Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Poslouchejte na svém smartphonu oblíbené rádio nebo sledujte televizi

aktualizováno 
Na chytrém telefonu můžete poslouchat rádio i bez vestavěného FM přijímače. Stejně tak lze sledovat aktuální vysílání několika televizí. Potřebujete k tomu pouze dostatečně rychlé připojení k internetu a odpovídající programové vybavení. Tipy na povedené aplikace přinášíme v dnešním článku.

Smartphony mohou částečně nahradit i televizi | foto: att.com

Last.FM

Last.Fm patří k prvním společnostem, které nabídly uživatelům chytrých telefonů speciální aplikaci k pohodlnému poslechu hudby přes internet. Nejdříve se dočkali majitelé iPhonu. V následujících letech se aplikace rozšířila i na další platformy.

Last.Fm ale není obyčejnou databází radiových stanic. Uživatel při tvorbě účtu zadá své oblíbené interprety a aplikace pak posluchači servíruje právě skladby jeho oblíbenců, případě sáhne do diskografie žánrově podobných interpretů. Songy lze hodnotit a tím tvořit vlastní žebříčky.

Bohužel je poslech ve všech zemích kromě USA, Velké Británie a Německa od února tohoto roku zpoplatněn třemi dolary měsíčně, a tak obliba služby v Česku trochu upadá. Noví uživatelé služby si tak mohou zdarma vychutnat jen padesátku skladeb.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, BlackBerry, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: obří databáze hudby všech možných stylů, detailní informace o interpretech
MÍNUSY: od února letošního roku zpoplatněno

Český rozhlas

Také Český rozhlas nabízí vlastní aplikaci pro pohodlný poslech svých radiových stanic. V současné vylepšené verzi aplikace nabízí v trojici karet rychlou filtraci celoplošných a regionálních stanic. Třetí záložka je pak vyhrazena speciálním, kam se řadí namátkou Euro Jazz, Wave Guitar nebo Wave Party.

Zajímavá je funkce přímého nahrávání aktuálně poslouchaného obsahu do komprimovaného formátu MP3. Oblíbenou stanici si navíc lze vytáhnout jako widget na plochu. Stačí během poslechu jít na některou z domovských obrazovek a delším stiskem na displeji zkratku na plochu připíchnout. Zajímavé je také propojení se systémovým budíkem telefonu, takže vás namísto obehrané písně může každé ráno budit živé vysílání oblíbeného rádia.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: velmi rychlý start aplikace i poslechu, výběr mezi vyšší a nižší kvalitou streamu, propojení se systémovým budíkem
MÍNUSY: chybí informace o právě hrající písni

TuneIn Radio

Největší výhodou aplikace je možnost poslechu takřka libovolné radiové stanice na světě. Ty lze z hlavního menu hledat podle aktuální geografické polohy, hudebního žánru, jazyku a dalších parametrů. Výběr je bohatý, a tak každý snadno najde vysílání podle svého gusta. Snadno také naladíte i české stanice, které nenabízejí vlastní aplikaci.

V kontextovém menu lze zobrazit detailní informace o právě hrající skladbě, nastavit danou stanici na buzení nebo zvolit kvalitu streamu.

V základním náhledu se nabízí možnost označit stanici nebo aktuálně zpívajícího interpreta srdíčkem (přidat k oblíbeným). Skladbu, ale i celé album, pak lze zakoupit na portálu Amazon. Součástí je i možnost sdílení informací na Facebooku, Twitteru nebo emailem. Placená verze Pro nabízí navíc možnost záznamu streamu do MP3 souboru.

Operační systém Android mobilní, iPhone, BlackBerry, Win 7
Čeština: NE
Cena: ZDARMA
PLUSY: tisíce rádií v jediné aplikaci, výběr kvality v závislosti na kvalitě (rychlosti) připojení, úplné informace o přehrávaných skladbách

YouRadio

Aplikace umožňuje poslech široké škály domácích i zahraničních interpretů, aktuální databáze jich čítá něco přes sedm tisíc. Rozličné jsou tak i nabízené žánry: od disco přes blues, rap, pop, rock, metal, dance po folk.

Filozofie aplikace staví na preferencích posluchače. Z nabídky jednoduše vyberete oblíbený styl a YouRadio následně servíruje další podobné skladby. Stejně tak lze poslouchat jen vybraného interpreta.
Oblíbené styly můžete měnit v aplikaci, případně na serveru YouRadio.cz po registraci vytvořit profily dle aktuální nálady. Mezi jednotlivými skladbami pak lze přepínat jako u běžného přehrávače a nemusíte tak čekat, až skladba dohraje. Přehrávané skladby lze hodnotit. Podle hodnocení jsou posluchači skladby dále nabízeny.

Hodnocení:Povedená aplikace českých tvůrců umožňuje internetový poslech hudebních žánrů a interpretů jen podle přání posluchače.

Operační systém Android mobilní, Android tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost selekce oblíbených žánrů a interpretů, přehledné uživatelské prostředí, česká aplikace

Play.cz

Aplikace umožňuje poslech českých rádiových stanic. Nabídka aktuálně čítá téměř 100 stanic.

