mobile G1


Portál s aplikacemi

Dnes, kdy si uživatelé z App store stáhli více než půl miliardu aplikací je nad slunce jasné, jak byla realizace portálu skvělým nápadem. A také výnosným – dělba zisku v poměru 30/70 (Apple/vývojáři)  se po vynásobení příslušným počtem aplikací změní v miliony dolarů (průměrná cena prodané aplikace na App store je 4,15 USD; údaj k 30.11.2008).

Lukrativnost a uživatelskou přívětivost takového řešení si záhy uvědomili i ostatní producenti mobilních operačních systémů a v druhé polovině roku tak záměr stvořit elektronický portál avizoval RIM (Store Front), Microsoft (SkyMarket) i Google (Android Market).

Náhled na App store:

Nakupujeme aplikace v telefonu Nakupujeme aplikace v telefonu

Android Market již v USA běží delší dobu, zatím ovšem umožňuje stahovat jen bezplatné aplikace. V minulých dnech ale Google oznámil, že se portál během prvního čtvrtletí postupně zpřístupní dalším zemím, stejně tak se počítá s brzkou integrací platebního systému. Vývojáři tak budou moci své aplikace prodávat (a uživatelé nakupovat) přímo v prostředí Marketu.

Podoba Android Marketu:

Android Market Android Market

Pozadu samozřejmě nechce zůstat ani Palm a proto v minulých dnech rozeslal vývojové prostředí (SDK s názvem Palm Mojo Application Framework) vybraným partnerům, kteří budou očekávaný Palm Pre distribuovat.

Do uvedení telefonu zbývá takřka půl roku a lze proto očekávat, že spuštění App catalogu, jak se bude aplikační portál jmenovat, proběhne paralelně s uvedením přístroje na trh. Vývojáři tak budou mít dostatek času začlenit do nabídky maximum aplikací, které budou programovány pomocí HTLM, CSS a JavaScriptu.

Pořadí: 1. Apple iPhone, 2. T-Mobile G1, 3. Palm Pre

Fotoaparát

Vestavěný fotoaparát je známá slabina iPhonu, kterou zdědila i verze 3G. CMOS snímač se dvěma miliony bodů a absence přisvětlovací diody jsou parametry, které papírově fotoaparát katapultují do průměrné šedi.

Připočteme-li nulové možnosti nastavení expozice a nemožnost v základu pořídit videonahrávky, pak nemá iPhone proti zbývajícím rivalům šanci. G1 nabízí papírově lepší snímač a nezapomněl ani na možnosti nastavení, ke slušným výsledkům při focení přispívá i funkce automatického ostření. 

Palm Pre Apple iPhone 3G T-Mobile G1
CMOS 3,2 MPix 2,0 MPix 3,2 MPix
Možnost nahrávaní videa zatím ne standardně ne (existuje aplikace) ano
Nastavení expozice ano ne ano
Autofocus ne ne ano
Blesk ano ne ne
Videotelefonie ne ne ne
FM rádio  ne ne ne

Sázíme ale spíše na Palm Pre, jehož fotoaparát vyhotoví obrázky velikosti 3,2 MPix a snímání za šera umožní vestavěný blesk, na videonahrávky ale zapomeňte. Očekává se ale, že ve finální verzi možnost pořizovat videa chybět nebude.

Pořadí: 1. Palm Pre, 2. T-Mobile G1, 3. Apple iPhone 3G

Baterie (výdrž)

Rychlé procesory, stovky megabajtů paměti, velké displeje. Ladná souhra uvedených komponent potřebuje kromě jiného také neustálý přísun elektrické energie a po dříve ohlášených revolučních technologiích jako by se zem slehla. Při dnešní snaze o kompaktnost a co nejnižší tloušťku zařízení pak není divu, že výdrž nebývá silnou stránkou takřka žádného chytrého telefonu.

Kapacita akumulátoru sice není jediným parametrem, určujícím výdrž telefonu (hodiny výdrže navíc může přinést třeba automatické snížení taktu procesoru při běžných úkonech), přesto lze z papírových hodnot leccos usoudit. Číselně je na tom nejlépe Apple iPhone se svým 1 400 mAh akumulátorem, G1 naproti tomu pohání baterie kapacity 1 150 mAh. Nijak slavně na tom nebude ani Palm Pre, na jehož baterii zřejmě najdeme nápis 1 200 mAh.

Jaká bude reálná výdrž srovnávaných telefonů ukážou až praktické testy, v redakci na vítěze tipujeme iPhone 3G.

V souvislosti s baterií se patří zmínit netradiční bezdrátový způsob nabíjení nového Palmu. Bezdrátová nabíječka ale podle dostupných informací nebude součástí standardního příslušenství.

Zařízení Palm Pre  iPhone 3G T-Mobile G1 
Body   12  9  9

Závěr

Ačkoli zatím není celá trojice srovnávaných zařízení na trhu a na tuzemském je k dostání jen Apple iPhone, může být srovnání základních parametrů a již dnes známých faktů pro mnohé přínosem.

Vítězem celého klání je tak trochu překvapivě ještě nenarozený Palm Pre s webOS. Je ale třeba přihlédnout k tomu, že informace ohledně nové platformy byly čerpány jen z dostupných produktových a prezentačních videí a článků na zahraničních serverech.

Na druhou stranu stále platí, že iPhone je především multimediální telefon, kde je práce a pokročilé funkce více v pozadí. Nemalou zásluhu na tom má absence textové schránky, která by mnohé úkony usnadnila.

G1 a Palm Pre jsou naproti tomu spíše pracovní nástroje s méně omezeným operačním systémem. První uživatele Androidu však zarazila nemožnost instalace aplikací na paměťové karty, spoustu nadávek na adresu nové platformy způsobily patálie s emaily na POP3/IMAP serverech.

Na plnohodnotné srovnání okořeněné praktickými zkušenostmi si ale budeme muset ještě nějaký čas počkat. Uvedení prvního Androidu na český trh je na spadnutí (od konce ledna), prodeje nového Palmu se v tuzemsku jen tak nedočkáme, nemluvě o neexistenci GSM verze.