Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pokrytí EuroTelu a RadioMobilu: jaká je skutečnost?

aktualizováno 
Testujeme pokrytí na dálnici D5 Praha-Plzeň.

Pokrytí signálem přestalo být před delší dobou otázkou zásadního rozdílu mezi sítěmi EuroTel GSM Global a RadioMobil Paegas. Nicméně stále jsou tu rozdíly. Jaké ty rozdíly jsou? to můžeme zjistit snadno: přiložme vedle sebe mapy pokrytí obou sítí. Jak asi tušíte, tato metoda k praktickému výsledku nevede - RadioMobil vidí svoje pokrytí příliš růžově a EuroTel s oblibou používá při kreslení map modré brýle. Drobné díry v síti nejsou v mapách zmiňovány vůbec a také ne všechno pokrytí na generovaných mapách odpovídá skutečnosti.

A tak jsme se rozhodli skutečné pokrytí změřit. K experimentu jsme si vybrali dálnici D5 z Prahy do Plzně, tedy úsek snad nejméně problematický a s teoreticky nejlepším pokrytím. Pamatujme na to, že dálnice patří mezi prioritní místa, kde je signál střežen nejbedlivěji.

Jaká je metodika testu? Pro měření jsme použili okalibrované telefony Siemens S10 - známé to lovce signálu. Tyto telefony jsme připojili k počítači vybaveném software GSMscan Petra Mrázka (děkujeme!) a kabely od TeleTechu. GSMscan monitoroval a měřil sílu signálu v dB v intervalech 10 vteřin, následně je zapisoval do souboru, kde k naměřeným hodnotám další software přiřazoval kilometráž. Tím jsme získlali poměrně representativní škálu - vzhledem k tomu, že na dálnici (v praxi se měřilo od Rudné do konce dálnice v Plzni) naše vozidlo pohybovalo téměř stále rychlostí 120 km/h, je odstup mezi jednotlivými body měření cca. 300-350 metrů, tedy pro daný účel dostatečný.

Díky tomu jsou výsledky měření odpovídající skutečné realitě, nikoliv nějakému specializovanému měřícímu přístroji, jaké používají kontroly operátorů a ČTÚ. Telefony byly ve vozidle pozicovány ve směru jízdy, takže jejich uložení nemělo na signál vliv. Nicméně kvalita signálu odpovídá telefonu uloženému v autě, nikoliv s použitím hands-free s externí anténou.

Signál byl změřen dvakrát - jednou cesta z Rudné do Plzně a podruhé zpáteční cesta. Hodnoty byly zprůměrovány. Veškerá data jsou samozřejmě platná k datu měření, tedy 21.7.1999 16-18 hodin. Pro informaci, ideální počasí pod mrakem.

Jaká je tedy skutečnost? Jak  již bylo řečeno, dálnice patří mezi jednoduché úseky na pokrývání a navíc mezi úseky prioritní, proto se není čemu divit, že kvalita pokrytí je na velmi vysoké úrovni a nepokrytých úseků je pomálu. Do map pokrytí obou operátorů jsme doplnili křížkem místa, kde signál není.

Jak jsme sílu signálu vyhodnocovali? Signál jsme rozdělili do tří skupin podle jeho síly a to takto:

  • zelená - do -91 dB - kvalitní signál odpovídá cca. čtyřem až dvěma čárkám na mobilním telefonu
  • žlutá - -92-97 dB - problematický signál, kde je větší pravděpodobnost nekvalitního přenosu hovoru. Odpovídá cca. jedné čárce.
  • červená - pod -98 dB - mimo signál. Tato hranice je pro mnoho telefonů kritická. Hovor, pokud se naváže, je nekvalitní, rychle se rozpadá, v horším případě telefon nedokáže síť vůbec detekovat. Sama síť odmítá hovory při hranici -103-105 dB.

V případě dálnice D5 je většina dálnice pokrytá dostatečně kvalitně, pouze v zakřížkovaných oblastech je signál problematický a dostává se do červeného vyhodnocení. V okolí křížků je pak vyhodnocení žluté, ale nezakreslovali jsme jej. Na grafech kilometrového pokrytí je zelená nahrazena bílou, aby to tak nedráždilo oči.

Tedy jak vypadá pokrytí?

Zde je graf podle kilometráže - růžový je logicky Paegas, modrý je EuroTel. Čím vyšší křivka, tím lepší signál. Pokud si na graf kliknete, zobrazí se větší verze.

Graf průběhu intenzity signálu

Mapa zjištěných "děr" v pokrytí signálem sítě Paegas

Mapa zjištěných děr v pokrytí signálem sítě Paegas

Legenda
Velké křížky označují místa, kde se signál ztrácel úplně a na delší dobu, malé pak místa, kde docházelo ke krátkodobým výpadkům.

Ve směru Praha - Plzeň jsme narazili na poměrně velký výpadek velmi brzy za Prahou, v klesání od Rudné k Loděnici. Zde dokonce vypadl hovor z Nokie 3210. Další markantní díra byla před kilometrem 50, přibližně u Holoubkova. Další, pouze malé poruchy, jsme zaznamenali těsně před Plzní, v dolíku u odbočky na Ejpovice.

