Motorola se konečně dočkalo svého prince

Motorola se konečně dočkalo svého prince

Popelku Motorolu si našel hodně bohatý princ

  • 14
Nejstarší světový výrobce Mobilů v posledních letech spíš živořil. Motorola žila posledních 15 let jako na houpačce, vedle špičkových mobilů měla naprosto hluchá léta. Od včerejška je ale opět královnou. Jejím princem zachráncem je Google.

Z prehistorie Motoroly

Jak to všechno začalo

Paulu Galvinovi, chicagskému podnikateli, se ve 20. letech minulého století zrovna moc nedařilo. Dvě jeho firmy zkrachovaly. S bratrem Josephem to ale nevzdali a začali s výrobou takzvaných eliminátorů baterií, které si dnes můžeme představit jako jakési adaptéry.  Miniaturní firmička s názvem Galvin Manufacturing Corporation ale přežila krizi a začala s výrobou rozhlasových přijímačů do aut.

Orientace na válku

Autorádia šla na dračku, firma začala i s domácími přijímači. Když začala válka, bleskurychle se přizpůsobila výrobou moderních vysílaček na zakázku pro americkou armádu. Tento kontrakt jí pomohl vyšvihnout se na špici byznysu.

Televize, pager a kosmonauti

Firma rozšiřovala segmenty výroby. Jejich černobílé i barevné televizory byly levné, proto se velmi dobře prodávaly. V padesátých letech byla Motorola ve svém oboru již gigantem. V tuto dobu také představila pager, revoluci v dějinách mobilní komunikace. Motorola byla jedničkou ještě před nástupem mobilů, bez jejího transpondéru by Země ani neslyšela slova od Neila Armstronga o „malém kroku pro člověka, velkém skoku pro lidstvo“.

První mobilní telefon

V roce 1983 přišel přelom – přístroj Motorola DynaTAC 8000x, který zahájil mobilní komunikaci. Necelých 800 gramů těžký přístroj sice vydržel jen pár hodin pohotovostního stavu, ale i tak byl dlouhou dobu nepřekonán. Cena byla závratná, okolo 4 tisíc dolarů. Pro představu, průměrný měsíční plat byl v té době v USA asi čtvrtinový, tedy je to stejné, jako by dnes Čech dal za telefon přes 90 000 korun. Firma Nokia se se svým modelem Citran opozdila o několik let.

Motorola DynaTAC 8000X - 1983: Motorola DynaTAC 8000X. “Drobeček” o váze dva...

Za posledních patnáct let byla Motorola třikrát na vrcholu a v druhé polovině 90. let definovala podobu nejžádanějšího mobilu světa. Jenže vedle úspěšných let měla i dost period, kdy o její produkty nikdo příliš nestál. I proto ji z pozice světové jedničky už v roce 1998 sesadila Nokia.

Z dnešního pohledu jsou mobily z roku 1996 staré ošklivé krabice fakticky bez výbavy a s mizernou výdrží. Přesto v tomto roce Motorola představila jeden ze svých nejvýznamnějších modelů a zároveň asi nejzajímavější mobil 90. let. StarTAC bylo první véčko vůbec a ve své době první mobil z kategorie stylových. Zájem byl obrovský, cena z dnešního pohledu šílená (startovací cena v ČR byla kolem 60 tisíc korun).

Motorola StarTac se dočkala i mnoha přepracování

Na svou dobu byl StarTAC malý a lehký mobil a především zaujal vyklápěcí konstrukcí. Z dnešního pohledu nic neuměl, neměl vnější displej, jen malý monochromatický vnitřní. Anténa byla vysouvací a po základní černé barvě přišla ke konci životnosti modelu i stříbrná verze. Po celém světě existovalo mnoho variant telefonu, pro nejrůznější sítě a frekvence. A například v Jižní Koreji se lokální verze StarTACu prodávala ještě v roce 2004.

V Evropě se StarTAC doprodával ještě počátkem nového tisíciletí jako levný low-end a zhruba tento cyklus držela Motorola i nadále, což jí nakonec téměř položilo. Zjednodušeně řečeno: několikrát dokázala přijít s výborným a žádaným produktem, ale nikdy na něj nedokázala vhodně navázat a naopak se konkrétního designu stále držela, dokud se nepropadl mezi nejlevnější low-endy. 

S tímto stylem tak byla Motorola jako na houpačce, jednou hodně nahoře a pak zcela mimo hru. Ještě relativně brzy po StarTACu se Motorole podařilo výrazně prosadit s modelem V3688. Představila ho v roce 1998 a bylo to na svou dobu miniaturní véčko s podporou dvou sítí GSM. Následovala inovovaná verze V3690, později pak V50 s wapovým prohlížečem.

Motorola V3688

S naprosto průměrnými modely musela Motorola přežívat až do roku 2004, konkrétně do konce listopadu. Pak ale přišla bomba v podobě ultratenkého véčka Razr V3 (upravený název, v překladu žiletka). Tento model opět dostal Motorolu na úplný vrchol, po celém světě se strhlo žiletkové šílenství. Razr startoval s velmi vysokou cenou kolem 20 000 korun, ale velmi brzy opět zlevňoval.

Motor Razr V3i

Historie se opakovala, přišel Razr V3i, pak Razr 2 a mnoho nejrůznějších variant. Ještě před dvěma roky se modely ve stylu Razru doprodávaly v USA jako laciné mobily v předplacených sadách. Jenže to už byla Motorola ve vážných problémech. Odbyt povážlivě klesal, nástup smartphonů v čele s iPhonem se značce nepodařilo zachytit a dokonce se spekulovalo, že Motorola z byznysu odejde.

Nakonec se firma začala připravovat na rozdělení a bylo jen otázkou času, kdy si mobilní divizi najde nový kupec. Motorola vsadila na smartphony s operačním systémem Android a pomalu se začala vracet na trhy, které po roce 2008 chvatně opouštěla. Což platí i pro Českou republiku, kam se s omezeným portfoliem vrací právě v těchto dnech. V pondělí pak Motorolu koupil Google.

Co přinese Motorole Google, je otázkou. Naopak pro Google jsou nejcennější částí Motoroly patenty které vlastní. A taky za ně pořádně zaplatil. Ale jestli to bude znamenat i nový život pro mobily této tradiční značky, je otázkou.

, ,