Policisté jsou nespokojeni se starými vysílačkami

  • 10
Všichni policisté dosud nemohou používat moderní digitální síť, která umožňuje zcela bezpečnou komunikaci policejních složek. Od konce zasedání MMF v roce 2000 se budování sítě Pegas zastavilo a dokončení výstavby je plánováno na osmý měsíc příštího roku, tedy v současné době signál Pegasu pokrývá asi jen třetinu území ČR. Přinášíme rozhovor s příslušníkem policie, který porovnává stávající vysílačky s vysílačkami typu Matra. Srovnání vysílaček vyznívá jednoznačně.

Přestože policisté nesmějí o interních záležitostech hovořit. Naší redakci se podařilo uskutečnit exkluzivní rozhovor s policistou Petrem z okresního ředitelství.


Mobil.cz: Používáte v současné době ve službě vysílačky Matra?

Petr:
"Přímo na našem oddělení jsem se s nimi zatím ještě nesetkal, používáme pořád jen staré vysílačky."

Mobil.cz: A měl jste možnost se s vysílačkami Matra někde seznámit?

Petr: „Ano, měl jsme možnost vyzkoušet si je při zasedání MMF v Praze, kde jsme je kvůli jejich schopnosti šifrovat hovory používali všichni. Šifrování je podle mě jedna z důležitých výhod těchto přístrojů, protože naši komunikaci nemůže nikdo účinně odposlouchávat. S Matrou jsem přišel do styku také při studiu na policejní škole, tak jsme zde prováděli modelové situace, při nichž jsme tyto vysílačky používali.“

Mobil.cz: Vysílačky Matra tedy znáte. Jaké jsou podle vás jako uživatele přednosti nebo nedostatky nových vysílaček. V čem vidíte zásadní rozdíl oproti těm starým?

Petr: „Zásadní rozdíl určitě vidím ve velikosti a hmotnosti, tedy vlastně mobilitě vysílaček Matra. Ty staré jsou neforemné a těžké, hlavně pokud budu mluvit o vysílačce na rameno nazývané Kabela, ta se opravdu špatně nosí. Naše oddělení má dva typy starých mobilních vysílaček. Ta první je ruční prutová vysílačka s typovým označením PR37. I když je ruční, moc do ruky díky svým větším rozměrům nepasuje (přibližně 10 x 35 x 3 centimetry včetně prutové antény). Ta druhá mobilní s typovým označením PR31 (Kabela), ta je na řemen a nosí se přes rameno. Pokud s ní musíte někam běžet, třeba když honíte pachatele, máte hodně co dělat, aby vás vysílačka neumlátila dříve, než bude potřeba proti lumpovi zasáhnout. Ale signál zřejmě díky své velikosti má dobrý. Má také možnost oproti ruční PR37 vysílat kódy činnosti.“

Mobil.cz: Mluvíte o kódech činnosti, co se pod touto funkcí skrývá?

Petr: „Kódy činnosti jsou vlastně numerické zprávy, které se dají prostřednictvím klávesnice na vysílačce odeslat na radiostanici dozorčího a operačního důstojníka, která má označením ZO31.“

Mobil.cz: Můžete to našim čtenářům trochu upřesnit?

Petr: „Kód činnosti je vlastně předem definované hlášení, které má přiřazené číslo od 0, 1, 2 a výše. Jednotlivým číslům se dají například přiřadit hlášení: „Jsem na základně“, „Začátek akce“, „Konec akce“, „Pomoc“, „Pachatel uniká“ a podobně. Jaká zpráva bude přiřazena, záleží vždy na daném regionálním obvodu policie. Každému hlášení (zprávě) je přiřazen jeden informační kanál. Zároveň prvních deset kanálů pásma je implicitně vyhrazeno pro bezpečnostní akce. Každému číslu se dá přiřadit jedno hlášení, které je vždy přenášeno z mobilní radiostanice na hlavní.“

Mobil.cz: Jaké výhody vidíte u nových vysílaček Matra?

Petr: „Výhodou je také to, že Matry mají velký přehledný displej, z kterého se můžou odesílat nebo přijímat nejrůznější hlášení, kódy činnosti nebo numerické a textové zprávy. Ty staré vysílačky nemají bohužel ani ten displej. Výhodou je možnost využívání horkých, neboli programovatelných kláves. Docela příjemné je i grafické menu. Další vlastností těchto vysílaček oproti starým je i bezesporu o poznání lepší čistota příjmu. Matry jsou opatřeny malou klipsnou, kterou se dá vysílačka velice dobře uchytit například na opasek, to ty dřívější nijak zvlášť neumožňují. Ty se dají uchytit jen pomocí koženého pouzdra, které jsem na našem oddělení už dávno neviděl. U Matry je také rozdíl v délce a uzpůsobení antény. Staré mají dlouhé asi 30centimetrové pružné anténní pruty, které při výkonu docela dost překážejí. U Mater je pevná anténa s rozměry okolo 10 až 15 centimetrů. Docela markantní rozdíl je také ve výdrži baterie. Baterie našich starých vysílaček vydržely v provozu nabité sotva 5 hodin. Baterie Mater jsou o poznání silnější. Při zasedání MMF nám baterie vydržely v provozu v průměru asi 9 až 12 hodin. “

Mobil.cz: To jsou zajímavé postřehy. Jaké bylo v období zasedání MMF proškolení na užívání vysílaček typu Matra?

Petr: „Abych popravdě řekl, tak v období zasedání MMF jsme skoro žádné proškolení neměli. Dali nám je do ruky a řekli pár slov o tom, jaké hlášení máme přijímat, jaké ne, čím ho vůbec přijmout, a to bylo tak vše. Tak jsme se způsobem ovládání vysílačky museli prodrat sami. Ale když jsem byl na škole, tak jsme měli možná dvouhodinovou přednášku na Matry. Přednáška byla zaměřena na to, jak vlastně budou Matry a síť Pegas fungovat v praxi. Co všechno přinese uvedení této technologie za usnadnění a výhody při službě. Pak následoval stručný výčet funkcí vysílaček a jejich využití. Takže spíše jako utopie než školení, ale nic víc.“

Mobil.cz: Mám na vás ještě jednu otázku. Plánuje se v dohledné době zavedení vysílaček Matra i u vás na oddělení?

Petr: „Na několika poradách se hovořilo jen o tom, že by se snad v budoucnu mělo, dle toho jak se bude síť Pegas rozšiřovat, pár kusů u nás objevit, ale jinak nic konkrétního.“

Pochybovat o tom, že policisté nové vysílačky potřebují, se dá po přečtení našeho rozhovoru jen stěží. Vládní činitelé se přesto dosud nedokázali věnovat síti Pegas takovou pozornost, aby po osmi letech stavby pokrývala svým signálem aspoň území většiny republiky. Důsledky jejich přístupu samozřejmě může čas od času pocítit každý z nás.