Mapa zjištěných "děr" v pokrytí signálem sítě EuroTel GSM Global

Mapa zjištěných děr v pokrytí signálem sítě EuroTel GSM Global

Legenda
Velké křížky označují místa, kde se signál ztrácel úplně a na delší dobu, malé pak místa, kde docházelo ke krátkodobým výpadkům.

Obdobně jako v síti Paegas, slabé místo se objevilo v klesání od Rudné k Loděnici. Zde měli oba operátoři velké problémy, což je vidět i na grafu. EuroTel ještě drobně zakolísal těsně za Loděnicí (km 12). Úsek mezi Berounem a Mýtem byl u obou operátorů stabilní. Potíže nastaly (stejně jakou u Paegasu) před kilometrem 50, přibližně u Holoubkova. U EuroTelu se ale opakovaly malým výpadkem na kilometru 53 - dálnice D5 je zde zaříznuta do lesnatého kopce mezi Holoubkovem a Rokycany. Síť EuroTel opět zakolísala u odbočky na Ejpovice, na konci dálnice D5 a dále ve stoupání nad Plzeň.

Výsledky měření

Mapy jsou samozřejmě zajímavá věc, neméně zajímavé ale může být procentuální srovnání. Proto jsme spočítali počty intervalů patřících do jednotlivých kvalitativních skupin a procentně jsme vyjádřili, kolik procent cesty budete mít signál "zelené" kvality, kvality "žluté" a nekvality "červené".

pokryti-grafetapg.gif (6014 bytes)

Jak vidno, kvalita pokrytí se liší jen nevýrazně - EuroTel má pouze téměř dvojnásobnou oblast s nepoužitelným signálem (to v procentech není tolik), nicméně procenta kvalitně pokryté oblasti (94% u Paegasu a 92%u EuroTelu) jsou téměř stejné a pro uživatele sítí je velmi příznivé to, že kvalitně pokryté oblasti jsou v naprosté převaze.

Generálně řečeno má dálnici D5 o něco málo lépe pokrytou RadioMobil, v případě obou sítí má dálnice svoje díry. V případě EuroTelu platí, že problematických úseků má více, ale ani s RadioMobilem nelze projet celou dálnici a celou cestu telefonovat. Dobrou zprávou ale je, že vyjma tyto díry je signál velmi kvalitní.

Tento test je prvním testem svého druhu - až čas ukáže, zda naši čtenáři mají o podobné testy pokrytí důležitých oblastí zájem. Svůj názor samozřejmě můžete vyjádřit v následujícím hlasování...

Autoři: , ,
Nejčtenější

Alcatel Pop 4 (6)
Smartphonový Obr XXL za rozumné peníze. Test Alcatel Pop 4 (6)

Značka Alcatel dodává na trh celou řadu cenově atraktivních smartphonů, které přitom nesahají ke zbytečným kompromisům. Na první pohled je takovým přístrojem i...  celý článek

LG V30
LG začalo určovat trendy. Ukazuje, jak má vypadat moderní smartphone

Z nenápadného výrobce se stal jeden z určujících producentů chytrých telefonů. Chystaná novinka to zanedlouho potvrdí.  celý článek

TP-Link Neffos X1 Max
Vyrábí hlavně routery, teď se vrhli na smartphony. A docela jim to jde

Při pohledu na značku TP-Link si mnoho z nás vzpomene na logo na domácím routeru, ovšem asi málokdo si ji spojí se smartphonem. To se však může brzy změnit,...  celý článek

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus
Apple vyprodává iPhony. Už stačí necelých 10 tisíc i na velký model

Apple v nejbližší době představí nové iPhony. Aby vyprázdnil sklady, vyprodává starší modely. V Česku tak tento týden klesla cena modelu 6 pod 10 tisíc korun.   celý článek

příslušenství k Samsungu Galaxy S8+
Natáhněte si na špičkový Samsung třeba mechanickou klávesnici

Vlastníci Samsungu Galaxy S8/S8+ mají spoustu možností, jakými doplňky si vylepšit svůj smartphone. Na výběr jsou různé kryty, pouzdra, sluchátka plus...  celý článek

Další z rubriky

Během letu si chtěl natočit vedle letící letadlo, telefonu mu ovšem vypadl z...
Samsung mu vypadl z letícího letadla a nerozbil se

Může smartphone přežít pád ze 300 metrů, když i náraz z jen půlmetrové výšky mívá často fatální následky? Někdy zjevně ano. Třeba jeden tři roky starý Samsung...  celý článek

Podvodná nabídka ročního pronájmu top smartphonů a další špičkové elektroniky
Lákají na neuvěřitelně levné top smartphony, ale je to podvod

iPhone nejvyšší specifikace za pouhou tisícikorunu či například top model Samsungu jen za něco málo přes 900 korun ročně. Na první pohled je to velmi lákavá...  celý článek

Ilustrační obrázek
Největší žrouti baterie v mobilu. Vyrábí je hlavně Google a Samsung

Společnost Avast připravila přehled mobilních aplikací, které nejvíc ovlivňují výdrž baterie smartphonů s operačním systémem Android. Nejčastěji jde o nástroje...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.