Příjemné je uživatelské rozhraní s velkými tlačítky. Šestici nejoblíbenějších stanic lze uložit delším stiskem na číslici a kdykoli ji tak rychle "naladit".
Líbit se bude funkce uspání, která umožňuje za předem nastavenou dobu (10 - 60 minut) aplikaci vypnout (hodí se, pokud jste zvyklí při poslechu rádia usínat).
Placená verze navíc automaticky volí kvalitu streamu v závislosti na rychlosti připojení, a nabízí i tzv. stream manager.
Obě verze pak v záložce web nabízejí formou internetového magazínu čerstvé zprávy z domácí i zahraniční hudební scény.

Operační systém Symbian, iPhone, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: téměř stovka českých rádií v nabídce, magazín s novinkami ze světa hudby, přehledné uživatelské prostředí, informace o hrající skladbě
MÍNUSY: neexistuje ve verzi pro Android a WP7

iVysílání ČT

Aplikace slouží jako archiv pořadů všech čtyř stanic České televize vysílaných za posledních sedm let. Titul nejprve vznikl pro iPad, pro velký úspěch následovala verze pro iPhone a také systém Google Android. Na uvítací obrazovce najdete odkazy na nedávno vysílané pořady. Hned druhá záložka hlavního menu skýtá úplný seznam všech pořadů, které si můžete zpětně pustit (při dostatečně rychlém internetovém připojení). Pořady lze dělit podle žánrů (filmy, seriály, hudba, zábava, atd.), snazší je ovšem hledání v abecedně řazené databázi. Hledat lze také podle data.

U detailu pořadu je zobrazeno hodnocení, datum vysílání, počet zhlédnutí i stručný obsah. V případě seriálu jsou zde odkazy na další díly.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Win 7, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: archiv pořadů ČT za posledních sedm let vždy po ruce, filtrace podle žánrů nebo počátečního písmena, přehledné rozhraní
MÍNUSY: chybí fulltextové vyhledávání

Óčko

Hudební stanice Óčko byla jednou z prvních, která nabídla možnost sledovat aktuální obsah i na smartphonech. Nejprve vznikla verze pro iOS, od poloviny tohoto roku mají možnost streamovat obsah také majitelé telefonů s androidem či symbianem.
Kromě aktuálního vysílání si lze pustit i starší pořady, které jsou k nahlédnutí v archivu. V další záložce najdete televizní program, v poslední pak informace o aplikaci.
Výhodou je, že aplikace funguje i jako rádio, stačí v základní nabídce zvolit audio, na které vám postačí i pomalejší EDGE. Při sledování videopřenosu máte na výběr několik stupňů kvality, které se liší datovým tokem. Aplikace před spuštěním přenosu otestuje vaše připojení a konektivitě automaticky uzpůsobí kvalitu.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: možnost sledovat videopřenosy nebo jen poslouchat, archiv programů

ČT24 a ČT4 Sport

Kromě sledování aktuálního vysílání, které je ještě ve stádiu beta (alespoň na androidu) a na které je nutné minimálně 3G, budete s touto aplikací neustále v obraze i s pomalejším GPRS/EDGE. Vysílání totiž doplňuje aktuální textové zpravodajství. Zprávy lze v menu třídit. Vlastní sekce mají úspěšné zpravodajské pořady HydePark a Otázky Václava Moravce.
Vše výše uvedené platí i pro titul ČT4 Sport.

Operační systém Android mobilní, Symbian, iPhone, Android tablet, Apple tablet
Čeština: ANO
Cena: ZDARMA
PLUSY: vždy v obraze díky aktuálnímu zpravodajství, možnost volby písma a sdílení článků, upozornění na mimořádné události (push notifikace, zatím jen u iPhonu)
MÍNUSY: ne všechny pořady lze přehrávat (ČT24)
Nejčtenější

Podobu iPhonu 8 potvrdil řetězec McDonald’s.
Hamburgerový král prozradil podobu iPhonu 8 s vykrojeným displejem

Představení chystaného výročního iPhonu se blíží. Řada vlastností už byla potvrzena. Nyní přichází další, a to od neočekávaného zdroje. Vzhled telefonu...  celý článek

Tchajwanský průmyslový designér Chris Wu navrhl koncept chytrých hodinek s...
Tyto chytré hodinky jsou opravdu inovativní. Mají otočný displej

Chytré hodinky s operačním systémem jsou poměrně mladou záležitostí, na trhu se objevily poprvé před čtyřmi roky. Doposud se ovšem mezi uživatele nerozšířily...  celý článek

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Android 8 se bude jmenovat po sušenkách Oreo
Android O se bude jmenovat po slepovaných sušenkách

Už je to (skoro) jasné. Nový Android, zatím známý jako O, se bude jmenovat po slepované sušence Oreo. Alespoň tomu vše nasvědčuje.   celý článek

Další z rubriky

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Nové parkovací automaty v Praze
Jak zaplatit za nové parkovací zóny v Praze? Mobil je téměř nutností

Nové zóny placeného stání startují dnes v pátém a šestém pražském obvodu. Zóny jsou rozděleny na tři typy a novinkou je placení za parkování mobilem. Aplikace...  celý článek

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...
Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené reklamy. Zobrazovat se budou na domovské...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.