Poptávka po mobilech poroste i příští rok

Dodávky mobilních telefonů v Japonsku nejnižší od března 2002; Celosvětová poptávka po mobilech by měla v 2005 vzrůst o 5,8 pct; Deutsche Telekom prodá podíl v ruském mobilním operátorovi MTS

FRANKFURT - Německý telekomunikační gigant Deutsche Telekom prodá 12procentní podíl v největším ruském mobilním operátorovi Mobile TeleSystems (MTS), jehož hodnota činí zhruba 1,5 miliardy dolarů (34 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Dodala, že nabídku akcií MTS, která začala platit již ve středu, mají na starosti banky UBS a Citigroup. 

Společnost MTS byla kdysi základním kamenem strategie německého operátora pro vstup na rychle rostoucí ruský trh, od té doby však pro něj ztratila svůj význam. Generální ředitel Deutsche Telekom Kai-Uwe Ricke minulý měsíc prohlásil, že podíl v
MTS je nyní pouze finanční investicí. 

V loňském roce byl Deutsche Telekom v rámci snahy o snížení dluhu nucen prodat 15 procent akcií MTS, čímž jeho podíl ve firmě klesl na současných 25,1 procenta.
Společnost již ukončila kroky směřující ke s nižování dluhu, takže nyní nemá zapotřebí prodávat z tohoto důvodu další aktiva. Na příští rok však chystá řadu velkých investic, na které spotřebuje většinu svých volných finančních prostředků.

Firma plánuje například nákup sítí ve Spojených státech za 2,5 miliardy dolarů (57 miliard Kč)a opětovné získání plné kontroly nad internetovou divizi T-Online International za tři miliardy eur (92 miliard Kč), připomíná agentura Reuters.

TOKIO - Celosvětová poptávka po mobilních telefonech by v příštím roce měla stoupnout o 5,8 procenta. Růst tak bude méně než poloviční proti odhadu na letošní rok. Celkem se má prodat 599,4 milionu telefonů. V letošním roce se očekává zvýšení prodeje telefonů o 12,9 procenta na 566,5 milionu přístrojů. Vyplývá to ze zprávy, kterou zveřejnila japonská asociace elektroniky a informační technologie JEITA.  Průzkum pokrývá 46 zemí, které se na celkové poptávce po telefonech podílejí 90 až 95 procenty.

Odhad asociace pro letošní rok je méně optimistický než odhad některých výrobců mobilních telefonů. Japonsko-švédský Sony Ericsson očekává, že na celém světě se letos prodá 600 milionů mobilních telefonů a jihokorejský Samsung počítá se  zvýšením prodeje až na 620 milionů. Také Samsung však odhaduje v příštím roce prudký pokles růstu poptávky, a to na méně než deset procent z letošních 19 procenta.

JEITA dodala, že poptávka po mobilních telefonech v Japonsku ve fiskálním roce do konce března 2006 stoupne o 7,2 procenta na 49,3 milionu kusů z 46 milionů v roce 2004/2005. V Japonsku má mobilní telefon více než 70 procent populace.  V úterý asociace oznámila, že dodávky telefonů v Japonsku v říjnu klesly o více než 40 procent. Propad, který byl nejvyšší od března 2002, nastal již desátý měsíc za sebou. Mezi největší výrobce mobilních telefonů v Japonsku patří NEC, Matsushita Electric Industrial a Sharp. Dohromady ovládají téměř polovinu domácího trhu, napsala agentura Reuters.

TOKIO  - Dodávky mobilních telefonů na japonský trh se v říjnu snížily o 41,7 procenta, což byl nejhlubší propad od března 2002. K poklesu, který je odrazem
vysoké nasycenosti trhu, došlo již desátý měsíc za sebou. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila japonská asociace elektroniky a informační technologie JEITA.
Celkem se v říjnu prodalo 2,399 milionu mobilních telefonů. V období duben až říjen se dodávky snížily o 20,8 procenta na 24,43 milionu telefonů.

Mobilní telefon v Japonsku vlastní více než 70 procent obyvatelstva a trh je již téměř nasycen. Za prodejem tak stojí především poptávka po nových pokročilejších modelech.  JEITA doufá, že poptávku v nejbližší době podpoří popularita nových služeb třetí generace, jako vysokorychlostní stahování hudby či obrazu. Pro využití těchto služeb je potřeba vyspělejších modelů, které tuto službu podporují, napsala
agentura Reuters.